نیت خیرخواهانه_توزیع خدمات شهری عادلانه
نیت خیرخواهانه_توزیع خدمات شهری عادلانه

ره نگار/ سمیه خاکسار کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر رشت در یادداشتی نوشت؛ اعضای شورا باید چشمان بیدار شهروندان باشند تا رسالت اصلی خود که همان نظارت است را صحیح و درست انجام دهند. قول و وعده های کاندیداهای شوراهای اسلامی باید در محدوده شرح وظایف و اختیاراتی باشد که در قانون تعیین […]

ره نگار/ سمیه خاکسار کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر رشت در یادداشتی نوشت؛ اعضای شورا باید چشمان بیدار شهروندان باشند تا رسالت اصلی خود که همان نظارت است را صحیح و درست انجام دهند.

قول و وعده های کاندیداهای شوراهای اسلامی باید در محدوده شرح وظایف و اختیاراتی باشد که در قانون تعیین شده است. اعضاء شوراها باید وظایف خود را به درستی بشناسند و بر تحقق آن همت بگمارند و چیزی را که در قانون پیش‌بینی نشده و یا به خاطر محدودیت های موجود در  کشور و دولت، قادر به انجام دادن آن نیستند، وعده ندهند تا دیدگاه مردم نسبت به تعاون و کار جمعی و شورایی تغییر نکند.

وظایف ذکر شده در قانون برای شوراها، همان وظایفی است که اگر اعضای آن بتوانند این وظایف را به طور کامل به انجام برسانند، بسیاری از مشکلات جاری مردم برطرف خواهد شد.

اعضای شورای اسلامی باید پاسخگوی رأی اعتماد مردم باشند چرا که آراء مردم نمایشی و تشریفاتی نبوده بلکه هر رای مردم مطالبه ای از حقوق شهروندی است.

شوراها باید سیاست گذار و برنامه محور بوده و از دغدغه های مهم آنان, ایجاد درآمد پایدار و توسعه همه جانبه و عدالت محور برای شهر باشد.

شوراهای اسلامی شهر صرفا شورای شهرداری نبوده بلکه شورای شهر با همه اختیارات موجود در قانون اساسی هستند که می توانند در همه حوزه های فرهنگی و اجتماعی، بهداشتی، امور عمرانی نظارت و برنامه ریزی داشته باشند.

از اساسی ترین و مهمترین وظیفه شوراها برنامه ریزی و ریل گذاری و نظارت بر امور شهرداری ها است. توزیع متوازن و عادلانه خدمات برای همه شهروندان در تمام نقاط شهر به ویژه نقاط محروم و حاشیه، اهمیت ویژه ای دارد.

شوراها طبق قانون نسبت به شفاف سازی از عملکرد مالی شهرداری ها موظف و مکلف به اطلاع رسانی عمومی می باشند.

شوراها نماد مردم سالاری دینی هستند که با عملکرد درست و جلب اعتماد مردم می توانند مشکلات و معضلات محلی را با مشارکت عمومی برطرف و گام های موثری در جهت توسعه پایدار بردارند.

  • نویسنده : سمیه خاکسار
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران