خروجی برنامه‌های توسعه کشور کمتر از ۵۰ درصد بوده است
خروجی برنامه‌های توسعه کشور کمتر از ۵۰ درصد بوده است
ره نگار/مجید مشکینی عنوان کرد: خروجی برنامه‌های توسعه کشور که به صورت پنج‌ساله تنظیم می‌شود در توسعه کشور کمتر از ۵۰ درصد بوده است.

ره نگار/مجید مشکینی عنوان کرد: خروجی برنامه‌های توسعه کشور که به صورت پنج‌ساله تنظیم می‌شود در توسعه کشور کمتر از ۵۰ درصد بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، مجید مشکینی در بیست و چهارمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی گیلان که با حضور مسئولان استانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی ۴۰ سال پیش به کمک نظام جمهوری اسلامی راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه کمک دانشگاه آزاد اسلامی زمانی صورت پذیرفت که آموزش عالی توسعه زیادی در کشور نداشته است، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر مراحل کمی توسعه را پشت سر گذاشته است.

معاون تحقیقات، نوآوری و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی نیازمند آن است که همراه و جلوتر از تغییرات در کشور و دنیا گام بردارد.

مشکینی با اشاره به فرمایش امام خمینی (ره) که فرمودند «دانشگاه مبدأ همه تحولات است»، تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی تنها آینده‌پژوهی نمی‌کند، بلکه با استفاده از علوم و فنون آینده‌نگاری می‌کند.

وی با بیان اینکه دانشگاهی که قصد دارد مبدأ تحولات باشد ابتدا باید خود را متحول کند، افزود: دانشگاه‌ها باید برای متحول کردن خود با برنامه‌ریزی درست پیشروی کنند.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: دانشگاه نباید منتظر آن باشد که جامعه به کدام سمت هدایت می‌شود تا بعد خود را با جامعه تطبیق دهد.

نماینده تام‌الاختیار رئیس دانشگاه در هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان تبیین کرد: دانشگاه آزاد اسلامی تنها آینده‌پژوهی نمی‌کند، بلکه آینده‌نگاری هم انجام می‌دهد.

مشکینی تبیین کرد: ایران سند‌های بالادستی بسیاری در علم و فناوری کشور همانند سند دانشگاه اسلامی، سند جامع علمی کشور و بیانیه گام دوم انقلاب را دارد.

وی با بیان اینکه اگر برنامه نداشته باشیم نمی‌توانیم به اهداف توسعه‌ای دست یابیم، افزود: خروجی برنامه‌های توسعه کشور که به صورت پنج‌ساله تنظیم می‌شود در توسعه کشور کمتر از ۵۰ درصد بوده است.

معاون تحقیقات، نوآوری و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی تبیین کرد: سند تحول و تعالی پنج‌ساله دانشگاه براساس اسناد بالادستی، قوانین حاکم بر دانشگاه آزاد اسلامی، آموزش عالی کشور و سند جامع علمی کشور تدوین شده تا بتواند وظایف خود را به درستی در قالب برنامه‌ها، شاخص‌ها، سنجه‌ها و اقدامات به‌درستی پیش ببرد.

مشکینی، یکپارچه‌سازی سیستم آموزشی و پژوهشی و دسترسی دانشجویان به سامانه‌های آموزشیار و پژوهشیار را از مزایای طرح تحول دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد.

وی همچنین با اشاره به برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در گیلان گفت: با توجه به ظرفیت گیلان در حوزه پژوهش و فناوری و منابع خدادادی می‌توان در این استان از طرح آبزی‌پروری به‌صورت فناوری نوین در زمینه آموزش و تحقیقات و نیز درآمدزایی برای دانشگاه استفاده کرد.

معاون تحقیقات، نوآوری و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه پیگیری‌ها نباید به فراموشی سپرده شود و نقاط ضعف نیز باید شناسایی شود، افزود: باید با برنامه‌ریزی گام برداریم، چراکه بدون برنامه‌ریزی، تحول امکانپذیر نیست.

مشکینی تشریح کرد: دانشگاه فقط آینده‌پژوهی نمی‌کند، بلکه آینده‌نگاری هم انجام می‌دهد.

دستاوردهای بزرگ مراکز آموزش عالی در حوزه تولید علم

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان هم در این نشست بیان کرد: مراکز آموزش عالی کشور در ۴۴ سال گذشته، دستاورد‌های بزرگی در حوزه تولید علم و رفع نیاز‌های جامعه داشته‌اند و باید این روند با شتاب بیشتر تداوم یابد.

آیت‌الله رسول فلاحتی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید از ظرفیت‌های عظیم پژوهشی بهره بگیرد، تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان می‌تواند در تولید انواع بذر‌های اصلاح‌شده کشاورزی و رفع نیاز کشور نقش‌آفرینی کند.

وی گفت: باید از ظرفیت‌های پژوهشگران و دانشجویان نخبه و توانمند دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان در تولید علم و ثروت بیشتر استفاده کرد.

مولدسازی منابع نقش مهمی در توسعه گیلان دارد

استاندار گیلان هم در این نشست با بیان اینکه دانشگاه نقش بسیار مهمی در تربیت مدیران آینده کشور دارد، گفت: توسعه کیفی و کمّی فضا‌های آموزشی در کنار مولدسازی منابع نقش مهمی در توسعه گیلان دارد.

اسدالله عباسی، خواستار استفاده از پژوهش‌های کاربردی دانشگاه آزاد در بخش‌های مختلف از سوی مسئولان گیلان شد.

  • منبع خبر : روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت