بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری رشت به شورای شهر تقدیم شد
بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری رشت به شورای شهر تقدیم شد
ره نگار/ در جلسه علنی شورای اسلامي شهر رشت بودجه پیشنهادی شهرداری رشت در سال ۱۴۰۲ به مبلغ سه هزار و پانصد میلیارد تومان اعلام و توسط سرپرست شهرداری رشت به شورا تقدیم شد.

ره نگار/ در جلسه علنی شورای اسلامی شهر رشت بودجه پیشنهادی شهرداری رشت در سال ۱۴۰۲ به مبلغ سه هزار و پانصد میلیارد تومان اعلام و توسط سرپرست شهرداری رشت به شورا تقدیم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ رئیس شورای اسلامی شهر رشت صبح امروز در هفتادمین جلسه علنی شورا در ساختمان جلسات شورای رشت با اشاره به فرا رسیدن ماه رجب اظهار کرد: ان شاا… همه ما بتوانیم از فیوضات این ماه بزرگ بهره مند شویم.

محمد حسین واثق کارگرنیا به حضور در نشست مجمع مشورتی شوراهای اسلامی مراکز استان هادر شهر اهواز اشاره کرد و گفت: شصت و سومین جلسه این مجمع در شهر اهواز برگزار شد و شهر رشت نیز در این دوره از مجمع حضور داشت و در آن موضوعات مختلف در قالب کمیسیون های مختلف بررسی شد.

وی با اشاره به برخی از سر فصل های مطرح شده در این دوره مجمع مشورتی در شهر اهواز بیان کرد: تبادل نظر و ارائه راهکار به منظور اعمال قانون هوای پاک، طرح الزام دولت به اجرای مصوبات وزارت نیرو جهت دریافت حق آبه تالاب ها، بهسازی و نوسازی محدوده های هدف بازآفرینی شهری، اصلاح قانون توسعه شهری و تقسیمات کشوری، درآمدهای پایدار شهرداری ها و دهیاری ها و … از جمله مواردی بودند که در قالب کمیسیون های تخصصی در این مجمع مطرح و بررسی و در نهایت نیز بیانیه ای تدوین شد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت به طرح مشکلات پسماند شهر رشت در این مجمع اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه از سال ۹۲ احداث زباله سوز در رشت مطرح شد اما هنوز بابت مباحث اعتباری به وضعیت مطلوب نرسیده است.

کارگرنیا با بیان اینکه در این مجمع به موضوع اراضی فاقد نسق نیز اشاره شد افزود: برخی از شهرها تقاضا داشتند که دستورالعمل اجرایی شده پیرامون املاک نسقی در رشت را نیز در اختیار آن ها قرار دهیم تا مشکلات زمین های نسقی در آن شهر ها نیز برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه در این مجمع پیشنهاد منتقل شدن دبیرخانه کمیسیون ماده پنج به شهرداری ها را نیز مطرح کردیم تصریح کرد: متاسفانه با توجه به اینکه جلسات این دبیرخانه معمولا با تاخیر برگزار می شود مشکلاتی نیز همواره رقم می خورد و در این راستا پیشنهاد کردیم تا دبیرخانه کمیسیون ماده پنج که در حال حاضر در ادارات راه و شهرسازی مستقر است به شهرداری ها منتقل شود تا در رسیدگی به پرونده های کمیسیون نیز تسریع شود.

رئیس شورای شهر رشت به تدوین بودجه سال ۱۴۰۲ در روزهای پایانی سال اشاره کرد و گفت: امیدواریم بودجه سال ۱۴۰۲ بر اساس واقعیت ها و منابع مالی موجود تدوین شود و متاسفانه در دوره ای در رشت شاهد تدوین بودجه بر اساس نیازهای مالی بودیم که مشکلاتی را نیز برای رشت به همراه آورد.

کارگرنیا با اشاره به بودجه پیشنهادی شهرداری رشت برای سال ۱۴۰۲ افزود: طی صحبت هایی که با سرپرست شهرداری انجام دادم بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۲ شهرداری رشت به مبلغ سه هزار و پانصد میلیارد تومان تدوین شده است و امیدوارم اگر نقایصی در تدوین بودجه وجود دارد، کمیسیون های تخصصی شورا تمام موارد را در نظر بگیرند تا همچون بودجه سال ۱۴۰۱ شاهد جابجایی ردیف های بودجه در همان ابتدای سال نباشیم.

وی به وضعیت ورودی رشت از سمت جاده تهران اشاره کرد و گفت: اقدام نامطلوب در این بخش از شهر این است که پیمانکار اقلام کارگاهی را در همان مسیر خیابان پهن کرده است و نمای بسیار نامطلوبی را به ورودی شهر داده است و انتطار داریم سرپرست شهرداری از این بابت تذکرات لازم را بدهد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت به تدوین بودجه سال ۱۴۰۲ کشور اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می کنم هفته آینده سه نماینده مردم شریف رشت در مجلس شورای اسلامی را برای حضور در جلسه صحن شورا دعوت کنیم تا بتوانیم دغدغه های شهر رشت را که نیازمند اعتبارات دولتی است کاملا مطرح کنیم تا ان شاا در ردیف های بودجه کشور در سال ۱۴۰۲ گنجانده شود.

کارگرنیا با بیان اینکه تحقیق و تفحص از سازمان حمل و نقل و عمران شهرداری رشت نیز در دست بررسی است تصریح کرد: البته گزارشاتی از برخی دیگر از سازمان های شهرداری رشت نیز به اطلاع شورا رسیده است که یقینا به منظور حفظ بیت المال و حقوق مردم رشت در اسرع وقت این موضوع را پیگیری می کنیم.

هدر رفت آب در مسیر خیابان جانبازان رشت

یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مجموعه شهرداری رشت در روزهای پایان سال در تلاش برای تدوین بودجه سال ۱۴۰۲ هستند اظهار کرد: مشکلات آب و فاضلاب در رشت فراوان است و در حال حاضر در محدوده جانبازان آب فراوانی در حال هدر رفتن است.

مسعود عباس نژاد با بیان اینکه بسیاری از خیابان ها در رشت فاقد فاضلاب هستند افزود: تا زمانی که در یک مسیر فاضلاب اجرایی نشود، شهرداری رشت بر اساس قوانین نمی تواند نسبت به اجرای آسفالت اقدام کند و مردم فهیم رشت با مشکلات فراوانی پیرامون وضعیت فاضلاب مواجه هستند و از سه نماینده مردم شریف رشت در مجلس شورای اسلامی انتظار داریم که بابت رفع این دغدغه ها در بودجه سال ۱۴۰۲ کشور اعتبارات خوبی برای آب و فاضلاب گیلان و رشت در نظر بگیرند.

وی با تاکید به اینکه شهروندان رفع تمامی مشکلات را از شهرداری مطالبه می کنند بیان کرد: عملکرد دستگاه های خدمات رسان در حیطه اختیارات شورا نیست و عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری بر حجم مشکلات می افزاید.

عباس نژاد با بیان اینکه موضوع تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حمل و نقل شهرداری رشت را مصوب کردیم افزود: هنوز گزارشی از این بابت به شورا اعلام نشده است و انتظار دارم این موضوع تسریع پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه درباره احداث پارکینگ از محل کمیسیون ماده صد نیز بارها تذکر دادم و حتی ردیفی در سال گذشته به این مهم اختصاص پیدا کرده بود گفت: قرار بود از این ردیف، درباره احداث پارکینگ های عمومی در سطح رشت نیز اقداماتی انجام شود اما متاسفانه تا کنون اقدام مشخصی مشاهده نشده است.

کاشت یکصد درخت سایه گستر در ورودی رشت

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در شوراهای پیشین پیرامون رفع مشکلاتی از جمله سیما و منظر شهری و …نیز صحبت های فراوانی انجام شد اظهار کرد: در هفدهم دی ماه سال جاری طی نامه ای خطاب به شهرداری رشت تقاضا کردیم که اقدامات انجام شده پیرامون رفع مشکلات ترافیک رشت را به شورا اعلام کنند ،اما هنوز در این باره اقدامی انجام نشده است.

سید حسین رضویان با بیان اینکه قرار بود شهرداری شیوه نامه ساماندهی زمین های نسقی را به اطلاع مردم برساند افزود: اگر قرار است شورا قصه گو و کمیته امداد باشد بهتر است در این بحران گاز اروپا که دامان کشور ما را نیز گرفته است، دیگر جلسات شورا را تشکیل ندهیم تا بتوانیم حداقل در مصرف گاز نیز صرفه جویی کنیم.

وی با تاکید به اینکه دیگر وضعیت شهر رشت قابل تحمل نیست بیان کرد: قرار نیست شورای ششم هم مانند دیگر شوراهای پیشین فقط حرف بزند و در عمل اقدامی مشاهده نشود و مردم رشت از ما انتظار رفع مشکلات دارند.

رضویان با اشاره به اینکه تا ایام نوروز فرصت چندانی نداریم گفت: وضعیت ورودی رشت از سمت جاده تهران زیبنده نیست و پیشنهاد می کنم یکصد درخت سایه گستر را در ورودی شهر بکارند و متاسفانه حدود یک سال است که برای احداث سرویس بهداشتی هنوز به دنبال اجرای مناقصه هستند.

وی به اجرای پروژه گیل لند اشاره کرد و گفت: اگر قرار است رشت در مسیر توسعه قرار بگیرد باید همه دستگاه ها همکاری کنند .

بودجه ۱۴۰۲ شهرداری رشت انبساطی است

عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری رشت انبساطی تدوین شده است اظهار کرد: در بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۲ شهرداری رشت در بخش جاری نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش مشاهده می شود.

سید شمس شفیعی با بیان اینکه برای تحقق بودجه باید واقع بینانه عمل شود افزود: بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۲ را واقع بینانه تر می بینم ولی این بودجه باید عملیاتی منعقد شود و در بخش ارزش افزوده در حال حاضر نیز نسبت به دیگر شهرها بسیار عقب هستیم و باید ضعف های مربوط به این بخش را برطرف کنیم.

وی با تاکید به اینکه سازمان های شهرداری رشت باید در جذب درآمد تلاش کنند بیان کرد: در بخش ارزش افزوده در بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۲ باید تجدید نظر شود و در موضوع ایجاد درآمد پایدار نیز باید بهتر اقدام شود و اخیرا در سازمان عمران نیز شاهد اقدامات خوبی هستیم.

شفیعی با انتقاد از اینکه در بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۲ در موضوع ساماندهی مشاغل شاهد غفلت هایی هستیم گفت: امیدواریم یک بار دیگر استاندار گیلان صدای شورای رشت را بشنود و با دریافت اجازه بلند مرتبه سازی بتوانیم بسیاری از مشکلات را برطرف کنیم.

شفیعی با انتقاد از وضعیت ورودی رشت از سمت جاده تهران بیان کرد: متاسفانه برخی از دستگاه ها با ایجاد موانع و به تاخیر انداختن پروژه ها به دنبال دریافت عایدات تاخیر از این پروژه ها هستند.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران