نمازجمعه ظهر عاشورای امسال در میادین اصلی شهرها برگزار می شود
نمازجمعه ظهر عاشورای امسال در میادین اصلی شهرها برگزار می شود
ره نگار/حجت الاسلام عادلی با بیان اینکه نماز جمعه ظهر عاشورای امسال در کلیه شهرستان ها در میادین اصلی شهر برگزار می شود گفت: با حضور پرشور و یکپارچه مردم، نماز جمعه ظهر عاشورای امسال در تاریخ ماندگار خواهد شد.

ره نگار/حجت الاسلام عادلی با بیان اینکه نماز جمعه ظهر عاشورای امسال در کلیه شهرستان ها در میادین اصلی شهر برگزار می شود گفت: با حضور پرشور و یکپارچه مردم، نماز جمعه ظهر عاشورای امسال در تاریخ ماندگار خواهد شد.ل

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ نوشین کریمی_ حجت الاسلام ولی عادلی_ مدیر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان گیلان در نشست خبری با اصحاب رسانه گیلان با تسلیت ایام عزاداری ماه محرم، ماه غم و اندوه اظهار کرد: محرم ماه شور و شعور، ماه احساس و عقلانیت است.

وی با بیان اینکه عاشورا محدود به یک روز و امام حسین(ع) محدود به کربلا نیست گفت: عاشورا و نام امام حسین(ع) در همه تاریخ طنین انداز است.

حجت الاسلام عادلی با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما باید این باشد که خود را به کاروان سیدالشهدا برسانیم و نام خود را در زمره دلدادگان اهل بیت ثبت کنیم، افزود: عاشورا یک فرهنگ است که تاریخ را به دو گروه یزیدی و حسینی تقسیم کرده است.

وی با بیان اینکه، این ما هستیم که باید انتخاب کنیم در کدام جبهه باشیم تصریح کرد: عاشورا معیار و ملاک خوبی برای این تشخیص است.

حجت الاسلام عادلی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن پنجم مرداد، سالروز تاسیس برپایی اولین نماز جمعه بعد از انقلاب اسلامی، گفت: با توجه به اینکه عاشورای امسال مصادف با روز جمعه است، یک فرصت طلایی برای یک کار منحصر به فرد و ماندگار پیش آمده تا این بزرگترین اجتماع مسلمین را ثبت و ضبط کنیم.

وی از رسانه ها خواست تا ظرفیت هدایتگری نماز جمعه را در بازتاب خبری خود نشان دهند و ادامه داد: به همین مناسبت در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی برنامه هایی با محوریت ائمه جمعه و همراهی مسئولین ستادهای نماز جمعه با هدایتگری نماینده ولی فقیه در استان، برگزار خواهیم کرد.

حجت الاسلام عادلی جریان سازی پیرامون ارتقای هویت نماز جمعه، تبیین اهداف و کارکردهای نماز جمعه در واقعه عاشورا و ارتقای ظرفیت های هدایتگری نماز جمعه را سه هدف شورای سیاستگذاری برشمرد و اظهار کرد: شعار امسال «نماز جمعه عاشورایی» است که در ذیل شعار همیشه مردمی، همیشه انقلابی نامگذاری شده است.

وی بیان کرد: برنامه های امسال شورا در ۲ مرحله اجرا خواهد شد که اولی در روز ششم مرداد(دهم محرم) روز عاشورا و برپایی نماز جمعه و نماز ظهر عاشورا در محل شهرداری (میدان شهدای ذهاب) رشت به امامت آیت الله فلاحتی_ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه رشت را، خواهیم داشت.

حجت الاسلام عادلی گفت: تقارن روز جمعه با روز عاشورا طی ۳۷ سال گذشته اتفاق افتاده و می توان از این فرصت پیش آمده با ظرفیت خوب رسانه ها بهره گرفت تا با یک دعوت سراسری و حضور پرشور مردم، یک حضور باشکوه و حماسه ای را در تاریخ ماندگار کرد.

وی اضافه کرد: علاوه بر میزبانی هیات های حسینی که در میدان شهرداری برنامه سوگواری دارند، هدایت مردم، هیات امنا، نمازگزاران، جوانان و… از محل مصلی رشت به مرکز شهر برای برپایی نماز ظهر عاشورا و نماز جمعه باید با تبلیغ و اطلاع رسانی انجام شود.

حجت الاسلام عادلی اذعان کرد: البته نماز جمعه و ظهر عاشورای امسال در کلیه شهرستان ها در میادین اصلی شهر برگزار می شود.

وی بیان کرد: پیش بینی می شود که استقبال فوق العاده ای از نماز جمعه ظهر عاشورای امسال صورت بگیرد از این رو، از مردم و نمازگزاران خواسته شده تا با خود سجاده و زیرانداز به همراه داشته باشند.

حجت الاسلام عادلی در ادامه به برنامه دیگری که در روز ۱۳ مرداد به مناسبت سالروز برپایی اولین نماز جمعه پس از انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد اشاره کرد و افزود: در این مراسم از مبلغین، مداحان و هیات های مذهبی، پیرغلامان و عوامل اجرایی که در طی سال همراه ما بودند تقدیر خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه ما دست نیاز معنوی به سمت اصحاب رسانه دراز می کنیم تا برای بهتر شدن فرهنگ جامعه و استانمان یاریگرمان باشند، بیان کرد: ما به دنبال رفع نقص ها هستیم و برای کمک به استان باید
با اهل قلم و اهل فکر که همواره دغدغه های مردم را منتقل می کنند به سوی بهتر شدن گام برداریم.

حجت الاسلام عادلی همچنین با اشاره به حضور جوانان در نمازجمعه مرکز استان، یکی از کارهای ائمه جمعه را برنامه برای کودک، نوجوان، جوان، نخبه و فرهیختگان دانست که در دستور کار است و اظهار کرد: اما باید بپذیریم که حضور جوانان در نماز جمعه سایر مناطق کمرنگ است و امیدواریم با برنامه ریزی هایی که شده حضور این قشر از جامعه را بیشتر شاهد باشیم.
وی با توجه به اینکه امامان جمعه مستقل هستند و تذکری در بیانات آنان انجام نمی شود نیز گفت: در شورای سیاستگذاری همفکری و تعامل با ائمه جمعه وجود داد و تلاش می شود که آثار و تاثیرگذاری سخنان گفته شده در نماز جمعه را در جامعه شاهد باشیم.

  • نویسنده : نوشین کریمی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران