مانور مقابله با عرضه آفت‌کش‌های تقلبی و غیر مجاز در شهرستان رودبار برگزار شد
مانور مقابله با عرضه آفت‌کش‌های تقلبی و غیر مجاز در شهرستان رودبار برگزار شد

ره نگار/ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار گفت: در آخرین روز از هفته پدافند غیرعامل، مانور مقابله با عرضه آفت‌کش‌های تقلبی و غیر مجاز در سطح شهرستان برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ سروش ابراهیمی با اعلام این خبر افزود: نخستین مانور بازدید از فروشگاه‌ها و مراکز پخش با هدف جلوگیری از عرضه […]

ره نگار/ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار گفت: در آخرین روز از هفته پدافند غیرعامل، مانور مقابله با عرضه آفت‌کش‌های تقلبی و غیر مجاز در سطح شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ سروش ابراهیمی با اعلام این خبر افزود: نخستین مانور بازدید از فروشگاه‌ها و مراکز پخش با هدف جلوگیری از عرضه آفت کش‌های غیرمجاز و تقلبی امروز ۱۶ آبان ماه اجرا شد.

وی افزود: در این مانور، از فروشگاههای عرضه کننده آفت کش و سموم کشاورزی در سطح شهرستان با همکاری اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی و نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان بازدید شد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: روند بازرسی وپایش فروشگاه های عرضه سموم نباتی در شهرستان رودبار ادامه خواهد داشت و با مواردی مانند سموم تاریخ گذشته، غیر مجاز، تقلبی، قاچاق، گران فروشی برخورد می‌ شود.

وی اظهار داشت: به منظور شناسایی سموم تقلبی و جلوگیری از ورود آنها به چرخه تولید با هدف صیانت از بخش کشاورزی و حفظ سلامت و امنیت غذایی، کار پایش سموم همواره در دستور کار قرار دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار در ادامه گفت: آفت کش‌ها از نهاده‌های مهم و حساس در تولید محصولات کشاورزی محسوب می‌شوند و نقش مهمی در افزایش عملکرد و تامین امنیت غذایی دارند.

وی با بیان اینکه مصرف و کاربرد آفت کش ها ارتباط مستقیمی با سلامت محصول، افراد جامعه و محیط زیست دارد، تصریح کرد: ضروری است که از زمان تولید و عرضه تا مصرف آفت کش‌ها در باغات و مزارع نظارت و کنترل مستمری صورت گیرد تا سلامت جامعه به مخاطره نیافتد.

به گفته وی؛ مصرف سالانه آفت کش‌ها در کشور ۲۷ تا ۳۰ هزار تن بوده و این حجم مصرف با گردش مالی بالا، انگیزه مناسبی را برای ورود سود جویان در این حوزه ایجاد کرده است که جهاد کشاورزی با همکاری سایر دستگاه‌های متولی با تمام توان خود در مقابل هرگونه سودجویی و تقلب در این بخش ایستاده است.

ابراهیمی در پایان از کشاورزان شهرستان خواست در صورت مشاهده مغایرت قیمت فروش و تخلف در زمینه نحوه نگهداری و فروش سموم مراتب را به واحد حفظ نباتات جهاد کشاورزی اطلاع دهند و مصرف آفت کش ها با تشخیص و مشورت کارشناس حفظ نباتات صورت گرفته و سموم مورد نیاز خود را از فروشگاه‌های مجاز تهیه کنند.

  • منبع خبر : روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان