پاسخ اداره کل صمت گیلان به یادداشت راستی آزمایی احیای ۹۷ کارخانه در گیلان
پاسخ اداره کل صمت گیلان به یادداشت راستی آزمایی احیای ۹۷ کارخانه در گیلان
ره نگار/ اداره کل صمت گیلان به یادداشت "راستی آزمایی احیای 97 کارخانه در گیلان" پاسخ داد.

ره نگار/ اداره کل صمت گیلان به یادداشت “راستی آزمایی احیای ۹۷ کارخانه در گیلان” پاسخ داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ در پی چاپ یادداشت راستی آزمایی احیای ۹۷ کارخانه در گیلان به قلم کریم خورسندی طی هفته گذشته پاسخی از سوی روابط عمومی اداره کل صمت گیلان به همراه اسامی ۱۰۵ واحد احیای شده طی یک فایل اکسل به دفتر این رسانه ارسال شده که در ادامه خواهید خواند؛

👇مشخصات بیش از ۹۷ واحد صنعتی احیا شده گیلان منتشر شد/ ایجاد اشتغال افزون بر ۱۲۰۰ نفر در واحدهای احیا شده صنعتی گیلان

به نقل از واحد روابط عمومی اداره کل صمت گیلان؛ در پی انتشار مطلبی تحت عنوان “راستی آزمایی احیای ۹۷ کارخانه در استان گیلان” و تقاضای انعکاس احدی از اصحاب پیشکسوت رسانه؛ آقای کریم خورسندی مژدهی در پایگاه خبری ره نگاران مبنی بر منتشر نمودن لیست و مشخصات واحدهای صنعتی احیا شده استان، مدیر روابط عمومی اداره کل صمت گیلان؛ ضمن استقبال و پذیرش این درخواست، تشریح کرد: یکی از اولویت‌های راهبردی، اعتلای بخش تولید در استان گیلان؛ احیا واحدهای راکد و نیمه تعطیل صنعتی می‌باشد که به فضل خداوند با برنامه‌ ریزی و رصد مداوم وضعیت کارخانجات مختلف و حمایت استاندار جهادی و تلاش مجدانه مدیرکل صمت گیلان و همکاران سختکوش با انجام امور کارشناسی؛ به منظور تحرک و پویایی بخشی به واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه جان تا سر حد امکان این مهم انجام شده و انشالله بازهم استمرار خواهد یافت.
محمد بداشتی با بیان اینکه علیرغم دشواری‌های مبتلا به تولید؛ اعم از قطعی‌های گاز و برق؛ افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی، تامین مواد اولیه ناشی از تحریم، فشارهای مالیاتی؛ گفت: این افسران خط مقدم نبرد اقتصادی با پایمردی و تعصب به وطن محکم ایستاده‌اند و از ابتدای دولت سیزدهم بر اساس سیاست‌های کلان وزارت صمت با بکارگیری همه ی ظرفیت‌های موجود قانونی اعم از کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید/ کارگروه اقتصاد مقاومتی/ ستاد احیای واحدهای تولیدی و بهره‌مندی از ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی؛ مجموعه مدیریتی اداره کل صمت با همت مضاعف و حمایت استاندار جهادی با وجود مضایق و مشکلات توانسته است تعدادی حتی افزون بر ۹۷ واحد تولیدی استان با اشتغال بالغ بر ۱۲۵۰ نفر را مجدداً به چرخه تولید بازگرداند که مستندات کامل آن در قالب فایل اکسل با هدف شفاف سازی و تشویش افکار عمومی در اختیار پایگاه خبری ره نگاران قرار گرفته است.
وی با تاکید بر ضرورت این شفاف سازی خدمات انجام گرفته، تصریج کرد: مردم باید از عملکرد خادمان حوزه تولید با خبر شوند و این حق مسلم مردم فهیم استان و رسانه‌های وزین و دلسوز استان است و ما هم از این موضوع بسیار استقبال می‌کنیم.
لذا آخرین لیست کامل ۱۰۵ واحد احیا شده با تاکید بر لزوم رعایت حقوق و حریم شهروندی مالکین و مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی به پیوست جهت انتشار بخشهایی از آن تقدیم می‌گردد.

✍️ توضیحی بر پاسخ اداره کل صمت گیلان:

با فرض صحت اطلاعات داده شده که طی بررسی هایی دریافتیم که این گونه نیست و ابهاماتی در آن وجود دارد چرا که جمع اشتغال واحدها ۱۲۰۰ نفر عنوان شده یعنی دو سال از عمر دولت گذشته و حالا این مقدار شغل احیا شده بعبارتی یعنی متوسط اشتغال برای هر واحد ۱۲ نفر می باشد! البته برخی از واحدها چند سال است که در حال بازسازی بوده اند و بالاخره توانسته اند تولید نصف و نیمه ای انجام دهند مثل شرکت … در شهر صنعتی رشت که علی الظاهر احیا شده ولی هنوز تولیدی ندارد.
متاسفانه در لیست ارسالی واحدهایی با اشتغال کمتر از ۴ نفر را مشاهده می کنیم که چنین واحدهایی را اصلا نمی شود به حساب آورد! (تصور کنید هر واحد حداقل دو نفر نگهبان دارد یک نفر خدماتی و … و اگر بخواهیم هر واحدی را با ۳ یا ۴ نفر یک واحد صنعتی حساب کنیم یعنی فاجعه! آن هم برای استانی با سیل عظیم بیکارانش!)
البته از حق نباید گذشت که طی دو سال اخیر نه بانک ها علاقه ای به اعطای تسهیلات و وام به این شرکت ها داشته اند و نه خدمات دیگری به آنها ارایه شده است. همچنین با وجود اینکه گفته بودند قطعی دو روز برق در هفته تا ۱۵ شهریور می باشد اما این قطعی هنوز هم ادامه دارد د و همچنین قطعی گاز در زمستان که احتمالاً امسال شدیدتر هم خواهد شد. حالا دریافت مالیات و غیره از شرکت های تولیدی و کارخانجات با رشد آنچنانی اش بماند.
و اما همه حرف ما در بیان راستی آزمایی از سوی متولیان امر این بود که آمارهای فعلی بر آثار منطبق نیست! باید باور کنیم که ما و همه مردم ایران آمار نمی خوریم، بلکه غذا می خوریم که در حال حاضر قیمت اقلام و اجناس غذایی رشد چند صد در صدی پیدا کرده و امکان تهیه مواد غذایی و ضروریات زندگی برای عموم به سادگی مقدور نیست! امید که همه تلاش ها و زحمات متولیان و مسئولان در احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال و حتی تعطیل شده هرچه زودتر به ثمر بنشیند تا جامعه و مردم گرفتار در بحران اقتصادی که ناشی از تحریم های استکباری است رهایی یابند.

✍️ کریم خورسندی

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران