سند راهبردی ۲۵ساله ایران و چین آغازی بر دیپلماسی نگاه به شرق
سند راهبردی ۲۵ساله ایران و چین آغازی بر دیپلماسی نگاه به شرق

ره نگار/ چین به عنوان دومین اقتصاد جهان چندی است در راستای موازنه قدرت Power balance با ایالات متحده و تامین انرژی مورد نیازش به دنبال حضوری پررنگ در خاورمیانه و حتی احیای کمربند اقتصادی جاده ابریشم سنتی است. 🌲ایران نیز با چالشهای ایدئولوژیکی که اقلّاٰ در چند دهه باآمریکا داشته و هرروز فزاینده نیز […]

ره نگار/ چین به عنوان دومین اقتصاد جهان چندی است در راستای موازنه قدرت Power balance با ایالات متحده و تامین انرژی مورد نیازش به دنبال حضوری پررنگ در خاورمیانه و حتی احیای کمربند اقتصادی جاده ابریشم سنتی است.

🌲ایران نیز با چالشهای ایدئولوژیکی که اقلّاٰ در چند دهه باآمریکا داشته و هرروز فزاینده نیز بوده همواره از نگاه به غرب و همکاری با کشورهای اروپایی طرفی نبسته و نوعاً دستش در پوست گردو مانده است و تلاش میکند برای فرار از فشار سنگین امریکا نقش آلترناتیو و بازیگری مهم در شکستن فشار حداکثری امریکا به خود را دنبال کرده و بتواند با برگه چین در برابر امریکا آرایش بگیرد.فلذا در این یادداشت کوتا سعی میشود، نگاهی تحلیلی به اساس وزانت سند و نیز پیامدهای مثبت احتمالی پسا انعقاد آن داشته باشیم.

🌲آنچه که روز شنبه ۷ فروردین ۱۴٠٠بین وزرای خارجه ایران و چین امضاء شد توافق یک سند کلی و بالادستیUpstream document از جزئیات یک قرارداد بزرگ و همه جانبه است و در حقیقت، مولفه های الزام آور طرفین در انعقاد قراردادهایی متناظر با اسناد راهبردی بالادستی امضاء شده نهفته خواهد بود، که تا آن مرحله هنوز،نمیتوان گفت طرفین به تفاهم تمام عیار دست یافته اند، بقول معروف «شب دراز است و قلندر بیدار».

🌲این یادداشت، قصد تحلیل حقوقی منشور این قرار داد را ندارد، تا به بررسی ابعاد پرتکلهای رسمی نحوه انعقاد قراردادهای بین المللی و وجاهت آن در نظرگاه قانون اساسی،مجوزهای پارلمانی و یا میزان شفافیت اسنادی را بپردازد،هرچند،معتقدم برخی اشکالات حقوقی برآن وارد است،علی ایحال از آن صرف نظر مینمایم و صرفا به بررسی ادبیات ذاتی آن و برخی پیامدها، تهدیدها، فواید احتمالی سند( منتهی به قرارداد) را خواهم پرداخت.

🌲این اولین بار نیست که در افکارعمومی داخل کشور بارها شنیده ایم ایران با فلان کشور سند راهبردی بلندمدت امضاکرده است،بطور مثال در فروردین۱۳۸٠در خبرگزاریها شنیدیم که، سند همکاری ۲۰ساله ایران و روسیه امضا شد! اما درحقیقت چیزی جز بازی با اعداد نبود! واقعیت اینکه، در سال ۹۸ یعنی ۱۸ سال بعد از همان سند ادعایی راهبردی،مبادلات بازرگانی ایران-روسیه تنها ٠/۳درصد مبادلات بازرگانی خارجی روسیه است! وهنوز به ۱% هم نرسیده! جالبتر اینکه مثلا روسیه، ذیل تعهد سند همکاری بوده، ولی همه تحریم‌های غرب علیه ایران را توامان نیز رعایت میکرد و الان هم رعایت می‌کند!

🌲 لذا ممکن است اینگونه فضاهای رسانه ای،کارکرد اقناعی عوامانه داشته باشد،اما آنچه که در علم سیاست مهم است،کنشگریهای پراگماتیستی در سپهر سیاسی، عرصه ژئوپلیتیک و ژئواکونومیکی کشورهای متحد است و آنچه که بطور ملموس در ساختار کشور دیده میشود مهمترین گزاره و سنجه راستی آزمایی است و بس! سند وقتی ارزش دارد که تبدیل به قرارداد شود، قرارداد وقتی مهم و منافع محور است که تبدیل به تولیدثروت شود.

🌲حدوداٰ یک دهه است که بواسطه بدعهدی غرب در برابر ایران سیاست نگاه به شرق در دستور سیاسی حاکمیت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و اکنون ایران زیر فشار حداکثری آمریکاو البته اطاعت غرب از او بناچار راهی جز چرخش به سمت کانون قدرت شرق در خود نمیبیند، هرچند در این بازی شطرنج خطرناک، چینیها نیز درک درستی از شرایط ایران دارند و قطعاً اساس دیپلماسی خود را با شرایط فعلی ایران تنظیم خواهند کرد نه با شرایط ده سال پیش آن! این نکته مهمی است که ایران باید به دقت به آن توجه داشته باشد و دقیقا درک کند که سیاست جاری و فعلی در دپارتمان سیاست خارجی کشورهای کارکشته،مبانی احساسی ندارد،هرچه هست و باید باشد منافع ملی و سود دراز مدت نهفته است.

🌲طرح و ایده این قرار داد از بهمن ۹۴ ریخته شد و مذاکرات سند ۲۵ ساله ایران-چین از آن زمان شروع گردید، در همان زمان دکتر روحانی دست به یک القای پیشبینی آرمان گرایانه اقتصادی زد و گفت «پیش‌بینی می‌کنیم رقم مبادلات اقتصادی تهران-پکن در ۱۰ سال آینده به ۶۰۰ میلیارد دلار ارتقا یابد»! رقمی که نه اینکه به آن نرسیدیم،حتی به یک ششم آن ارمان نیز نزدیک نشده ایم!(رقم ۱۶میلیارد دلار در سال۲٠۲٠)

🌲 و اما در کشاکش افت و خیزهای سیاسی در ایران و بین الملل و دیالوگهای برجامی، چینی‌ها نیز بسان روسیه هم به نعل زدند و هم به میخ و امضای قرار داد ٢۵ساله با ایران را مدام امروز و فردا کردند تا احتمالا فضای پسا ترامپ  را تجربه کرده و تکلیف روابطشان با واشنگتن پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مشخص شود.! چینیها احتمالا تحلیل دیگری از دوران پساترامپ و ریاست جمهوری بایدن داشتند و امیدوار بودند، بایدن، تنش‌ها در روابط دو جانبه را مهار و مدیریت کند ولی برخلاف تحلیل فوق، بایدن کماکان همان روند دوران ریاست جمهوری ترامپ را با تز رقابت در عین همکاری محدود Compete while cooperating، ادامه داد و حتی کار را به ائتلاف‌سازی با اروپا و متحدان‌اش در شرق آسیا و هند علیه چین کشاند؛ بگونه‌ای که اروپاییها برای اولّین‌بار در چهار دهه گذشته ذیل همین استراتژی به تحریم چین پرداختند.!

🌲آقای بایدن، دقیقا متناظر با همین استراتژی، ایران را نیز،در یک فشار نرم و فرسایشی قرار داد،در حالی که ایران نیاز به گشایشهای فوری در عرصه تجارت،صادرات،مبادلات بانکی و… داشت.

شاید بشود گفت که،تهران و پکن از این جهت دارای یک منحنی مماس سیاسی بوده و به این نقطه رسیده اند که تقریبا هیچ تغییری در کلیت سیاست امریکا با این دوکشور رخ نداده و فعلا نخواهد داد،لذا شاید منافع فعلی طرفین اقتضا میکند،در این لحظه و دراین برهه از تاریخ،دست به تهیه و تنظیم سند راهبردی بزنند.

