شهیدحسینی رودباری نمادی از شهدای نهضت عظیم و بزرگ اسلامی است
شهیدحسینی رودباری نمادی از شهدای نهضت عظیم و بزرگ اسلامی است
ره نگار/ قالیباف در یادواره شهید یونس حسینی رودباری اولین شهید گیلانی انقلاب گفت: همه بدانند هرچه زمان بگذرد ارزش انقلاب اسلامی که با رهبری امام و به دست شهدا، جانبازان و ایثار گران و مردم ایران به وجود آمد نه تنها کمرنگ نمی شود بلکه نمایان‌تر نیز خواهد شد.

ره نگار/ قالیباف در یادواره شهید یونس حسینی رودباری اولین شهید گیلانی انقلاب گفت: همه بدانند هرچه زمان بگذرد ارزش انقلاب اسلامی که با رهبری امام و به دست شهدا، جانبازان و ایثار گران و مردم ایران به وجود آمد نه تنها کمرنگ نمی شود بلکه نمایان‌تر نیز خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ مریم عباسی زاده لاله: رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم با بیان اینکه ماه خرداد نقطه آغاز بسیاری از اتفاقات کشوری و بین المللی است گفت: این اتفاقات بازتاب‌های ملی و جهانی داشت.

محمدباقر قالیباف شکل گیری نهضت میرزاکوچک خان در خرداد ۱۲۹۱، حادثه تلخ زلزله رودبار در خرداد ۱۳۶۹ را دو اتفاق مهم خرداد ماه گیلان دانست و گفت:در زلزله رودبار شاهد صحنه‌های تلخ و دلخراش بودیم که در خاطرات ملت ایران برای همیشه ماندگار است.

وی در ادامه قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲ را آغازگر نهضت امام خمینی در سطح ملی دانست و گفت: شهیدحسینی رودباری نمادی از شهدای این نهضت عظیم و بزرگ اسلامی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ارتحال امام خمینی رحمت الله علیه در ۱۴ خرداد را روز تاریخی در انقلاب اسلامی دانست وگفت: امام شخصیتی جهانی بود که جز برای خداکلامی نگفت و جز در راه خدا گامی برنداشت.

قالیباف همچنین بااشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد سال ۱۳۶۱ در سوم خرداد تاکیدکرد: در جنگی که شرق و غرب پشت صدام بودند و قصد داشتند انقلاب اسلامی را در طی چند هفته براندازی کنند ملت ایران توانستند بعد از ۱۸ ماه خرمشهر را از چنگال تجاوزگران آزاد کنند و سرنوشت انقلاب پس از آزادسازی خرمشهر تغییر یافت.

رئیس مجلس شورای اسلامی توطئه گروهک منافقین و همراهی آنان با صدام را یکی از وقایع دیگر خرداد ماه دانست و گفت: شکست منافقین در عملیات مرصاد از حوادثی بود که با شهادت فرزندان ملت ایران به ثمر نشست.

قالیباف افزود: همه این حوادث نمادی از احیاگری نهضت امام خمینی (ره) برای برپا داشتن اسلام ناب محمدی و سنت‌های الهی است.

وی خاطر نشان کرد: امام خمینی رحمه الله علیه احیاگر سنت الهی و روحیه ما می‌توانیم در کشورهم بود و هرچه زمان بگذرد ارزش انقلاب اسلامی که با رهبری امام و به دست شهدا، جانبازان و ایثار گران و مردم ایران به وجود آمد نمایان‌تر خواهد شد.

رئیس مجلس شورای در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به رسمیت نشناختن صهیونیسم از سوی استکبار جهانی دراواخر دهه ۴۰ میلادی و شکست دولت‌های اسلامی در جنگ با این رژیم در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی افزود: نهضت امام در همان زمان شکل گرفت و پایه گذار شکست برنامه‌های صهیونیسم در دنیا شد.

محمد باقر قالیباف تصریح کرد: نهضت امام مخالف فرهنگ غربی و غرب زدگی بود و در روز‌هایی که دشمنان تلاش می‌کردند دین و اسلام را از جامعه دور کنند احیاگر اسلام در جامعه شد و امروز هم به تمام معنا، استقلال طلبی و عزت مندی را برای مردم ایران به ارمغان آورد.

وی تاکید کرد: امت اسلامی در دنیا با الگوگیری از انقلاب اسلامی مردم ایران توانست به رغم حمایت آمریکا، استکبار جهانی و انگلیس خبیث از اسرائیل، مقابل این رژیم غاصب بایستد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: دشمنی استکبار جهانی با ایران اسلامی تمام شدنی نیست و تا زمانیکه جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر سنت‌های الهی ومردم سالاری دینی اداره می‌شود این دشمنی ادامه خواهد داشت چرا که آنان اجازه نمیدهند ایران به الگویی برای دیگر کشور‌ها تبدیل شود.

قالیباف در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امام بدون مردم نمی‌توانست چنین نهضتی را شکل دهد افزود: امام هم به خدا و هم به سنت‌های الهی و هم به مردم ایمان کامل داشت.

وی با تبیین ویژگی‌های رهبری امام راحل تاکید کرد: امام خمینی رمز پیروزی در برابر مشکلات را وحدت و پذیریش تنوع آرا و نظرات می‌دانست و به آن احترام می‌گذاشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: ما مکتب امام را با عقلانیت، معنویت و عدالت می‌شناسیم و ایشان با همین نگرش انقلاب را به وجود آورده و دفاع مقدس و انقلاب را در همین چهارچوب اداره می‌کرد و سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نیز با همین راهبرد در مقابل استکبار در منطقه ایستاد و داعش را شکست داد.

قالیباف افزود: پس از عزل بنی صدر و با حضور مردم در دفاع مقدس عملیات‌های بزرگی همچون فتح المبین، بیت المقدس، شکست حصر آبادان و آزاد سازی خرمشهر اتفاق افتاد و امام به خوبی ظرفیت‌های ملت ایران رامی شناخت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به چالش‌های اقتصادی وفرهنگی کشور تصریح کرد: در طول ۴۰ سال گذشته ما هرکجا از راه امام و اندیشه تحولی انقلاب اسلامی فاصله گرفتیم دچار مشکل شدیم و تنها راه حل مشکلات کنونی کشور نزدیک شدن به فرهنگ ایثار و شهادت و سنت‌های الهی است.

قالیباف گفت: دشمن مخالف نگاه تحولی امام بوده و هست و ما باید تلاش کنیم در نحوه اداره امور مملکت چه در بخش قانونگذاری و نظارت و چه در بخش اجرایی از این نگاه برای پیشبرد امور بهره ببریم.

وی با بیان اینکه دشمنان در سال‌های گذشته نحوه مقابله با ایران اسلامی را از جنگ سخت به جنگ ترکیبی تغییر داده اند افزود:روش دشمن امروز تغییر در ادراک و ذهن مردم است و اغتشاشات اخیر نیز نمونه آن بود که باحضور به موقع مردم این توطئه خنثی شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:جهاد امروز تداوم راه امام است و ما باید در جنگ ترکیبی جهاد تبیین را دنبال کنیم و دراین راه توده‌های مختلف و متولیان فرهنگی مسوولیت‌های مهمی بر عهده دارند.

قالیباف تصریح کرد: ما نیازمند جهاد تصمیم برای پیشبرد امور هستیم و تصمیم درست استفاده از خرد جمعی و برخواسته از حرکت علمی و تخصصی نسبت به حل مسائل است و البته این تصمیم باید شجاعانه و مسولیت پذیر باشد.

استاندار گیلان هم در این مراسم با اشاره به ایستادگی و مقاومت مردم رودبار در مقابل رژیم ستم شاهی و مقابله با انواع توطئه‌های دشمنان در طول انقلاب اسلامی بویژه اغتشاشات اخیر گفت: تلاش‌های مردم این دیار برای به ثمر رسیدن انقلاب و حفظ آن فراموش شدنی نیست.

اسدالله عباسی با قدردانی از حمایت مجلس از دولت و همراهی رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مردم در خانه ملت با مسوولان اجرایی برای پیگیری امور گفت: آقای قالیباف در طول دهه‌های گذشته خدمات ارزنده‌ای به انقلاب و مردم کشور اهدا کرده و در زلزله سال ۶۹ رودبارهم از نخستین افرادی بود که در کنار مردم حضور یافت.

استاندار در ادامه با اشاره به تکمیل آزاد راه رشت – قزوین در بخش رودبار و بهره برداری از باقی مانده این پروژه گفت:تلاش می‌کنیم این طرح تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

اسدالله عباسی همچنین از آغاز به کار دوباره معدن سنگرود رودبار پس از ۲۰ سال تعطیلی خبرداد و گفت: با شروع به کار این معدن در فاز نخست ۲۰۰ نفر مشغول به کار می‌شوند.

وی همچنین از فعالیت مجدد کارخانه تولید کفش گنجه رودبار هم خبرداد و گفت: ۲۰۰ نفر هم در این کارخانه مشغول به کار خواهند شد.

استاندار همچنین از برند سازی زیتون رودبار و تلاش برای افزایش تولید این محصول خبرداد و گفت: برندسازی زیتون رودبار و کاهش خام فروشی دستور کار جدی دولت است.

اسدالله عباسی همچنین با اشاره به کاهش نرخ بیکاری در استان افزود: آمار‌های اشتغالزایی در گیلان بیشتر از تعهد اشتغال در استان است و نرخ بیکاری در گیلان هم یک و سه دهم درصد از میانگین کشوری کمتر است.

وی تصریح کرد: مشارکت مردم گیلان هم در بخش اقتصادی هم ۵ درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم با قدردانی از تلاش‌های دست اندرکاران برگزاری این مراسم گفت: حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در رودبار فرصت مغتنی برای حل مشکلات این شهرستان است.

مهرداد گودرزوند چگینی افزود: در نشست صبح امروز شورای اداری رودبار مصوبات خوبی برای این شهرستان تصویب شد که امیدواریم با اجرای آن‌ها مشکلات رودبار کاهش یابد.

  • نویسنده : مریم عباسی زاده لاله
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران