تولید مهمترین راهبرد غلبه بر محاصره اقتصادی است
تولید مهمترین راهبرد غلبه بر محاصره اقتصادی است

ره نگار/ محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، گفت: برای غلبه بر محاصره اقتصادی باید تولید را افزایش دهیم نامگذاری سال ۱۴۰۰ یک راهبرد مورد نیاز کشور است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛شعار کلیدی و مهم انتخاب شده برای امسال، صرفا یک نام نیست که از سوی مقام معظم رهبری بیان شده، […]

ره نگار/ محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، گفت: برای غلبه بر محاصره اقتصادی باید تولید را افزایش دهیم نامگذاری سال ۱۴۰۰ یک راهبرد مورد نیاز کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛شعار کلیدی و مهم انتخاب شده برای امسال، صرفا یک نام نیست که از سوی مقام معظم رهبری بیان شده، بلکه یک راهبرد است. برای اینکه کشور بتواند برپایه ظرفیت‌های خود عمل کند و حتی اگر نفت را از اقتصاد ما جدا کند، کشور و اقتصادمان رشد داشته باشد، راهی جز تولید نداریم.

▫️سال گذشته پس از آن‌که مقام معظم رهبری شعار و نام سال را مطرح کردند، در روز دوم فروردین جلسه برنامه‌ریزی برای جهش تولید را برگزار کردیم. در حال حاضر هر استان یک برنامه برای جهش تولید دارد که طرح‌های تولیدی و ظرفیت‌های خالی استان مشخص شده است که اگر بتوانیم حرکتی به آنها بدهیم و با سرمایه‌گذاری، بتوانند کار را شروع کنند.

▫️مقام معظم رهبری به درستی بر کاری که شروع شده تاکید کردند، کاری که نه از سال گذشته، بلکه از سال‌های پیش در سند چشم انداز بیست ساله و اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی آغاز شده و توجه ما به افزایش تولید بوده است. بنابراین آنچه که از سوی مقام معظم رهبری بیان شد نیاز کشور است و اتفاقی که این رویکرد رقم می‌زند مبنی بر اینکه ما از یک سو پشتیبانی کنیم و از سوی دیگر موانع موجود تولید را رفع کنیم پول چندانی نیاز ندارد، بلکه مدیریت نیاز دارد.

▫️بر اساس قولی که به بازنشستگان در زمینه آغاز مرحله بعدی همسان‌سازی بازنشستگان در اسفندماه ۱۳۹۹ داده بودیم پرداخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان علی‌الحساب در آخرین ساعات ۲۹ اسفند انجام شد. در سال نیز ۱۴۰۰ ارقامی برای همسان‌سازی حقوق این عزیزان اضافه خواهیم کرد.

▫️سومین سالی است که نه در تحریم، بلکه در محاصره اقتصادی به سر می‌بریم اگرچه ما راه‌های دور زدن تحریم را بلدیم و بخشی از آن را هم انجام داده‌ایم. تحریم کنندگان، نه اجازه دادند نفت بفروشیم و در سیستم بانکداری دنیا اجازه جابه‌جایی ارز را هم نداشتیم در حالی که نیاز داریم در سال چند ده میلیارد دلار واردات و صادرات داشته باشیم و اگر سیستم بانکی را بر روی این کار بسته شود در واقع بخش غیر نفتی ما را هم بسته‌اند که از این کار هم مضایقه نکردند.

▫️به رغم این شرایط، با کمترین وابستگی به نفت، توانستیم کشور را در سال گذشته اداره کنیم. در آخرین روز سال کارمندی نیست که ادعا کند به دلیل مشکلات اقتصادی ۵۰ درصد حقوقش به او پرداخته شده است.

▫️بابت مسائلی همچون تورم و افزایش قیمت‌ها و یا کمیاب شدن برخی از اقلام شرمنده مردم هستیم. اما به هر حال دشمنی که فکر می‌کرد ما چهلمین سال انقلابمان را نتوانیم جشن بگیریم، شکست خورد.

  • منبع خبر : روابط عمومی سازمان برنامه بودجه کشور