رتبه دهم گیلان در کشور از حیث تعداد بیماران کلیوی
رتبه دهم گیلان در کشور از حیث تعداد بیماران کلیوی
ره نگار/ دکتر ریماز گفت: گیلان هزار و ۴۵۰ بیمار کلیوی دارد که به خدمات دیالیز نیازمندند.

ره نگار/ دکتر ریماز گفت: گیلان هزار و ۴۵۰ بیمار کلیوی دارد که به خدمات دیالیز نیازمندند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگارانمریم عباسی زاده لاله؛ مسئول بیماری‌های خاص دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه گیلان رتبه دهم کشور را از حیث تعداد بیماران کلیوی دارد گفت: این استان هزار و ۴۵۰ بیمار کلیوی دارد که به خدمات دیالیز نیازمندند.
دکتر سیامک ریماز افزود: ۲۶۵ تخت دیالیز در گیلان وجود دارد که ۲۰۱ تخت در مراکز دولتی و ۶۴ تخت در مراکز خصوصی به بیماران کلیوی خدمات رسانی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه هزار و ۱۰۰ بیمار در مراکز دولتی و ۳۵۰ بیمار دیگر هم در بخش خصوصی خدمات دیالیز دریافت می‌کنند گفت: شاخص تعداد تخت‌های دیالیز در چندان مطلوب نیست و برای رسیدن به شاخص کشوری باید ۸۰ تخت دیالیز به امکانات درمانی استان اضافه شود.

مسئول امور بیماری‌های خاص دانشگاه علوم پزشکی گیلان فرسودگی ناوگان دیالیز در این استان را یکی از مشکلات مهم بیماران دیالیزی عنوان کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی پارسال ۲۹ دستگاه دیالیز خریداری و بین مراکز دولتی توزیع کرد و امسال هم قرار است برای مرکز دیالیز تابش ۱۰ دستگاه دیالیز جدید خریداری شود.

دکتر سیامک ریماز با بیان اینکه وزارت بهداشت برای حمایت از بیماران خاص بسته‌های حمایتی در نظر گرفته است گفت: رایگان بودن خدمات دیالیز در مراکز دولتی و رایگان کردن دارو برای بیماران در نوبت پیوند از جمله این حمایت‌ها است.

  • نویسنده : مریم عباسی زاده لاله
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران