“فتح خرمشهر” فتح ارزش‌های اسلامی
“فتح خرمشهر” فتح ارزش‌های اسلامی

ره نگار/ تاریخ پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی ایران، سرشار از اتفاقات و رخدادهایی است که هر کدام آن در جای خود سند افتخاری برای سرزمین ماست. در این میان، حماسه آزاد سازی خرمشهر، نقطه عطفی است که در سایه سار لطف الهی و با اقتدار جوانان و قهرمانان این مرز و بوم، به […]

ره نگار/ تاریخ پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی ایران، سرشار از اتفاقات و رخدادهایی است که هر کدام آن در جای خود سند افتخاری برای سرزمین ماست. در این میان، حماسه آزاد سازی خرمشهر، نقطه عطفی است که در سایه سار لطف الهی و با اقتدار جوانان و قهرمانان این مرز و بوم، به منصه ظهور رسید.

به نقل از برخی بزرگان سوم خرداد، تنها یک برگ از تقویم هجری شمسی و یا روزی از یک فصل نیست بلکه یوم الله است روزی که امام (ره) فرمود: “خرمشهر را خدا آزاد کرد” و قطعا این تعبیر، عبارتی فروتنانه نبود؛ مرحمتی بود که در اجابت دست‌های به آسمان بلند شده خانواده شهیدان و زمزمه عاشقانه رزمندگان سنگرنشین عطا شد.

عملیات غرورآفرین بیت المقدس و آزادی خرمشهر مؤید نصرت الهی و حلقه وفاق ملت غیور ایران و  پیدایش خودباوری هر چه بیشتر بزرگ مردان و نقطه عطفی در صحنه سیاسی – نظامی جنگ تحمیلی ۸ ساله و تحولات آینده خاورمیانه و فتح‌الفتوحی بود که سوم خرداد را به یادمان ارزنده “مقاومت، ایثار و پیروزی” تبدیل کرد.

اما کارشناسان نظامی دنیا و آنهایی که طعم شیرینی فتح خرمشهر را آنهم در آن شرایط سخت جنگی چشیده‌اند، معتقدند این پیروزی درس‌های بزرگی برای همه نسل‌ها دارد؛ اینکه هیچ قدرتی یارای مقابله با قدرت ایمان به خدا و تکیه بر توان داخلی را ندارد و این نکته‌ای است که این روزها هم باید به آن توجه اساسی داشت.

باید یادمان بماند که در جمله بنیانگذار انقلاب اسلامی که فرمودند «فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزشهای اسلامی است»، درس‌های بزرگی نهفته است که معنایش به زبان ساده این است هر چه در توان دارید برای دفاع از اسلام وسط بگذارید؛ دفاعی که نه زمان می‌شناسد نه مکان؛ فقط موقعیت های آن تغییر می کند، اگر دیروز در فتح خرمشهر برای حفظ اسلام نبرد تن به تن لازم بود امروز باید برای نگهداری و حفظ ارزش های دینی و توسعه و اعتلای سرزمین اهتمام ورزید.

  • نویسنده : فاطمه لطیفی دوآبسری
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران