پژوهش رمز توسعه جوامع بشری
پژوهش رمز توسعه جوامع بشری
ره نگار/ امروزه دانایی یکی از محور‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه به شمار می‌رود.

ره نگار/ امروزه دانایی یکی از محورهای اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه به شمار میرود.

ارزیابی و سنجش سطح دانایی افراد وابسته به  نگرش شخص به اطراف خود است و اینکه در این مجموعه چگونه می تواند دنبال تولیدات فرهنگی باشد و چه میزان مطالعه داشته و چه اندازه بصورت مستقیم به بررسی امور بپردازد. از این رو پژوهش راهی برای گسترش مرزهای دانش و گشودن افق های تازه برای آیندگان است. پژوهشگر با نگاهی موشکافانه و نقادانه به پیرامون خود می نگرد و برای رفع مشکلات جامعه راهکاری عملی و مطمئن در اختیار مسئولین امر می گذارد.

نظام آموزشی و فرهنگی هر کشور باید با پشتوانه پژوهش همراه و اطلاعات همیشه به روز و تازه شود و دیدگاه ها و نگاه های جدید به زندگی و جامعه را بیشتر و با بررسی و مطالعه دقیق تر در اختیار نسل آینده قرار دهند در واقع می شود گفت پیشرفت های بشر در طول دوران های مختلف تاریخی مدیون پژوهش و تحقیقات بشری است.

پژوهش مقوله مهم و تاثیرگذار در زمینه های صنعتی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است که می تواند راهگشای و رمز توسعه جوامع شود. اخیراً نیز نمونه ای از این پیشرفت ها را در ایران توسط وزیر امور خارجه کشورمان در مذاکرات ژنو مشاهده کردیم که نماد افتخار و سربلندی کشورما  می باشد اینها نشان از  دانش روز و پژوهش های مداوم و ارتباطات قوی میان کشورها می دهد. 

خوشبختانه امروزه تلاش می شود در دانشگاه ها بویژه در مقاطع عالیه که محوریت پژوهشی دارند مبحث پژوهش  بیشتر مورد توجه قرار گرفته شود و کمتر وابستگی به سمت و سوی اینترنت برود که جای بسی تامل دارد البته اینترنت نیز خود نوعی منبع تحقیقی بشمار می رود اما  به هر صورت کسب اطلاعات فقط از طریق اینترنت ، افراد را تنبل و از مطالعه کتب تحقیقاتی و ارتباط مستقیم اجتماعی و فرهنگی با مقامات ذیربط و آگاهان جامعه باز می دارد. 

در کشور ما فرهنگ پژوهشی نیز در کنار فرهنگ آموزشی باید بیشتر پرورش پیدا کند تا موفقیتهای چشمگیر را شاهد باشیم. برای اینکه پژوهش در جامعه تقویت شود و بصورت فرهنگ بویژه در سطح دانشگاه ها گسترش پیدا کند چند امر ملاک است که باید مورد توجه قرار گیرد، یک اینکه تسهیلات ، امکانات و زیرساخت های بنیادی از قبیل دستگاه ها، آزمایشگاه های پیشرفته و امکانات رایانه ای و شبکه ای و… توسط مسئولین و مدیران کشور ، استان ، شهرستان و حتی موسسات آموزشی و دانشگاهی فراهم شود و دوم اینکه پژوهشگران از طریق مجلات و منابع علمی اطلاعات خود را به جریان بیاندازند و تبادل اندیشه کنند؛ پس از فراهم شدن منابع ذکر شده نکته مهم تر و قابل اهمیت تر اینکه دانشجو و پژوهشگر باید نحوه استفاده و به خدمت گرفتن این منابع را در راستای طرح ها و ایده ها و اهداف خود تدوین و اجرا نماید.

ارزش گذاری به فرهنگ پژوهش موفقیتهای شایانی در تمامی عرصه های اجتماعی به همراه دارد و بسیار قابل تقدیر است که در تقویم، هفته ای به نام پژوهش نامگذاری شده امیدواریم این هفته به همین یک هفته بسنده نشود بلکه مسئولین و متولیان امر تسهیلات لازم برای به ثمررساندن ایده ها و افکار بکر برخی پژوهندگان و دانشجویان فراهم نمایند و کشور را به رونق و جایگاه لازم برسانند.

 

  • نویسنده : فاطمه لطیفی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران