“کتاب” این عنصر ارزشمند را قدر بنهیم
“کتاب” این عنصر ارزشمند را قدر بنهیم

ره نگار/ توانایی خواندن و مطالعه از مهمترین عناصر و مهارت های اساسی دنیای امروز است که همواره مغز انسان را به سمت و سوی توسعه و پیشرفت مستمر رهنمون می کند. با چنین تفسیر موجز اما پرمعنا به این مهم می رسیم که کتاب و مطالعه در هرجامعه و برای هر فرد چه اندازه […]

ره نگار/ توانایی خواندن و مطالعه از مهمترین عناصر و مهارت های اساسی دنیای امروز است که همواره مغز انسان را به سمت و سوی توسعه و پیشرفت مستمر رهنمون می کند.
با چنین تفسیر موجز اما پرمعنا به این مهم می رسیم که کتاب و مطالعه در هرجامعه و برای هر فرد چه اندازه می تواند تاثیر گذار باشد.
مطالعه نگاه انسان را به زندگی اجتماعی و فردی در جهت مثبت تغییر می دهد.
شکوفایی، بهبود خلاقیت، کاهش استرس، ایجاد آرامش و افزایش دانش از جمله ثمرات ارزشمند مطالعه است.
بنابراین، در دنیایی که همه به فکر پیشرفت خود قرار دارند و گاه بصورت منفی در فکر پررنگ نمودن خود با تضعیف دیگران غرق شده اند چه بهتر است از راهی وارد شویم که هم استفاده بجا از فرصت های پیش رو را داشته و هم از افکار منفی که به هر قیمتی و با آویزان شدن به هر رسن و ریسمانی در راستای نشو و نمای خود و تضعیف و از صحنه خارج نمودن دیگران است فاصله گرفته و به شکل عقلانی و زیباتر آن را بسازیم.
کتاب نوعی “سرگرمی ارزشمند” برای انسان محسوب می شود که نیاز به ارج گذاری دارد.
حال باید چگونه این سرگرمی را در جامعه بسط و گسترش داد.
قطعا اکثر والدین در سایت های مختلف اینترنتی و یا رسانه های جمعی و گروهی در خصوص اینکه کودکان را چگونه به خواندن کتاب علاقمند کنیم مطالعاتی داشته اند. اما کاربردی ترین راهکارها برای این موضوع مهم و آینده ساز که نتایج مثبت از آن استخراج شده که باید به آنها پرداخت چیست؟
به اعتقاد نگارنده، علاقمندی به کتاب و مطالعه امری اکتسابی است و می توان از طریق تجربه و عملیاتی نمودن آن به پرورش مطالعه کمک نمود. بعنوان مثال؛ اگر والدین زیاد علاقمند به کتاب خواندن نمی باشند و یا فرصت کافی برای مطالعه ندارند باید فرزندان خود را وارد چالشی مثبت در این راستا قرار دهند اینگونه که آن ها را تشویق به گفتن داستان های واقعی و یا خواندن کتاب هایی از روی میل و رغبت خودشان و بازگو کردن آن برای والدین که نقش آموزش از سوی کودکان به بزرگسالان دارد استفاده کرد چرا که شاهد این خواهیم بود که چقدر این عمل، می تواند حس بزرگ بودن و مهم بودن را در کودکان بالا ببرد و افزایش اعتماد به نفس را در آنها ایجاد نماید.
بر این اساس از کودکان میخواهیم داستان هایی را مطالعه کنند و آن را بصورت خلاصه برای والدین‌ بازگو نمایند که تکرار این امر هم میل کودک به خواندن کتاب را افزایش می دهد و هم دانش افزایی را موجب خواهد شد.
از دیگر راههای علاقمند سازی کودک، همبازی و همفکری با آنان است که بازی ها سمت و سوی فرهنگ سازی مطالعه و تحقیق پیدا کنند با این روش مغز کودکان را به فعالیت های هنری، فرهنگی و علمی وا می داریم.
همچنین اهدای کتاب به عزیزان، دوستان و حتی برگزاری مسابقات کتابخوانی کوچک در خانواده ها با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و ایجاد انگیزه می تواند در این امر نقش بسزایی داشته باشد. یعنی اگر هر خانواده ای جشنواره یا مسابقه ای حتی با درنظر گرفتن هدیه و جایزه کوچک برگزار نماید و سپس با کمک برخی سازمان ها و ارگان های ذیربط چون کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتابخانه های عمومی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و … این مسابقات خانوادگی را گسترده تر نموده و در قالب بزرگتر در سطح شهر، استان و کشور برگزار نماید بطور یقین با این اعمال می توان قدم های مثبتی در ترویج فرهنگ مطالعه و افزایش میانگین سرانه مطالعه برداشت.
و نکته مهمتر این است که با توجه به اینکه امروزه اگر خرید کتاب در سبد خانواده ها بنا به دلایل مختلف کمرنگ شده با توسعه تکنولوژی این امر هم تسهیل پیدا کرده و تهیه آن بصورت رایگان و یا با حداقل هزینه از طریق مجازی و بصورت صوتی، اینترنتی و دیجیتالی میسر شده است.
پس کتاب همیشه ارزش خود را در جامعه داشته و ما موظفیم این عنصر ارزشمند و گرانبها را قدر بنهیم و به همدیگر هدیه نماییم تا آینده درخشان فرزندان این سرزمین را تضمین نماییم.

  • نویسنده : فاطمه لطیفی دوآبسری
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران