سایه بایدن؛ مانع تصمیمات عجیب وغریب ترامپ در پایان ریاستش
سایه بایدن؛ مانع تصمیمات عجیب وغریب ترامپ در پایان ریاستش
ره نگاران؛ یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این که ترامپ تا زمانی که در کاخ سفید حضور دارد، نمی‌تواند تعهدات عجیب و غریبی بدهد، اظهار کرد : در این مدت سایه بایدن بر سر ترامپ تا زمانی که بر مسند هست، وجود دارد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ فریدون مجلسی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا و برنامه هایی که دولت او دارد، گفت: همان طور که بایدن قبلا هم اعلام کرده به تعهدات بین‌المللی و حیثیت آمریکا که ترامپ زیر پا گذاشته باز می‌گردد، ترامپ از یونسکو خودش را کنار کشید، از منافع اسرائیل دفاع کرد و در اوج بیماری کرونا از سازمان بهداشت جهانی خارج شد با این استدلال که این سازمان تحت تاثیر چین است و هزینه آن را آمریکا نمی دهد تا به نفع دیگران باشد.
وی افزود: همچنین ترامپ از سایر تعهدات بین‌المللی هم خارج شد و اقدامات خودسرانه انجام داد و تعهدات متقابل را نادیده گرفت لذا وضعیت ترامپ مشخص است. او که سعی کرد اسرائیل را به خلیج فارس بیاورد تا با بعضی از کشورها ارتباط ایجاد کند در این دوران موقتی که فعلا حضور دارد نمی‌تواند تعهدات عجیب و غریب برای کشور خودش به وجود بیاورد و تحت نفوذ دولت و سایه بایدن خواهد بود. 
این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: از سوی دیگر بایدن سیاستمدار حرفه‌ای است و اصول را به درستی می شناسد به عنوان مثال وقتی می گوید به برجام باز می‌گردم باید بدانیم منظورش باطل کردن خروج یکجانبه و باطلی است که ترامپ انجام داد، این مساله می تواند دریچه ای برای جمهوری اسلامی ایران باشد در شرایطی که همه پنجره‌های ارتباطی با آمریکا بسته است.
مجلسی تصریح کرد : این مسائل به معنی راه آمدن بایدن با ایران نیست به هر حال او رئیس جمهور آمریکا است و در وهله اول خطوط اصلی منافع کشورش را در نظر دارد به عنوان نمونه ایران، عراق و بسیاری از کشورهای عربی با اسرائیل رابطه ای ندارند و می‌خواهند که از بین برود و آن را به رسمیت نمی شناسند، این موضوع نه فقط برای آمریکا بلکه روسیه، چین، اروپا هم قابل قبول نیست، ۶ قطعنامه ای که علیه ایران در زمینه انرژی هسته ای صادر کردند در مورد رعایت همین نکته بود.
این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: آمریکا رهبری کشورهای بسیاری از اروپا گرفته تا ژاپن، تایلند، تایوان، مالزی و… را بر عهده دارد که همه در مسائلی با یکدیگر تفاهم دارند اگر ضد آن مصالح اقدام شود، آنها ضد شما اقدام می کنند، اخیرا نیز شاهد هستیم که کره جنوبی پول‌های ایران را به بهانه تحریم های آمریکا بلوکه کرده است و یا این که آمریکا غیر اصولی می گوید غذا و دارو در تحریم نیستند در حالی که اینگونه نیست و در دوره بایدن باید به گونه دیگری رفتار شود. 
انتهای پیام