هدف از ایجاد “پست موزه مدرسه” یادآوری سیر تاریخی و تکاملی ارتباطات است
هدف از ایجاد “پست موزه مدرسه” یادآوری سیر تاریخی و تکاملی ارتباطات است

ره نگار/ اختصاصی/ نخستین “پست موزه مدرسه” جهان به مناسبت دهه فجر در رشت افتتاح شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ این پست موزه در بنای قدیمی و تاریخی اداره پست شهرداری رشت برپا شده که خود نشان از اثبات اعتبار رشت همان “شهر اولین ها” دارد. رشت بواسطه داشتن فرهنگ غنی و […]

ره نگار/ اختصاصی/ نخستین “پست موزه مدرسه” جهان به مناسبت دهه فجر در رشت افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ این پست موزه در بنای قدیمی و تاریخی اداره پست شهرداری رشت برپا شده که خود نشان از اثبات اعتبار رشت همان “شهر اولین ها” دارد.
رشت بواسطه داشتن فرهنگ غنی و آداب و رسوم مردمان سرزمینش خالی از گردشگر نبوده و تمام فصول مسافران زیادی را به خود دیده است.
اما بنای قدیمی با بافت سنتی پست شهرداری رشت از جمله مکان ها و ابنیه هایی است که در مرکز اصلی شهر قرار گرفته به همت اداره کل پست استان گیلان و میراث فرهنگی و گردشگری استان، اولین پست موزه مدرسه جهان نیز در این مکان تشکیل شده که برای علاقمندان به بناهای تاریخی و یاداوری گذشته و تاریخ چند هزارساله خود در قالب تمبر قابل رویت است.
در همین راستا و در حاشیه بازدید از این “پست موزه مدرسه”، مدیر کل پست استان گیلان طی گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران با بیان اینکه قدمت پست سابقه ۲۵۰۰ ساله دارد و به دوره هخامنشیان باز میگردد گفت: در زمان امیرکبیر “پست” دولتی بوده اما از آن به بعد عمومی گردید و بصورت آزاد در اختیار مردم قرار گرفت.
مهدی فخربین سبحانی افزود: رساندن کالاها و مرسولات مردم و دستگاه ها از جمله وظایف اداره پست است که در قبال مراسلات هزینه ای دریافت می شود که نوع دریافت این هزینه ها در قالب تمبرهای پستی با نقوش و قطعات مصور و بهادار رسمی بر روی بسته های ارسالی انجام می شود.
مدیرکل پست گیلان گفت: با حضور دکتر جهرمی بعنوان وزیر ارتباطات و فناوری، تاسیس موزه وزارتخانه مربوط به حوزه ارتباطات در تهران پررنگ تر شد که برای بازدید عموم قرار گرفته است با چنین ایده ای بحث تاسیس پست موزه در رشت طی یکسال گذشته مطرح و تصمیم براین شد از بنای تاریخی پست که به عنوان میراث ثبت شده برای این امر استفاده شود.
سبحانی هدف از برگزاری این پست موزه را یادآوری سیر تکاملی ارتباطات از ابتدا تا کنون عنوان کرد و افزود: این اتفاق توانسته علاوه بر ایجاد فضای فرهنگی و خدماتی، فعالیت آموزشی را هم به همراه داشته باشد تا این تجارب و اطلاعات گذشته حوزه ارتباطات به نسل های جدید و آینده منتقل شود.
مدیرکل پست گیلان خاطر نشان کرد: در این مجموعه غیر از انجام خدمات پستی خدمات مختلفی هم ارایه می شود که بخشی از آن فضا اختصاص به موزه خواهد داشت؛ در حقیقت تمبر و ابزار و لوازمی که در حوزه ارتباطات پستی ارایه می شود در آن لحاظ شده که سیر تکامل و تحول این ابزار را از گذشته تا حال نشان می دهد.
وی همچنین ادامه داد: در کنار خدمات پستی و تاسیس موزه در ساختمان قدیمی و تاریخی پست استان بحث فضای آموزشی را هم باید عنوان کرد که با اختصاص دو کلاس آموزشی مجهز به رایانه و رایزنی با مدرسین متخصص حوزه ارتباطات این بخش هم فعال شود.
وی اضافه کرد: پس از بازگشایی مدارس، امکان استفاده دانش آموزان از این کلاس ها و علاوه بر آن نیز فراهم سازی بستری برای آموزش و استفاده شرکت های نوپا و استارت آپ ها هم از دیگر اولویت ها و برنامه های ما است.
سبحانی مدیرکل پست استان گیلان همچنین از راه اندازی و اختصاص فضایی برای انجمن تمبر خبر داد و گفت: از مجموعه داران و کلکسیون داران حوزه تمبر و علاقمندان به این مباحث هم دعوت بعمل خواهد آمد تا از تجارب آنان برای ارتقای این حوزه استفاده نماییم.
گفتنی است نخستین “پست موزه مدرسه” جهان در دهه فجر ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۹ با حضور معاون وزیر ارتباطات، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست ایران و مسئولان استانی بازگشایی شد که بصورت دایمی از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۱۵ بعدازظهر و در آینده ای نه چندان دور تا ساعت ۱۸ عصر برپاست که بازدید برای عموم آزاد است.

  • نویسنده : فاطمه لطیفی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران