کم تحرکی علت مهم ‌بروز افسردگی در جامعه
کم تحرکی علت مهم ‌بروز افسردگی در جامعه

شیوع پاندمی کووید ۱۹ در جامعه امروز ، افزایش کم تحرکی  وفعالیت جسمانی منجر به بروز افسردگی و خمودگی در بین مردم شده است. در صورتیکه ورزش و تحرک عاملی برای پاکسازی بدن از سموم ، تولید انرژی وایجاد نشاط است. اما درکسانی که فعالیت بدنی کمی دارند همه این موارد به طور چشم گیری […]

شیوع پاندمی کووید ۱۹ در جامعه امروز ، افزایش کم تحرکی  وفعالیت جسمانی منجر به بروز افسردگی و خمودگی در بین مردم شده است.
در صورتیکه ورزش و تحرک عاملی برای پاکسازی بدن از سموم ، تولید انرژی وایجاد نشاط است. اما درکسانی که فعالیت بدنی کمی دارند همه این موارد به طور چشم گیری کاهش می یابد.
در بررسی  ومطالعات اخیر ، ورزش یکی ازموارد کاهش دهنده سرطان سینه در زنان، کاهش فشار خون و جلوگیری از پوکی استخوان است که این روزها ازبیماری های شایع درجامعه است.
برای حفظ  تراکم استخوان وشکل گیری استخوان های قوی تر حداقل ۳تا۴روز در هفته ورزش و فعالیت جسمانی توصیه میشود.
از دیگر نکات حائز اهمیت دراین زمینه تاثیرات روحی ورزش است که بطوریکه  مردم باشرکت در باشگاه ها ، سالن های ورزشی و پارکها وباانجام ورزشهای گروهی علاوه بر فعالیت جسمانی منظم با حضور در محیطی شاد و پرانرژی با نشاط بیشتری همراه میشوند.
در این دوران باوجود پاندمی کووید ۱۹ و تعطیلی بسیاری از مراکز ورزشی و باشگاه ها خانواده ها به نوعی از ورزش وفعالیت جسمانی دور ماندند که با ورزش در خانه و پارک ها و حتی محل کار میتوان این معضل را مرتفع کرد.
ورزش در خانه به همراه اعضای خانواده علاوه بر تضمین سلامت اعضا ، باعث ایجاد صمیمت و نشاط بیشتری بین آنهامیشود.
فرزندان باالگو برداری از  پدر ومادر خانواده به ورزش علاقه مند شده و از این ایام و پاندمی کووید ۱۹ به نوعی بعنوان فرصتی برای ورزش و فعالیت جسمانی بیشتر بهره میبرند.
با یک برنامه ریزی دقیق و البته ایجاد انگیزه در خانواده میتوان تا حد قابل توجهی دربرابر بسیاری ازبیماری ها ازجمله فشار خون ، پوکی استخوان ، چاقی مفرط و مخصوصاپاندمی کووید ۱۹ که این روزها دغدغه جهانی محسوب میشود، مصون ماند.
حال فدراسیون  ورزشهای همگانی با طراحی پویش های مختلف و باهمکاری رسانه ها ، شبکه های اجتماعی سهم بسزایی در ایجاد انگیزه و رغبت جامعه برای ورزش داشته بطوریکه امروز در کشور ، ورزشهای همگانی یکی از متولیان ورزش و نشاط در خانواده ها هستند.
مردم با دنبال کردن پویش ها و طرح های برجسته فدراسیون ورزشهای همگانی توسط هیات های استانی با فواید ورزش در این ایام بیشتر آشناشدند و آموزش های مجازی بااستقبال گسترده مردم مواجه شد.
لذا با طولانی تر شدن این ایام و معضل کم تحرکی و افسردگی مردم درجامعه امید است با تلاش و همت ورزشهای همگانی در سراسر کشور تاحد چشمگیری
ورزش و فعالیت جسمانی در خانواده ها نهادینه شود تاشاهد جامعه ای سلامت محور وشاداب باشیم.
*خبرنگار – مسئول روابط عمومی هیات ورزشهای همگانی گیلان