گیلان رتبه چهارم را در مردمی کردن اقتصاد دارد 
گیلان رتبه چهارم را در مردمی کردن اقتصاد دارد 
ره نگار/استاندار گیلان با بیان اینکه این استان رتبه چهارم را در مردمی کردن اقتصاد دارد، گفت: سال گذشته ۱۱۸ درصد تعهد اشتغال در این استان محقق شد که عمده آن در بخش خصوصی و تعاونی بود.

ره نگار/استاندار گیلان با بیان اینکه این استان رتبه چهارم را در مردمی کردن اقتصاد دارد، گفت: سال گذشته ۱۱۸ درصد تعهد اشتغال در این استان محقق شد که عمده آن در بخش خصوصی و تعاونی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ به نقل از ایرنا، اسدالله عباسی در نشست هم اندیشی اتاق‌های تعاون کشور افزود: استان گیلان در بخش تعاونی‌های عمران توسعه جزو سه استان برتر کشور است و در ۱۳ شهرستان سند آن تنظیم و ثبت شده است که یکی از مهمترین مولفه‌ها در مردمی کردن و مشارکت مردم در اقتصاد به عنوان اقدام راهبردی دولت توجه به ظرفیت‌های تعاونی‌ها است.

عباسی تصریح کرد: بسیاری از ظرفیت‌های تولیدی ما در بخش تعاونی‌ است لذا باید ظرفیت اتاق تعاون تقویت شود و تعاونی‌ها در بخش‌ها و قالب‌های مختلف با ایجاد شبکه‌ها و اتحادیه ها قدرت گیرند.

وی، خواستار پررنگ شدن نقش تولید کننده‌ها و اصناف در تشکیل تعاونی‌ها شد و عنوان کرد: گیلان قطب کشاورزی کشور بوده و توانسته ۱۰ زنجیره ارزش راهبردی ایجاد کند که برخی از این زنجیره‌ها در بخش‌ فرآورده‌های لبنی، مرغداری‌ها، آبزی پروری و پرورش ماهیان خاویاری، مرکبات و برنج بوده است.

عباسی افزود: اتفاقات خوبی در بخش صنعت در حال انجام و زیرساخت‌هایی برای تولیدات صادرات محور ایجاد شده است.

وی اظهار کرد: باید کارها در قالب تعاونی‌ها به مردم سپرده شود و پس از تشکیل این مجموعه‌ها، آنها را به حال خود رها نکرده و حمایت‌شان کنیم.

عباسی ادامه داد: یکی از اشکالات آن است که در گذشته تعاونی‌ها به حال خود رها شده اند. ‌

استاندار تصریح کرد: ما توانستیم بخشی از این تعاونی‌ها را فعال کنیم اما لازم است که به بخش تعاون توجه بیشتری شود.

وی اضافه کرد: در گیلان ۱۰۰ درصد بخش صید و صیادی در دریا توسط شرکت تعاونی‌های پره‌های صیادی انجام می‌شود و چهار هزار صیاد در قالب این تعاونی‌ها به کار اشتغال دارند.

استاندار گیلان اضافه کرد:در نهضت ملی مسکن باید نقش تعاونی‌ها برجسته تر شود، تعاونی‌های مصرف فعالیت خوبی دارند اما باید تعاونی تولید هم فعال شوند و اتاق تعاون باید ظرفیت ها و دستاوردها و فرآورده های گیلان را برجسته کند.

وی با اشاره به وجود حلقه مفقوده اتاق تعاون در استان گیلان گفت: اتاق تعاون ایران باید مزیت های نسبی استانها را احصا کند. استان گیلان در بخش سلولزی و چوب در زراعت، کشت و صنعت و صنایع چوب را تقویت کرده و منطقه جلگه‌ای صومعه سرا به مرکز زراعت چوب منطقه تبدیل شده است.

عباسی با تاکید بر اینکه تلاش داریم تعاونی‌های غیرفعال را دوباره فعال کنیم، عنوان کرد: در تعاونی‌ها ضعف‌هایی وجود دارد که باید برطرف شود، راه اندازی شورای توسعه تعاون را در دستور کار قرار دادیم و از امروز آمادگی داریم همه مدیران مرتبط را به کار گیریم و نخستین جلسه این شورا را تشکیل داده تا گیلان الگویی برای سایر استان‌ها باشد.

 

  • منبع خبر : ایرنا