🌲نگارنده هیچ مشکلی با اینگونه قراردادهای بین المللی ندارد که هیچ،بلکه معتقدم،ایران باید هرچه بیشتر و پیشتر اقدام به بازی در باشگاه موازنه قدرت مینمود،اما آنچه که موجب نگرانی میشود،اوضاع اقتضایی ایران در برهه های حساس تاریخی است،که متاسفانه اینگونه تدابیر،همواره متاثراز چند تجربه تلخ بوده از قبیل: مذاکرات نابرابر،ناهم وزنی سیاسی،فشارهای فزاینده بین المللی،عجله یا تعلل در تصمیم گیریها و…. که همواره ایران خاطره خوشی ندارد،بااین قید مهم که این اولین تجربه سیاسی و عملی ایران در انعقاد چنین قراردادهایی بااین وزانت و اهمیت است که پشت سر خواهد گذاشت.

🔴 نتیجه گیری:

🌲اکنون ایران در یک شرایط تصمیم بزرگbig decision قرار دارد زیرا،به هر شکل ممکن باید بتواند از فرسایش شکننده خودرا خارج کند و در داخل و حوزه بین الملل، اقدام به تولید ثروت کند.

ایران در این تصمیم رسما تردیدهای سیاسی را از غرب دال بر پیوستن حتمی به شرق را تبدیل به یقین میکند،لذا باوجود عربستان متحد راهبردی امریکا در منطقه، امریکا تکلیف خودرا در خاورمیانه، خواهد دانست که در برابر متحد راهبردی چین قرار خواهد گرفت . همان چینی که مهار آن از دغدغه های اصلی سیاست بین الملل آمریکاست،فقط اغاز این بازی بزرگ که ایران به آن میپیوندد،الزاماتی دارد،که سلسله جنبان آن الزام،تعهد و تاب اوری پکن در حمایت از متحد راهبردی و عدم عدول از الزامات تعهد اور.

🌲ضرورت انعقاد اینگونه قراردادها به مراتب دارای اهمیت است،اما باید دقت شود که الزامات تعهد آور ان از سوی پکن در تراز قواعد بین المللی دنبال شود و اینطور نباشد که قرار داد مذکور ضربه به عزت ملی زند و کشور را از چاله به چاه اندازد..

🌲 ایران باید دقت کند که انعقاد قرارداد،به سمتی نرود تا مبدّل به عدم موازنه بزرگ در سیاست خارجی ج. ا. ایران شود، ودر نبود ارتباطات همزمان با اروپا و آمریکا وسایر کانونهای قدرت، به پاشنه آشیل ضعف قرارداد تبدیل شود! همانطوریکه در سالهای گذشته دیدیم چینییها در امضای این قرارداد تعجیل به خرج ندادند ممکن است در اجرای همه جانبه آن نیز عجله‌ای نکنند و ایران را به اهرم مذاکرات با آمریکا و اروپا جهت کسب امتیازات بیشتر در شرق آسیا و دسترسی بیشتر به بازارهای جهانی یا وجه المصالحه منازعه سیاسی خود با آمریکا و نیز الزام به پیوستهای تعهداور بیشتر به ایران تحمیل نمایند.

هرچند امضای قرارداد ٢۵ساله (بشرط قوام در اجرا)  ترکی بر دیواره تحریم‌های ثانویه آمریکا ایجاد خواهد کرد و فضای تنفسی به اقتصاد ایران می‌دهد ولی اگر ایران می خواهد از میوه این قرارداد بطور کامل بهره‌مند شود و کشور را در عصر جدید نظام بین‌الملل از تبدیل شدن به محلی برای رقابت قدرت‌های بزرگ مصون دارد؛ باید به اصول سیاست موازنه مثبت تن دهد و روابط خود را همزمان با دو جبهه شرق و غرب گسترش دهد و بیاد داشته باشد که چین در حال آزمودن اولین تجربه، ادبیات ابرقدرت شدن در جهان است و تا کنون هیچ سابقه ای از او در دست نیست که چه میزان و تا چه اندازه، برای متحدان راهبردیStrategic ally خود هزینه خواهد داد، پیشینه ای که در باره امریکا و سایر ابرقدرتهای تاریخ مشهود و در دسترس است،اگر ایران این الزامات را مدنظر نداشته باشد، گسترش روابط صرف با چین گره‌ای از مشکلات اقتصادی ایران در بلندمدت باز نخواهد کرد و ایران را وارد چالشهای بی وزنی سیاسی در معادلات بین الملل خواهد کرد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : کوروش صفرزاده -کارشناس سیاسی 
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران