تحقیق و پژوهش مایه رشد و سرافرازی کشور/کارهایتان ناظر بر نیازهای جامعه باشد
تحقیق و پژوهش مایه رشد و سرافرازی کشور/کارهایتان ناظر بر نیازهای جامعه باشد
ره نگار/آیت الله فلاحتی تحقیق و پژوهش را مایه رشد و سرافرازی یک کشور دانست وگفت: جهاد فقط در جبهه و اسلحه به دست گرفتن نیست بلکه هر انسانی با تلاش و کار ارزشمند خود می تواند جهاد کند.

ره نگار/آیت الله فلاحتی تحقیق و پژوهش را مایه رشد و سرافرازی یک کشور دانست وگفت: جهاد فقط در جبهه و اسلحه به دست گرفتن نیست بلکه هر انسانی با تلاش و کار ارزشمند خود می تواند جهاد کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ نوشین کریمی_ آیت‌الله رسول فلاحتی_ نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای جهاد دانشگاهی استان با بیان اینکه ما مدیون تلاش دانشمندان قرون گذشته و عالمانی که دارای فکر و اندیشه بودند هستیم، گفت: بی شک بخشی از این علم و نوآوری های پدید آمده در قرن های اخیر نتیجه تلاش و همت دانشمندان چندهزار ساله ایرانی است.

وی با اشاره به اینکه ایرانیان پیشگامان اصلی در عرصه علم هستند و اسلام نیز ملت ها را دعوت به علم آموزی کرده است، افزود: پیامبر مکرم اسلام فرمودند«اگر علم در ثریا باشد مردانی از سرزمین پارس به آن دست پیدا خواهند کرد».

آیت الله فلاحتی با نام بردن جمعی از دانشمندان ایرانی از جمله رازی، ابن سینا، ابوالحسن بهمنیار و… ایرانیان را خلاق ترین مردمان زمین دانست و اضافه کرد: برای رسیدن به موفقیت می بایست به صاحبان ایده احترام گذاشت و در کنارشان ماند و حمایتشان کرد.

وی با بیان اینکه گرچه امروزه جامعه جهانی را در عرصه های مختلف علمی پیشرو می دانیم و در مقطعی از تاریخ ایران شاهد فرار مغزها بودیم، اما باید از راه میانبر جامعه ایرانی را به جایگاه اصلی و حتی بالاتر از آن برسانیم.

آیت الله فلاحتی به نقش‌آفرینی جهاد دانشگاهی در حوزه تحقیق و پژوهش اشاره و با تاکید بر اینکه هیچ وقت نباید دقت را فدای سرعت کرد، گفت: علاوه بر مسئولین و نهادهای حمایتی برای موفقیت می بایست دانشمندان و جوانان هوشمند را به مراکز علمی دنیا جهت علم آموزی فرستاد تا پس از فراگیری آن علم را به کشور انتقال دهند و یا نمونه های جهانی را رصد کرده و در کارهای علمی و پژوهشی خود استفاده کنند.

وی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی با پتانسیل بالایی که دارد برای اینکه بتواند کار مثمر ثمری انجام دهد می بایست به نیازمندی های جامعه بپردازد و از صاحبان فکر کمک گرفته و به دنبال رفع کاستی ها باشد.

آیت الله فلاحتی خاطر نشان کرد: کارهایتان ناظر بر نیازهای جامعه از جمله در عرصه های فرهنگ اقتصاد، سلامت و… باشد.

وی همچنین تحقیق و پژوهش را مایه رشد و سرافرازی یک کشور دانست و یادآور شد: تقویت روابط جهاد دانشگاهی با سایر دانشگاه‌ها می تواند کمک بزرگی جهت شناسایی و بهرگیری از دانشجویان و نخبگان علمی در طرح‌ها و نوآوری های آنان باشد.

آیت الله فلاحتی در ادامه ضمن تقدیر از زحمات مجموعه جهاد دانشگاهی، با استناد به فرمایش مقام معظم رهبری درباره جهاد در عرصه‌های مختلف اظهار کرد: جهاد فقط در جبهه و اسلحه به دست گرفتن نیست.

وی اضافه کرد: هر انسانی با تلاش و کار ارزشمند خود می تواند جهاد کرده و فعالیت دشمن را در جامعه اسلامی هدف قرار دهد.

آیت الله فلاحتی افزود: یک تولید کننده، یک محقق و یک دانشجو وقتی برای عدم وابستگی جامعه اش تلاش می‌کند یعنی در حال جهاد است.

وی در ادامه با بیان اینکه دشمن فکر می کند زنان ما با پوشش اسلامی نمی توانند فعالیتی داشته باشند اظهار کرد: حضور زنان در عرصه های مختلف خلاف این ادعا را نشان داده اما جهاد دانشگاهی حتی می تواند در حوزه پوشش و حجاب بانوان ورود کرده و با تنوع در لباس‌های طراحی شده هر چه بیشتر در حفظ امنیت روحی، روانی و اجتماعی جامعه نقش‌‌آفرین باشد.

  • نویسنده : نوشین کریمی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران