گیلان استانی با ظرفیت‌های بزرگ فرهنگ و هنر است/ آرمان میرزا رهایی از استبداد و استعمار بود 
گیلان استانی با ظرفیت‌های بزرگ فرهنگ و هنر است/ آرمان میرزا رهایی از استبداد و استعمار بود 
ره نگار/ اسماعیلی، وزیر فرهنگ وارشاد گفت: نهضت میرزا بذری بود در سرزمین پر استبداد ایران و از آن درخت تناوری رشد کرد و ثمره اش انقلاب اسلامی شد.

ره نگار/ اسماعیلی، وزیر فرهنگ وارشاد گفت: نهضت میرزا بذری بود در سرزمین پر استبداد ایران و از آن درخت تناوری رشد کرد و ثمره اش انقلاب اسلامی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران _ مریم عباسی زاده لاله؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اجلاسیه  پایانی کنگره بین المللی میرزا کوچک خان در رشت عنوان کرد:  گیلان استانی با ظرفیت‌های بزرگ فرهنگ و هنر و است و تاریخ ایران تاریخی پرعظمت است و در همه تحولات ایران در دوره‌های مختلف به ویژه در دوره‌های معاصر، پیشگام بوده است.
محمد مهدی اسماعیلی افزود: این استان شهدای زیادی هم در دوران دفاع مقدس، هم در دفاع از حرم و امنیت تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
وی گفت: گیلان استانی پر از علمای وارسته نظیر آیت الله بهجت است، استانی با اندیشمندان و بزرگان بسیاری که در قله رشته‌های مختلف ایستاده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: استان گیلان استان مشاهیر بزرگ و فراموش نشدنی در ایران است، در شعر و ادبیات؛ در فقاهت و در رشته‌های مختلف دانش‌های نوین و همچنین در حوزه‌های مختلف سینما، تئاتر و موسیقی استان گیلان استانی کم نظیر و سرآمد است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه سال های پایانی قرن ۱۳ سال های خاصی بود گفت: در آن سالها رنج و محنت و سختی هایی بر ایران حکمفرما بود و نهضت میرزا در همان سال ها اتفاق افتاد.

محمد مهدی اسماعیلی گفت: ایران عزیز ما در آن سالها تا حد واگرایی کامل پیش رفته و وحدت ملی و وحدت سرزمینی به واسطه حضور استعمارگران آسیب دیده بود و در آن روزها استعمارگران در کشور جولان می دادند و دولت روس و دولت انگلیس و حاکمان نالایق دست به دست هم داده بودند و کشور ما در سختی روزگار می گذراند.

وی افزود: در این روزها میرزا با عزمی راسخ و دلی امیدوار با یاران اندک ولی صدیق به عنایات الهی به پا خواست و قیام کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد با اشاره به اینکه آرمان میرزا رهایی از استبداد و استعمار بود  گفت: نهضت میرزا کوچک به شکست انجامید اما بذری بود در سرزمین پر استبداد ایران و از آن درخت تناوری رشد کرد و ثمره اش انقلاب اسلامی شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دشمن در دوره های مختلف اسم و عنوانش شاید تغییر کند اما هدفش همیشه براندازی اسلام است گفت: امروز هم در شرایطی قرار داریم که دشمن به دنبال یاس و ناامیدی در جامعه است.

محمد مهدی اسماعیلی افزود: دشمن در دوران میرزا به دنبال تجزیه ایران بود، اما بزرگانی چون مدرس، پسیانی، خیابانی و میرزا کوچک با استقامت ایسادند و دست دشمن را کوتاه کردند اما دشمن هرگز دست برنمی دارد همانطور که در بعد از انقلاب هم دشمنی ها را ادامه داد و امروز هم به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه و یاس آفرینی و ناامید کردن مردم از آینده کشور است.

وی افزود: با این اتفاقاتی که اخیرا در کشور رخ داد، دشمن قصد دارد کشور را دوقطبی کند و یا ایجاد شکاف و از بین بردن وحدت، سبب براندازی نظام شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایران متحد و قوی خار چشم دشمن است و نقش آفرینی ایران در صحنه های بین المللی برای دشمن قابل تحمل و هضم نیست و اصحاب رسانه باید با فکر و اندیشه و جهاد تبیینی که رهبری برما فریضه کرده برای پاسخگویی به همین شبهات دشمن مطرح کند.

  • نویسنده : مریم عباسی زاده لاله
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران