مصرف مواد مخدر و دخانیات در بانوان افزایش یافته است/  مصرف یکبار قلیان برابر با ۴۰ نخ سیگار است
مصرف مواد مخدر و دخانیات در بانوان افزایش یافته است/  مصرف یکبار قلیان برابر با ۴۰ نخ سیگار است
ره نگار/ رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان از افزایش مصرف مواد مخدر و استعمال دخانيات در بانوان خبر داد.

ره نگار/ رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان از افزایش مصرف مواد مخدر و استعمال دخانیات در بانوان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران-فاطمه لطیفی: سرهنگ علی احمدپور در نشست خبری با اصحاب رسانه گیلان ضمن گرامیداشت یاد شهدای حوزه مبارزه با مواد مخدر و شهدای نظم و امنیت فراجا گفت: در ادامه سیاست های ابلاغی دریافتی از سوی مرکز در سال جاری، مقابله با خرده فروشان و جمع آوری معتادان متجاهر دو اولویت اصلی مجموعه پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان به منظور پاکسازی چهره شهر از لوث وجود معتادان است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این راستا افزود: ۲ مرکز در قالب ماده ۱۶ ویژه آقایان با ظرفیت ۲۵۰ نفر و یک مرکز برای بانوان با ظرفیت ۵۰ نفر راه اندازی شده است که بعنوان یک اقدام مثبت ارزیابی می شود‌.

سرهنگ احمدپور اضافه کرد: در ابتدای سال جاری تاکنون ۹۵۰۰ نفر معتاد دستگیر شده اند که از این تعداد ۱۰۰۰ نفر در قالب معتادین متجاهر به ماده ۱۶ در طرح غربال بهزیستی ارجاع داده شده اند.

احمد پور در ادامه به جمع آوری معتادان در پارک ها و تفرجگاه های مرکز استان اشاره کرد و گفت: در سال جاری این طرح بصورت پایلوت در ۱۰ مرحله در پارک های استان و شهرهای هدف اجرایی شده است تا فضای پارک ها برای خانواده ها به فضایی امن تبدیل شود.

وی ادامه داد: مجموعا در این مدت در قالب ۴ طرح بزرگ اطلاعاتی و عملیاتی اقداماتی صورت گرفته است که ۱۷۶۵ مرحله طرح در قالب طرح ارتقای امنیت اجتماعی، طرح پاکسازی نقاط آلوده و طرح کنترل محورهای مواصلاتی و طرح ویژه برخورد فروشندگان مواد مخدر در اطراف مدارس و مراکز عالی بوده است.

سرهنگ احمد پور همچنین گفت: از روز گذشته طرح آرامش به منظور پاکسازی شهر برای برخورد با خرده فروشان و جمع آوری معتادان از اطراف مدارس‌ و مراکز آموزشی اجرایی گردیده که این طرح با کمک دستگاههای امنیتی، اداره آموزش و پرورش و مسئولین دانشگاه ها در حال انجام است.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان عنوان کرد: در ۶ ماه اول سال، سه تن و دویست کیلو انواع مواد مخدر جزو کشفیات ما بوده که در قیاس با مدت مشابه سال قبل ۳۵درصد افزایش کشف محسوب می‌شود به این معنی که گیلان در حوزه شاخص افزایش کشف، جزو ۲ استان برتر است که به پای کار آمدن همه دستگاه‌های متولی را می طلبد.

احمدپور ادامه داد: در سال جاری غیر از ۹۵۰۰ دستگیری افراد معتاد، ۳ هزار و ۴۰۰ نفر از دستگیری ها صرفا خرده فروشان مواد مخدر بودند و این تعداد در مدت سال قبل ۶۵ درصد افزایش داشته‌ است.

پلیس مبارزه با مواد مخدر گیلان به افزایش اقدامات مقابله ای اشاره کرد و گفت: برنامه‌های اجرایی ما در قالب برگزاری کلاسها، کارگاه‌ها، نصب بنر و المان های شهری و بارگزاری تبلیغات در رسانه و فضاهای مجازی بعنوان مخابره پیام های هشداری به جامعه هدف می باشد.

سرهنگ احمدپور همچنین اظهار داشت: هشدار پلیس به سمت هوشمندسازی خواهد رفت که با این روش رسیدن به هدف با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

وی در بخش دیگر از سخنان خود به اهمیت نقش خانواده در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان اشاره کرد و گفت: قلیان از پرخطرترین موادی است که بسیاری از جوانان به راحتی آن را مصرف می‌کنند.

وی ادامه داد: مصرف یکبار قلیان برابر با ۴۰ نخ سیگار است و خانواده ها این مساله را باید جدی بگیرند.

احمدپور همچنین با بیان اینکه متاسفانه مصرف دخانیات و مواد مخدر در بانوان افزایش داشته و بسیار نگران کننده است تصریح کرد: تعداد کمپ های ترک اعتیاد بانوان در استان به ۴ مرکز افزایش یافته که نشان دهنده افزایش مصرف مواد مخدر در بانوان است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در حال حاضر موارد مصرف معتادان در قالب تریاک بوده است گفت: هم اکنون تلاش پلیس برای مقابله از ورود و توزیع مواد مخدر جدید با عنوان NPS که اثرات سوئی بر بدن دارد می باشد.

سرهنگ احمد پور در پایان اذعان داشت: در راستای مبارزه با پدیده شوم و خانمان برانداز اعتیاد شماره تماس ۳۳۵۹۳۰۰۷ به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارشات مردمی با حفظ شانیت و حرمت گزارش دهنده در حوزه مواد مخدر می باشد.

  • نویسنده : فاطمه لطیفی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران