پایداری بنیان خانواده و اوج کمال انسانی در مسیر مکتب الهی
پایداری بنیان خانواده و اوج کمال انسانی در مسیر مکتب الهی
ره نگار/ فلسفه خلقت انسان، تکامل و نزدیکی به خداوندگار آفرینش و صاحب کمال مطلق است. 

ره نگاران/مریم لطیفی: فلسفه خلقت انسان، تکامل و نزدیکی به خداوندگار آفرینش و صاحب کمال مطلق است.

شناخت و عبادت راهی است برای رسیدن به این قربت و کمال هر انسانی طبیعتاً برای رسیدن به تکامل در جستجوی الگویی جامع و کامل است که بتواند همواره آن را سرمشق قرار داده و در زندگی خود از آن پیروی کند.

در اسلام پیامبر و اهل بیت عصمت و طهارت بی شک الگوهایی هستند که می توان در جنبه های مختلف زندگی از آنها الگوبرداری کرد که در این بین پیامبر اسلام بهترین الگویی است که می توان آن را مقتدای کاملی برای خانواده اسلامی دانست زیرا ایشان هرچه دستور می دادند قبل از هرکسی به آن عمل می‌کردند و بلکه با کردار و رفتار خود مردم را به حق دعوت میکردن نه فقط با زبان (کونوا دعاه الناس باعمالکم و لاتکونوا دعاتا بالسنتکم ).

تردیدی نیست که اقربای پیامبر، علی (ع)، فاطمه (س)، حسن (ع) و حسین (ع) چون بیشترین و عمیقترین ارتباط با رسول خدا را داشتند و بیشتر از همه از برکات وجودی آن حضرت بهره مند بودند بنابراین اهل بیت رسول اکرم جامع ترین الگوهایی هستند که در تمام ابعاد زندگی اعم از اعتقادی اخلاقی اقتصادی خانوادگی سیاسی اجتماعی و … میتوان از آنها پیروی کرد.

در این مجال به اختصار از جنبه های زندگی ایشان که نقش هدایت‌گری اهل بیت را تجلی می دهد اشاره شده است.

بیش از هرچیز باورهای قلبی و اعتقادی هر فرد در زندگی اسلامی اهمیت ویژه ای دارد زیرا رفتارهای ظاهری هر فرد بازتابی از افکار درونی اوست اگر باور درونی انسان نسبت به مسایل خداشناسی و دنیا و آخرت و فلسفه انسانیت به رشد کافی برسد احتمال انحرافات اخلاقی و عملی بسیار کاهش می یابد به همین جهت انبیای الهی به مسایل اعتقادی اهمیت بسیاری می دادند.

از نظر اخلاقی نیز آیات و روایات فراوانی ذکر شده که افراد را به اخلاق حسنه، انسان دوستی، کمک به هم نوع، دوری از خودخواهی و دوری از غرایز حیوانی و تمایلات نفسانی دعوت میکند و واضح و مبرهن است که پیروی از این موارد فرد را برای رسیدن به اوج کمالات انسانی و اخلاقی هدایت می کند.

از نظر اقتصادی نیز دستورات فراوانی مانند مبارزه با اسراف و تبذیر بیان شده است که از طرفی اسراف کنندگان را اهل دوزخ، بخل و کمک نکردن به هم نوع را ناروا می داند.
بر این اصل مکتب حیات بخش اسلام دستورات بسیار تأثیرگذاری در مورد مسایل خانوادگی، تشکیل خانواده، چگونگی انتخاب و پایداری بنیان خانواده بیان داشته است که اینها هرکدام بطور مفصل در توصیه های اهل بیت بیان شده است که اینها نشان دهنده توجه بیش از اندازه اهل بیت به استحکام خانواده می‌باشد.

لازم به ذکر است که این مطلب خلاصه بسیار ناچیزی از تاثیرات پیروی از سیره اهل بیت عصمت و طهارت است که بیان شده است. امید که با مطالعه ی بیشتر قرآن و معانی آیات قرآنی و احادیث و روایات اولیای خداوند به شناخت کامل و درستی از راه و رسم زندگی اسلامی دست یابیم.

  • نویسنده : مریم لطیفی دوآبسری
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران