در خانه بمانید تا فرهنگ را در تاریخ ثبت کنیم
در خانه بمانید تا فرهنگ را در تاریخ ثبت کنیم

ره نگار/ یک کارشناس فرهنگی در یادداشتی نوشت: در خانه بمانید تا فرهنگ را در تاریخ ثبت کنیم. عید نوروز یکی از مهمترین و اصلی ترین جشن های ایرانیان می باشد که از دیرباز و از ایران باستان نسل به نسل منتقل شده است. نوروز به عنوان سنتی استوار و سرزنده بخشی از فرهنگ و […]

ره نگار/ یک کارشناس فرهنگی در یادداشتی نوشت: در خانه بمانید تا فرهنگ را در تاریخ ثبت کنیم.
عید نوروز یکی از مهمترین و اصلی ترین جشن های ایرانیان می باشد که از دیرباز و از ایران باستان نسل به نسل منتقل شده است.
نوروز به عنوان سنتی استوار و سرزنده بخشی از فرهنگ و هویت ایرانی است. کارشناسان و صاحب نظران اعتقاد دارند نوروز مظهر هویت و نماد روحیه ایرانی است.
 نوروز بواسطه داشتن جایگاهی مهم در فرهنگ ایران زمین و به رسمیت شناخته شدن آن در تقویم جهانی برای ایرانیان ارزشمند و پر افتخار است و این زنده نگه داشتن اداب و رسوم ایرانی در این ایام قابل تقدیر بوده است و این اصالت هویت و ماهیت سرزمین ماست اما از انجایی که جهان همیشه دستخوش تغییرات و اتفاقات ناگهانی و اتفاقی بوده؛ جای تردید نیست. شاهدیم طی یک سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا این سنت به اجبار باید به نوع دیگر اجرا شود تا روند آرامش گذشته دوباره به جهان بازگردد، همان روند قرنطینگی نوروزی؛ چرا که در شرایط کنونی که کل جهان با این بحران سنگین دست به گریبانند باید از خود شروع کنیم، همه باید از مهمانی، دورهمی ها، رفتار آمدها و مسافرت ها بپرهیزیم و فرهنگ در خانه ماندن را تا پایداری کامل سلامت در جامعه از این ویروس خطرناک باب نماییم چرا که این پیروزی برای ‌آیندگان می تواند برهه ای از دوران تاریخی ایران محسوب و ثبت گردد.
امید آن که غم های تان را، هر اندازه هم بزرگ، پایانی باشد و شادمانی های تان، هر اندازه هم اندک، بی پایان بمانند.
 نوروز به کامتان شاد و امید برای تان برقرار.
  • نویسنده : کارشناس فرهنگی گیلان
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران