رشد ۲۲ درصدی صادرات استان
رشد ۲۲ درصدی صادرات استان
ره نگار/ مدیرکل صمت استان گیلان گفت: صادرات استان گیلان نسبت به ۶ ماهه سال قبل از نظر ارزش دلاری ۲۲.۷ درصد افزایش را نشان می دهد.

ره نگار/ مدیرکل صمت استان گیلان گفت: صادرات استان گیلان نسبت به ۶ ماهه سال قبل از نظر ارزش دلاری ۲۲.۷ درصد افزایش را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان تیمور پورحیدری ضمن تبریک و تهنیت به مناسبت سالروز ملی صادارت، به همه تجار و بازرگانان و تولیدکنندگان محصولات صادراتی؛ اظهار داشت: با توجه به آمار استخراج شده از سامانه سازمان توسعه تجارت ایران، صادرات استان گیلان در ۶ ماهه اول سال جاری نسبت به ۶ ماهه اول سال گذشته از ۲۷۸ میلیون دلار به ۳۶۰ میلیون دلار رسیده است و ۲۲.۷ درصد رشد را نشان می دهد که ماحصل تلاش عزیزان فعال در حوزه صادرات گیلان است.

مدیر کل صمت استان گیلان ضمن تقدیر از تلاش وافر تجار گیلانی جهت حضور در بازارهای بین‌المللی؛ تشریح کرد: صادرات استان گیلان به لحاظ وزنی نیز در ۶ ماهه اول سال جاری نسبت به ۶ ماهه اول سال گذشته حدود ۹ درصد افزایش را نشان میدهد یعنی از ۵۱۳ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ به ۵۵۹ میلیون تن در سال ۱۴۰۱ رسیده است. فلذا آمار ذکر شده نشان از افزایش رونق اقتصادی در استان دارد.

وی همچنین افزود: واردات کالاها به استان در ۶ ماهه نخست امسال نسبت به ۶ ماهه نخست سال گذشته از نظر ارزش دلاری ۴ درصد و از نظر ارزش وزنی ۲۵ درصد کاهش را نشان میدهد و این آمار بیانگر افزایش تمایل فعالان اقتصادی استان به صادرات نسبت به واردات را دارد.

دکتر پورحیدری افزود: کالاهای صادره و یا وارداتی عمدتاً محصولات کشاورزی و صنایع غذایی، معدن و صنایع معدنی، صنعت پتروشیمی و پایه نفت به ۱۷ کشور هدف اوراسیا می باشد.

  • منبع خبر : روابط عمومی صنعت، معدن و تجارت گیلان