حساب ۱۰۰ از جمله یادگارهای امام راحل است / رفع مشکلات سند اراضی و روستاهای وقفی در محدوده طرح های هادی روستایی
حساب ۱۰۰ از جمله یادگارهای امام راحل است / رفع مشکلات سند اراضی و روستاهای وقفی در محدوده طرح های هادی روستایی

ره نگار/ حجت السلام علیزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با مهندس اکبرزاده مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دیدار و گفتگو نمود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ در ابتدای این دیدار مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان، با بیان اینکه عمده فعالیتهای بنیاد مسکن در ارتباط با عمران روستاها می باشد، […]

ره نگار/ حجت السلام علیزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با مهندس اکبرزاده مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دیدار و گفتگو نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ در ابتدای این دیدار مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان، با بیان اینکه عمده فعالیتهای بنیاد مسکن در ارتباط با عمران روستاها می باشد، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) در ۲۱ فرودین ماه ۱۳۵۸ در فرمانی تاریخی حساب ۱۰۰ را افتتاح نمودند.

وی افزود: این نهاد فعالیت های گسترده ای را در جهت خدمات رسانی به مناطق روستایی و محروم در ابعاد گوناگون از جمله تهیه و اجرای طرح هادی، صدور سند روستایی، بهسازی مسکن روستایی، مسکن محرومین را ارائه نموده است.

اکبرزاده با اشاره به جایگاه وقف در اسلام بیان داشت: جایگاه وقف و وقفنامه در اسلام از چنان اهمیتی بر خوردار است که همه ما باید در جهت حفظ منابع وقف به منظور کمک در توسعه پایدار روستاها تلاشی مضاعف نمائیم.

وی به انعقاد تفاهم نامه فی مابین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه استان اشاره کرد و افزود: تفاهم نامه به منظور صدور اسناد مالکیت برای روستاهای اوقافی و تهیه و اجرای طرح های هادی روستاهای دارای املاک وقفی منعقد شده است و بنیاد مسکن به عنوان دستگاه تخصصی در زمینه اجرای پروژه های عمرانی سازمان اوقاف و امور خیریه همکاری لازم را انجام می دهد.

اکبرزاده در ادامه گفت: طی ۲۰ جلسه مشترک بنیاد مسکن و اوقاف و امور خیریه در سطح شهرستانها تعداد ۷۰ فقره پرونده تشکیل و در مرحله صدور سند تکبرگ میباشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان نیز در این دیدار با اشاره اینکه حساب ۱۰۰ از جمله یادگارهای امام راحل است اظهار کرد: با گذشت زمان روز به روز به پویایی و ژرف اندیشی حضرت امام خمینی (ره) بیش از گذشته پی می بریم.

حجت الاسلام و المسلمین علیزاده ادامه داد: ما در روستاها و شهرهای زیر ۲۵۰۰۰ نفر جمعیت، مشکلاتی را داشتیم، بدین‌ معنا که مردم موقوفاتی را وقف کرده‌اند و باید به لحاظ احراز سند مالکیت تعیین تکلیف شوند. همچنین به دلیل اقتضائات زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باید تغییراتی به لحاظ فنی و مهندسی در روستاها و شهرها ایجاد شود و ما باید حق و حقوق واقف را حفظ کنیم که خوشبختانه تاکنون بسیازی از این مشکلات با همکاری بنیاد مسکن حل شده است.

وی تصریح کرد: اراده قوی بین سازمان اوقاف و امور خیریه و بنیاد مسکن برای سنددار نمودن اراضی وقفی وجود دارد.

گفتنی است در این جلسه در خصوص رفع مشکلات سند روستاهای وقفی و همچنین اراضی وقفی در محدوده طرح های هادی روستایی نیز تبادل نظر شد.

  • منبع خبر : روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان