معرفی نفرات برتر جشنواره ملی طنز پهلو با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فومن
معرفی نفرات برتر جشنواره ملی طنز پهلو با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فومن
ره نگار/ هفتمین جشنواره ملی طنز و رسانه با عنوان طنز پهلو با معرفی نفرات برتر امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فومن پایان یافت.

ره نگار/ هفتمین جشنواره ملی طنز و رسانه با عنوان طنز پهلو با معرفی نفرات برتر امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فومن پایان یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگارانمریم عباسی زاده لاله: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفتمین جشنواره ملی طنز و رسانه با عنوان طنز پهلو گرامیداشت کیومرث صابری فومنی معروف به گل آقا با بیان اینکه کیومرث صابری ادیبانه و نجیبانه می‌نوشت، گفت: استعاره و طنز در آثارگل آقا موجب اشتیاق و استقبال همه از نشریه و مطالب وی می‌شد.

محمد مهدی اسماعیلی با بیان اینکه گذر زمان، باعث تعظیم و تکریم بیشتر جامعه به هنرمندان می‌شود، افزود: مرحوم صابری هم هنرمندیست که به واسطه اخلاق نیکو و قلم نافذش فراموش شدنی نیست و برای معرفی وی به نسل‌های آینده و بزرگداشتشان باید مراسم‌های در خور آن‌ها برگزار شود.

وی خواستار برگزاری مراسم کشوری بزرگ و جامع‌تر، سال آینده همزمان با بیستمین سالگرد درگذشت کیومرث صابری شد وی همچنین حمایت خود را از همه‌ی طنز پردازان کشور اعلام کرد.

خلیل بهروزی فر نماینده مردم شهرستان‌های فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم با اشاره به اینکه کیومرث صابری افتخار گیلان با طنز‌های ادیبانه و قلم صادقانه واقعیت‌های جامعه را بیان می‌کرد، گفت: وی با قلم قدرتمند، نافذ و تاثیر گزار خود میزان تحمل مسئولان دستگاه‌های اجرایی پس از انقلاب را بالا برد و در نزد رهبرمعظم انقلاب نیز جایگاه ویژه‌ای داشت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در حاشیه این نشست گفت: پس از فراخوان جشنواره از اردیبهشت امسال، هزار و ۳۱۸ اثر از سراسر کشور در ۵ بخش داستان، نثر، شعر، کاریکاتور و چند رسانه‌ای به دبیرخانه ارسال شد که پس از داوری نفرات برتر مشخص شدند.

رضا ثقتی با بیان اینکه معتقدم زبان، قلم و گفتار طنز، زبان مشترک و قابل فهم بین مردم و مسئولان است افزود: بیان مشکلات و مطالبات اجتماعی با زبان طنز موجب نرنجیدن دل و مکدر نشدن خاطر افراد و بهتر حل شدن مسایل خواهد شد.
وی همچنین گفت: سال آینده مراسم یادمان کیومرث صابری مشهور به گل آقا ۱۱ اردیبهشت همزمان با سالروز در گذشت وی برگزارخواهد شد و فراخوان این جشنواره نیز از مرداد ماه اطلاع رسانی می‌شود.

در پایان این جشنواره در بخش داستان، بنیامین کلاچاهی ثابت از گیلان با اثر کاخ نشینان، فاطمه سادات مدنی از گیلان با اثر حلوای زعفرانی و میر حسین ظریف از خراسان رضوی با اثر پیاده روی روی اعصاب اول تا سوم شدند.
در بخش نثر ناصر جوادی بگلر از خراسان رضوی با اثر چریکی با صورت نشسته، محمد جواد کیش بافان از خراسان رضوی با اثر سختی‌های بی شمار و محمود سلطانی از اصفهان با اثر بفرمایید چلو کتاب به مقام‌های اول تا سوم رسیدند.
در بخش شعر سید محمد هاشمی از مازندران با اثر نقیضه‌ای بر مثنوی طوطی و بقال مولانا و جواد نوری از همدان با اثر همی یادم آید ز عهد صغر اول و دوم شدند. محمد حسین مهدویان از قم با اثر ایران جوان بماند و احمد رفیعی وردنجانی از چهار محال و بختیاری با اثر بحران آب به طور مشترک سوم شدند.

در بخش کاریکاتور فاطمه ندیمی از مازندران با اثر اجاره بها در فضا و سید محمد جواد طاهری از مازندران با اثر بارش اول و دوم شدند. مهدی منصوری از تهران با اثر شارژ بستگان و سولماز محمودی نسب از تهران با اثر سگ‌گردانی در پارک ممنون به مقام سوم مشترک دست یافتند.

در بخش چند رسانه‌ای نیز ناصر جوادی بگلر از خراسان رضوی با گزارش سلام فرمانده و فرزین پورمحبی از تهران با اثر چند نکته جا کلیدی برای یک مناظره اسیدی به مقام‌های اول و دوم رسیدند. امین صالحی از تهران با اثر اپوزیسیون شناسی و نرگس داشادیان از ماهشهر با اثر ام خارک به مقام سوم مشترک دست یافتند.

همچنین در پایان این جشنواره کاریکاتور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به وی داده شد. آثار برتر هفتمین جشنواره طنز و رسانه، یادمان کیومرث صابری در قالب کتابی با عنوان طنز پهلو به چاپ خواهد رسید.

گفتنی است، کیومرث صابریِ فومنی معروف به گل آقا، نویسنده، طنزنویس و معلم، متولد ۷ شهریور ۱۳۲۰ در صومعه سرای گیلان است.
وی ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۳ در سن ۶۲ سالگی پس از یک دوره تحمل بیماری سرطان خون در تهران در گذشت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

  • نویسنده : مریم عباسی زاده لاله
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران