تبیین و روشنگری وظیفه اصلی نخبگان و اهالی قلم است / رسانه‌ها باید نگاه فرامیدانی داشته باشند/ اصلاح طلبی به معنای دگر اندیشی نیست
تبیین و روشنگری وظیفه اصلی نخبگان و اهالی قلم است / رسانه‌ها باید نگاه فرامیدانی داشته باشند/ اصلاح طلبی به معنای دگر اندیشی نیست
ره نگاران/ نشست توجیهی - تبیینی با محوریت تشریح قوانین و مقررات رسانه‌ای‌ انتخابات ریاست جمهوری با حضور مدیرکل و مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات استان و جمعی از مدیران مسئول رسانه های استان در تالار مرکزی رشت برگزار شد.

ره نگاران/ نشست توجیهی – تبیینی با محوریت تشریح قوانین و مقررات رسانه‌ای‌ انتخابات ریاست جمهوری با حضور مدیرکل و مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات استان و جمعی از خبرنگاران و مدیران مسئول رسانه های استان در تالار مرکزی رشت برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران-فاطمه لطیفی: داریوش صفرنژاد، استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسی در این نشست تخصصی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت به تشریح قوانین رسانه ای انتخابات پرداخت.

وی افزود: اکنون که در آستانه انتخابات قرار داریم، رسانه های گروهی در استان و سراسر کشور باید به درستی، با دقت و آگاهانه به این مقوله مهم بپردازند.

صفرنژاد اضافه کرد: در حال حاضر راهبردهای دشمنان‌ ما در ۳ بند و تاکتیک های آنان نیز در ۶ گزاره خلاصه می‌شود.

وی ادامه داد: اولین راهبرد، ناکارآمد و بی تاثیر نشان دادن رای مردم، دومین راهبرد، مشروعیت زدایی از نظام و سومین راهبرد نیز نا امن سازی کشور با هدف به چالش کشاندن امنیت و قدرت جمهوری اسلامی است.

این استاد دانشگاه همچنین ۶ گزاره تاکتیک های دشمنان برای رسیدن به این راهبردها را عملیات روانی رسانه ای جهت کاهش مشارکت مردم، طراحی عملیات‌های رسانه ای به منظور حمایت از کاندیداهای غیر همسو با نظام، برچسب زنی کاندیداهای همسو با نظام، عصبی کردن جهت جلوگیری از وحدت ملی، بسیج ظرفیت‌ها و امکانات خود به منظور حمایت از کاندیداهای مدنظر و ایجاد دوقطبی های کاذب عنوان کرد.

کارشناس مسائل سیاسی با یادآوری اینکه اساس نظام به فرمایش معمار کبیر انقلاب”جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر” بنیان گذاشته شده و قرار بر این بوده که چارچوب اجرایی نظام، “جمهوریت” باشد گفت: چند صدایی پسندیده است اما دو قطبی بودن در یک مملکت (انقلابی و غیر انقلابی بودن) مذموم است.

وی افزود: امروز اکثر نظام های سیاسی دنیا پادشاهی هستند و جمهوریت در آن معنا و مفهومی ندارد و اگر هم داشته باشد جمهوریت را ذیل نظام پادشاهی می دانند.

صفرنژاد در ادامه با تاکید بر اینکه اصلاح‌طلبی به معنای ارائه طرح و برنامه در چارچوب جمهوریت است تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما بعضی از افراد آگاهانه و عامدانه در ذیل مفاهیم اصلاح‌طلبی مطالبی را عنوان می‌کنند که حرف معاندین نظام است. آنها خود را اصلاح طلب خطاب می‌کنند در حالیکه این کاملا مغایر با اساسنامه نظام جمهوری اسلامی است.

کارشناس مسایل سیاسی از ۶ کاندیدای حاضر در انتخابات دوره چهاردهم ریاست جمهوری به عنوان نمایندگان شاخص فراکسیون مجلس یاد کرد و گفت: کاندیداهای کنونی نماینده ۶ تفکر و جریان سیاسی کشور چون اصلاح طلب، اصولگرا، اعتدال، مستقلین، انقلابیون و پایداری فعالیت می‌کنند که در این دوره احراز صلاحیت شده اند و این تنوع طیف ها در چارچوب جمهوریت را نشان می‌دهد.

وی با تاکید بر این اصل که اهالی رسانه و خبرنگاران که نخبگان کشور محسوب می‌شوند باید با حواس جمع قلم بزنند یادآور شد: اصلاح طلبی دگر اندیشی نیست بلکه سبک و نحوه حکومت داری است.

این استاد دانشگاه با تشریح بر اینکه جهاد تبیین بالاترین جهاد بعد از جهاد اصغر و اکبر است اذعان داشت: وظیفه اصحاب رسانه معرفی صحیح حق و حقانیت است.

وی با بیان اینکه رسانه های دیداری، شنیداری، نوشتاری، سایبری مجازی و شبکه‌های اجتماعی ۵ عرصه ای هستند که باید در راستای قانون به تنویر اذهان و افکار عمومی بپردازند افزود: ابزار دیگری که جدا از این ۵ عرصه وارد عمل شده و به اغتشاشات ۱۴۰۱ دامن زد هوش مصنوعی بود. بنابراین به اعتقاد بنده دانشگاه های دفاعی-نظامی و وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح باید ۲ دانشکده و دو معاونت جنگ و دفاع سایبری و جنگ و دفاع شناختی راه اندازی کنند تا این موارد نیز به درستی مدیریت شود.

وی با تاکید بر اینکه باید نگاه فرامیدانی داشت گفت: بحث و انتظار ما از خبرنگاران فراتر از انتخابات است و آن‌ها باید طرف مقابل خود را بشناسند. فرق جنگ نظامی و شناختی در همین است که دشمن به راحتی افکار را به سمت خود سوق می دهد و این به معنای تقابل با نظام جمهوری اسلامی است.

صفرنژاد در پایان از اصحاب رسانه بعنوان “نخبگان و متفکران با نگاه فرا میدانی” یادکرد و تبیین، روشنگری و شناساندن راه درست در چارچوب مشخص را وظیفه خطیر آنان برشمرد.

  • نویسنده : فاطمه لطیفی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران