پوشش بیمه تامین اجتماعی برای ورزشکاران متفاوت با بیمه ورزشی است
پوشش بیمه تامین اجتماعی برای ورزشکاران متفاوت با بیمه ورزشی است
ره نگاران/ داشتن بیمه ورزشی برای فعالان این حوزه صرفاً مربوط به حوادث و مسائل ناشی از تمرینات و مسابقات ورزشی بوده و با مقوله بیمه شدن ورزشکاران توسط تامین اجتماعی و ایجاد سابقه جهت بهره مندی از تعهداتی همچون بازنشستگی و ... فرق دارد.

ره نگاران/ داشتن بیمه ورزشی برای فعالان این حوزه صرفاً مربوط به حوادث و مسائل ناشی از تمرینات و مسابقات ورزشی بوده و با مقوله بیمه شدن ورزشکاران توسط تامین اجتماعی و ایجاد سابقه جهت بهره مندی از تعهداتی همچون بازنشستگی و … فرق دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ به نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل تامین اجتماعی استان گیلان؛ کیوان مرتضوی با بیان اینکه بعضاً از برخی مربیان یا ورزشکاران شنیده میشود که دارای بیمه ورزشی هستند و یا در اخبار و رسانه ها از پوشش چند هزار نفری ورزشکاران استان مطالبی نه نقل از متولیان ورزش و جوانان انعکاس میبابد اظهار داشت: داشتن بیمه ورزشی برای فعالان این حوزه جهت پذیرش در باشگاهها یا شرکت در مسابقات یکی از تدابیری است که از سوی دست اندرکاران این عرصه به جهت پیش بینی پوشش های درمانی در حوادث و مسائل ناشی از تمرینات و مسابقات صورت گرفته و با مقوله ورزشکاران بیمه شده توسط تامین اجتماعی فرق دارد.

وی با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی بزرگترین و گسترده ترین بیمه گر اجتماعی کشور است که در حوزه بیمه های اجتماعی به عنوان یک بیمه گر پایه افزون برنیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش داشته و در قبال حق بیمه دریافتی حسب نوع بیمه پردازی تعهدات متفاوتی در بخشهای بلندمدت ( شامل انواع مستمری ها )، کوتاه مدت ( انواع کمک هزینه ها، غرامتها و مقرری بیمه بیکاری ) و درمان را عهده دار است در حالی که بیمه های ورزشی تکلیفی توسط باشگاهها و … ماهیتاً متفاوت بوده و با دامنه محدودی از پوششها سوانح و حوادث مربوط به تمرینات و مسابقات ورزشی در این محیط ها را به شکل درمانی پوشش می‌دهد.

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان با تاکید بر اینکه بر اساس قانون اگر مربی یا ورزشکاری به شکل رسمی از باشگاهی حقوق دریافت داشته و ارتباط مزدبگیری داشته باشد کارفرما مکلف است نسبت به ارسال لیست حق بیمه او به تامین اجتماعی اقدام نماید خاطر نشان کرد: مربیان و سایر ورزشکارانی که به شکلی غیر از رابطه حقوق بگیری با مجموعه ای در حال همکاری هستند می‌توانند شخصاً از طریق انعقاد قراردادهای صاحبان حرف و مشاغل آزاد به بیمه پردازی در تامین اجتماعی اقدام نمایند.

کیوان مرتضوی با بیان اینکه بیمه تامین اجتماعی علاوه بر پوشش های درمانی امکان ایجاد سابقه بیمه ای و با احراز شرایط قانونی استفاده از تعهدات مختلف از جمله بازنشستگی را برای ورزشکاران و مربیان فراهم می‌نماید اذعان داشت: بعضاً شاهد هستیم که فردی پس از سالها باشگاه داری یا مربی گری در رشته های ورزشی مختلف با وجود رسیدن به سنین میانسالی فاقد پوشش بیمه ای است در حالی که تمهیدات لازم برای تحت پوشش بودن تمامی اقشار جامعه از جمله ورزشکاران و مربیان و … از سوی سازمان اندیشیده شده است.

وی افزود: در بسیاری موارد مربیان با اجاره مکان یا پرداخت سهمی از درآمد خود به باشگاهها از فضای آنها بهره می‌برند و فاقد کارفرمای مستقیم هستند که در این شرایط نیز امکان انعقاد قرارداد برای متقاضیان در زمره صاحبان حرف و مشاغل آزاد وجود دارد.

شایان ذکر است این پوششها علاوه بر فرد ورزشکار، تامین کننده آرامش خاطر و امنیت روانی برای اعضای خانواده وی در آینده خواهد بود.

  • منبع خبر : روابط عمومی تامین اجتماعی استان گیلان