پیاده راه فرهنگی رشت میزبان برنامه محفل در شب عید غدیر
پیاده راه فرهنگی رشت میزبان برنامه محفل در شب عید غدیر
ره نگاران/ مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان از برگزاری جشن بزرگ غدیر و برنامه محفل با‌ حضور اساتید برجسته قرآنی این برنامه خبر داد.

ره نگاران/ مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان از برگزاری جشن بزرگ غدیر و برنامه محفل با‌ حضور اساتید برجسته قرآنی این برنامه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران-فاطمه لطیفی: حجت الاسلام محمدعلی نجفی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با تبریک اعیاد قربان و غدیر گفت: همزمانی جشن غدیر با سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی را به فال نیک میگیریم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان در ابتدا به تشریح عملکرد سازمان طی ۵ ماهه تصدی گری خود پرداخت و گفت: فعالیت سازمان تبلیغات اسلامی با محوریت ۳ اصل دنبال می‌شود که مهمترین آن مردمی کردن تبلیغ دین است‌.

وی افزود: به اعتقاد بنده، تبلیغ، زمانی به سرانجام مطلوب خود خواهد رسید که همه مردم خود را دغدغه مند بدانند چرا که این امر فقط مختص یک ارگان، یک حاکمیت و یا یک دستگاه خاص نیست.

حجت الاسلام نجفی با بیان اینکه مردم همیشه نقش محوری در تبلیغ دین داشته اند و از آن به نام “نهضت تبلیغ” یاد می‌شود اظهار داشت: همه فعالیت های سازمان با عنوان نهضت تبلیغ در حال ترویج است و واژه نهضت به معنای حرکت عمومی همه مردم در راستای تبلیغ دین است‌.

وی دومین رویکرد محوری را نگاه تخصصی به عرصه تبلیغ دین عنوان کرد و گفت: تلاش ما بر این است که هم در حوزه آسیب شناسی و هم در حوزه راهکار سنجی و راه حل یابی و عملیات فرهنگی با یک نگاه تخصصی دنبال شود که البته فرآیندی زمان بر است.

✔️ لزوم تعامل حداکثری با مجموعه‌های مردمی و فرهنگی در امر تبلیغات دینی

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان رویکرد تعاملی را سومین اصل محوری سازمان دانست و تصریح کرد: سعی سازمان بر تعامل حداکثری با دستگاه‌های فرهنگی و با مجموعه های مردمی است چون معتقدیم این هم افزایی و همدلی باعث حصول نتیجه موثر در امر تبلیغات دینی خواهد بود.

حجت الاسلام نجفی در ادامه به برخی اقدامات انجام شده در سازمان اشاره کرد و گفت: راه اندازی ادارات تبلیغات اسلامی در خمام و ماسال است که بزودی افتتاح خواهد شد.

وی همچنین راه اندازی قرارگاه نوجوانان و تشکیل قرارگاه مختص امورات بانوان را از دیگر اقدامات این سازمان عنوان کرد و از تشکیل اتاق وضعیت فرهنگی با هدف افکارسنجی در حوزه دینداری و رصد فضای فرهنگی مختص استان خبر داد.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه به مقوله تخصصی کردن مبلغین اشاره کرد و گفت: بدنبال این هستیم که مبلغین را متناسب با نیاز و استعداد در قالب کارگروه های تخصصی ساماندهی کنیم که در همین راستا در حال حاضر دو کارگروه تخصصی با عنوان‌ مبلغین “کودکان و نوجوانان” و “مبلغین فضای مجازی” شکل گرفته است.

وی در بحث مساجد نیز اذعان داشت: طبق تقسیم کاری که در این حوزه انجام شده وظیفه سازمان تبلیغات اسلامی بحث آموزش و توان افزایی ائمه جماعات و ارکان مساجد است که در همین جهت دو نشست آموزشی و کارگاهی با دعوت از ارکان ۴۰ مسجد را داشتیم که در آنجا بحث شبکه سازی و تیم سازی به صورت عملی آموزش داده شد و طی نشست دیگری نیز روی کنشگری جهاد تبیین روی ارکان ۴۰ مسجد کار شد.

وی اقدام بعدی صورت گرفته توسط این سازمان را برگزاری جشن قرآنی ماه مبارک رمضان با محوریت مفاهیم قرآن نام برد و همچنین از تشکیل جلسه تخصصی جامعه مجاهد و انتخابات مجلس خبر داد و گفت: حدود ۱۵۰ نفر از مبلغین و کنشگران را در راستای برگزاری انتخابات آموزش دادیم.

حجت الاسلام نجفی برگزاری دوره آموزش تخصصی قرآن همراه با ارائه مدرک و تشکیل نشست های تخصصی و هم‌اندیشی با اقشار مختلف برای اثرگذاری و راهبرد فرهنگی و همچنین انجام سفر های شهرستانی را نیز را از جمله اقدامات انجام گرفته این سازمان برشمرد.

طرح زندگی با آیه ها هم از اقدامات تاثیر گذار دیگر تبلیغات اسلامی است که با مشارکت چند سازمان همراه بود.

وی همچنین به برگزاری بیش از ۴۵۰ مراسم مردم نهاد در زمان شهادت آیت الله رییسی با تعامل ۱۵۰۰ مسجد اشاره کرد و همچنین از اجرای طرح تبلیغی سواحل با برگزاری دو دوره آموزشی توسط ۴۰ مبلغ جهت تبلیغ طی تابستان در سواحل استان خبر داد.

به گفته مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان، احیای مدرسه صدرا وابسته به این سازمان از جمله اقدامات دیگری بوده که به منظور تحصیل بصورت رایگان در رشته های مختلف انجام شده است.

وی همچنین در پایان سخنان خود یادآور شد: برگزاری جشن بزرگ غدیر و برنامه محفل از جمله برنامه های سازمان تبلیغات اسلامی استان با همراهی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت در هفته پیش رو است.

✔️ برنامه محفل قران را از مهجوریت خارج کرد

مسئول معاونت فرهنگی هنری سپاه قدس گیلان نیز در این نشست خبری از برگزاری برنامه قرآنی محفل در شب عید بزرگ مسلمانان خبر داد و گفت: از سال گذشته برگزاری برنامه محفل در سند راهبردی برنامه های کمیته فرهنگی هنری دومین کنگره ۸ هزار شهید قرار داده شد که به دلیل جابجایی مدیریت هم در حوزه سپاه و هم در سازمان تبلیغات اسلامی استان کمی عقب ماند اما انصافا حجت الاسلام نجفی مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان از همان ابتدای برعهده گرفتن مسئولیتشان از هیچ کوششی در این زمینه دریغ نورزیدند.

سرهنگ پاسدار محمد پوراسماعیلی افزود: دعوت از اساتید قرآنی برنامه محفل چون آقایان ابوالقاسمی، قاسمیان، حسنین و شاکرنژاد نیاز به تمهیدات ویژه ای داشت که شاید ۱۸ استان در فراهم سازی تمهید مقدمات قوی تر بوده و جلوتر از گیلان در انتظار قرار داشتند اما با توجه به درخشش جامعه قرآنی گیلان این موهبت شامل حال استان ما شد.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت های بزرگ و ارزشمند استان در حوزه قرآنی سابقه طولانی دارد خاطر نشان کرد: برنامه محفل در راستای دومین کنگره ۸ هزار شهید استان برگزار می شود.

مسئول معاونت فرهنگی هنری سپاه قدس گیلان با استعانت از خبرنگاران در بحث اطلاع رسانی و فضاسازی عنوان کرد: در چند ماه باقی مانده از برگزاری اجلاسیه بزرگ دومین کنگره ۸ هزار شهید استان که در بهار ۱۴۰۴ با یاد و خاطره ای شهید سلیمانی به استقبال آن خواهیم رفت انشالله این اتفاق با همت اصحاب رسانه بخوبی و به نحو مطلوب رقم بخورد.

وی همچنین با بیان اینکه برگزاری برنامه محفل در راستای دومین کنگره است اظهار داشت: جای بسی افتخار است گیلان را بعنوان یکی از اثرگذارترین استان ها در کشور برای معرفی چهره های قرآنی می شناسند.

این مسئول یادآور شد: مهمترین مساله ای که ما برای برگزاری این برنامه در رشت دنبال می کنیم این است که با این رویداد عظیم فرهنگی – قرآنی، هویت قرآنی، اسلامی و مذهبی مردم رشت و گیلان را برای کل کشور و همه جهان به نمایش بگذاریم و در حقیقت این می‌تواند بعنوان یکی از شاخصه های معرفی هویت قرآنی مذهبی و معنوی مردم ما باشد.

سرهنگ پاسدار پوراسماعیلی اذعان داشت: بزرگترین کاری که برنامه محفل انجام داد این بود که قرآن را از مهجوریت بیرون آورد و قلوب و دلهای همه گرایش ها را به نور قرآن کریم پیوند داد.

پوراسماعیلی گفت: رسانه ها در حین و بعد از برگزاری باید با همتی مضاعف و کافی هویت بخشی ملت غیور گیلان را به همه جهان منعکس کنند.

  • نویسنده : فاطمه لطیفی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران