ظروف پلاستیکی و بطری‌های آب معدنی عامل سرطان‌
ظروف پلاستیکی و بطری‌های آب معدنی عامل سرطان‌
ره نگار/ امروزه سرطان رایج‌ترین و شایع‌ترین بیماری است که عامل اصلی مرگ و میر در جهان محسوب می‌شود. 

ره نگار/ امروزه سرطان رایج‌ترین و شایع‌ترین بیماری است که عامل اصلی مرگ و میر در جهان محسوب می‌شود.

اخیرا این بیماری پرخطر و مهلک به سنین پایین تر از ۵۰ سال نیز رسیده به گونه ای که در هر ۲۴ ساعت سه نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

با توجه به بحران جوانی جمعیت در ایران بویژه گیلان که از استان‌های پیر شناخته شده است این بیماری و مرگ ناشی از آن باعث تشدید این بحران می‌شود. در گیلان دو سرطان سینه و معده شایع‌ترین سرطان‌ها است که متاسفانه هر روز بر مبتلایان آن افزوده می‌شود.

طبق گزارشات و تحقیقات پزشکی جدا از عامل وراثت، عوامل مختلفی مانند سیگار، مشروبات الکلی، تغدیه نامناسب، استفاده از برخی ظروف و یا دستگاه‌های دارای اشعه‌های مضر باعث بروز و افزایش این بیماری شده است.

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی معتقد است بطری‌های آب معدنی در صورتی‌که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد، می‌تواند یکی از عوامل آسیب‌رسان باشد.

“گلبن سهراب” متخصص تغذیه در این خصوص گفته است که بطری آب معدنی اگر در معرض نور آفتاب یا در دمای انجماد باشد و آب درون آن یخ بزند، در هر دو شرایط فعل و انفعالات شیمیایی در بطری رخ می‌دهد که برای بدن بسیار مضر است.

بطری‌های آب معدنی صرفاً برای نگهداری آب در درجه حرارت یخچال صفر تا ۴ درجه طراحی شده‌اند، به عبارتی طراحی آن‌ها برای شرایط سرد و خنک است، نه انجماد و گرما.

گرما باعث واکنش شیمیایی در پلاستیک حاوی آب شده و در نهایت باعث آزاد شدن مولکول‌های آن در آب می‌شود.

بطری‌های پلاستیکی نوشابه، دوغ، آب معدنی و ظروف یکبار مصرف از جمله موارد پرخطر است که به هیچ عنوان نباید از این گونه بطری‌ها برای نگهداری آب یا مواد اسیدی مانند آب لیمو و سرکه استفاده کرد؛ زیرا این کار خطر ابتلاء به سرطان را افزایش می‌دهد.

این موضوع که افراد در روزهای گرم تابستان یک بطری آب معدنی همراه داشته باشند یا آن را درون اتومبیل رها کنند، امری عادی است ولی نکته اینجاست بطری آبی که در معرض نور خورشید باشد مصرف آن خطرناک است و در صورت تابش مستقیم نور مانند یک ذره‌بین عمل می‌کند.

بنابراین، باید مراقب سلامتی، این موهبت ارزشمند الهی بود. جدا از آگاهی بخشی و رعایت برخی نکات و گنجاندن ورزش در برنامه زندگی، توصیه اکید پزشکان و متخصصان مبنی بر انجام تست غربالگری و آزمایش های تخصصی برای بانوان بالای ۴۰ سال ضروری است.

  • نویسنده : فاطمه لطیفی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران