۱۰ بند در حوزه کتابخانه ها در مسیر تصویب دولت/بزرگترین کتابخانه‌های عمومی اسلام متعلق به ایران است
۱۰ بند در حوزه کتابخانه ها در مسیر تصویب دولت/بزرگترین کتابخانه‌های عمومی اسلام متعلق به ایران است
ره نگار/رمضانی با بیان اینکه بزرگترین کتابخانه‌های عمومی اسلام متعلق به ایران است گفت: سبک زندگی مینیمال و الکترونیکی در حال شکل گیری است اما هنوز کتاب فیزیکی با فاصله معنا دار جلوتر است.

ره نگار/رمضانی با بیان اینکه بزرگترین کتابخانه‌های عمومی اسلام متعلق به ایران است گفت: سبک زندگی مینیمال و الکترونیکی در حال شکل گیری است اما هنوز کتاب فیزیکی با فاصله معنا دار جلوتر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ نوشین کریمی_مهدی رمضانی_دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حاشیه بازدید از ساختمان مرکزی کتابخانه های عمومی گیلان در نشست خبری اصحاب رسانه با اشاره به اینکه متاسفانه این ساختمان قبل از اینکه تکمیل و تجهیز شود به بهره برداری رسیده است، گفت: در ساختار نهاد کتابخانه های عمومی هدف از افتتاح صرفا ساختمان نیست.

وی با بیان اینکه دو هزار و ۸۰۰ کتابخانه زیر نظر کتابخانه های عمومی است که از این تعداد ۸۰۰ کتابخانه روستایی است، افزود: یک‌هزار کتابخانه خصوصی و مشارکتی و ۵۴ کتابخانه سیار هستند و با ۶ هزار همکار کتابدار در کشور به مردم خدمت می کنیم.

رمضانی بعد از مساجد و مدارس، بزرگترین شبکه فرهنگی کشور را نهاد کتابخانه‌های عمومی دانست و تصریح کرد: از سال ۴۴ شبکه کتابخانه ها بر اساس قانون تصویب شد و آمار این تعداد کتابخانه از سال ۵۷ تا کنون است.

وی با بیان اینکه آمایش سرزمینی کتابخانه ها در دست انجام است، بزرگترین کتابخانه‌های عمومی اسلام را متعلق به ایران دانست و ابراز خرسندی کرد: در منطقه نیز از نظر تعداد کتابخانه‌ها اولین و در آسیا جز ۵ کشور اول هستیم.

رمضانی از ارایه ۶۰ خدمت در کتابخانه های عمومی خبر داد و اظهار کرد: امروزه آن نگاه سنتی در کتابخانه‌های ایران و دنیا تغییر کرده و بحث کتابخانه ها فقط سالن مطالعه و مخزن آن نیست.

وی از دیگر کارکردهای کتابخانه‌ها را داشتن بخش کودک، بخش نوجوان، بخش کارگاهی و کاربازی، بخش دیداری و شنیداری، گالری، بخش نابینایان و ناشنوایان، سالن مطالعه اختصاصی و گروهی، کلاس‌های آموزشی برشمرد و افزود: در واقع مجموعه ای از، خدمات جدید برای کتابخانه ها تعریف شده است.

رمضانی با تاکید بر اینکه کتابخانه در واقع مرکز نشر و گسترش اطلاعات و دانش عمومی جامعه است، گفت: کتابخانه ها نقش پوینده، بالنده و پیش برنده را دارند.

وی در ادامه از برگزاری همایش کسب و کارهای خانگی در مشهد و در مهر ماه نیز در گیلان خبر داد و تصریح کرد: سال گذشته همایش بین المللی توسعه خدمات در کتابخانه ها را برگزار کردیم.

رمضانی اذعان کرد: همه کتابخانه های ما دارای بخش کودک هستند و ۱۳ کتابخانه اختصاصی نیز برای کودکان در سطح کشور وجود دارد.

وی اظهار کرد: اگر کودکان ما در مدارس و خانه ها کتابخوان نشوند دیگر نمی توان انتظاری در بزرگسالی داشته باشیم از این رو می بایست بیش از پیش در حوزه کودک و نوجوان برنامه ریزی داشته باشیم.

رمضانی تاثیر مطالعه را بر خواندن دانست و اضافه کرد: به دنبال ایجاد «زنگ کتابخوانی» در مدارس هستیم که البته باید پیوستی با کتاب های درسی داشته باشد تا تکنیک هایی جهت مطالعه و کتابخوانی آموزشی داده شود.

وی با بیان اینکه در راستای پیگیری ها برای تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی گیلان، تجهیزات کتابخانه ای بیش از ۷۰ درصد انجام شده است گفت: ۲۵ میلیارد تومان نیاز داشتیم که در اختیار استان قرار دادیم تا پس از تکمیل ساختمان به سرعت آماده بهره برداری هستیم.

رمضانی با بیان اینکه هر خواندنی برای افزایش اطلاعات نیست بلکه این مطالعه است که به معنی افزایش اطلاعات می باشد، ادامه داد: در تلاشیم تا سند «خواندن» را در شورای عالی انقلاب فرهنگی به ثبت برسانیم.

رمضانی همچنین به شهرهای فاقد کتابخانه در گیلان( لولمان، پیربازار، بره سر، ضیابر، چاف و چمخاله، چوکام و ماکلوان) اشاره و بیان کرد: استانداری گیلان می بایست امکاناتی را در اختیار ما بگذارد که این شهرها را از نظر کتابخانه تکمیل و تجهیز کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه در یکسال گذشته و حمایت های ریاست جمهوری منابع کتابخانه ای را بروز کردیم، افزود: ۱۰ بند در حوزه کتابخانه ها در پی پیشنهادات ریاست جمهوری، در مسیر تصویب در دولت قرار دارد.

رمضانی همچنین«ترویج غیر مستقیم» را یکی از دغدغه های دانست که این روزها در سبک زندگی ها با آن روبرو هستیم و خاطر نشان کرد: پر امانت ترین کتاب ها در کتابخانه ها با پرفروش ترین کتاب ها برابر هستند.

وی اظهار کرد: سبک زندگی مینیمال و الکترونیکی در حال شکل گیری است اما هنوز کتاب فیزیکی با فاصله معنا دار جلوتر است.

رمضانی مردم ایرانی را کتابخوان دانست اما گفت این کتابخوانی فراگیر نیست.

  • نویسنده : نوشین کریمی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران