به پاس روز پرستار؛ در شب یلدا یادمان نرود که پرستاران دیگر نمیرقصند
به پاس روز پرستار؛ در شب یلدا یادمان نرود که پرستاران دیگر نمیرقصند

همزمانی روز و هفته  پرستار با شب یلدا شاید بهترین اتفاق در  شرایط موجود باشد، تا در طول این شب باستانی به یاد داشته باشیم، پرستارانی که حدود ۱۰ ماه از جان و دل برای سلامتی مردم کشورشان تلاش کرده اند درشب یلدا خواسته اشان این است که دورهمی های خود را به فرصت دیگری […]

همزمانی روز و هفته  پرستار با شب یلدا شاید بهترین اتفاق در  شرایط موجود باشد، تا در طول این شب باستانی به یاد داشته باشیم، پرستارانی که حدود ۱۰ ماه از جان و دل برای سلامتی مردم کشورشان تلاش کرده اند درشب یلدا خواسته اشان این است که دورهمی های خود را به فرصت دیگری موکول کنیم، به فرصتی که کرونا دیگر جولان نمیدهد.
شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود. نام دیگر این شب «چِلّه» است.
یلدا به زمان بین غروب آفتاب ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در یکم دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود.
خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه هندوانه و انار را مهیا و دور هم سرو می‌کنند. پس از سرو تنقلات، شاهنامه‌خوانی، قصه‌گویی بزرگان خانواده برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال‌گیری با دیوان حافظ رایج است.
امسال ۲۹ آذر ۹۹ مصادف با زاد روزحضرت زینب (س)  پرستار کربلا می باشد که در تقویم ما روز پرستار نامگذاری شده است.
 پرستارانی که جامعه جهانی با وجود ویروس منحوس کرونا حیات و بقای خود را مدیون زحمات این قشر پر تلاش و ایثارگر می داند، پرستارانی که در روزهای آغازین کرونا علاوه بر تلاش برای سلامتی جسمی هموطنان خود به روحیه سازی و سلامتی روح افراد تحت مداوا نیز کمک میکردند.
 《محمد رضایی پرستار ۲۵ ساله بیمارستان رسول اکرم که مبارزه با کرونا را با رقص شروع کرده بود بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.》
《رئیس سازمان نظام پرستاری ضمن تشریح مشکلات پرستاران هنگام شیوع ویروس کرونا، از ابتلای ۶۰ هزار نفر از آنها به بیماری کووید_۱۹ خبر داد و گفت: همچنین تاکنون حدودا ۱۰۰ نفر از گروه پرستاری بر اثر ابتلا به این بیماری جان باختند.》
《محمود قاسم نژاد جانشین ستاد کرونا در گیلان، با بیان اینکه براساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، ۵۲ درصد از مبتلایان به کرونا در میهمانی ها و دورهمی ها شرکت کردند، گفت: مردم در شب یلدا از برگزاری دورهمی پرهیز کنند تا زنجیره کرونا را قطع کنیم.》
هر سه خبری که در بالا ذکر شد به ما یاد آوری میکند که یلدای امسال متفاوت تر از تمام یلداهای گذشته است.
هر ساله شعار شب یلدا خاموش بودن گوشی ها و شرکت در دورهمی ها با حضور بزرگترهای خانواده بود و با شرایط موجود یلدای ۹۹ خواسته ای که مطرح میشود این است که دور همی ها خود را از طریق گوشی و فضای مجازی برگزار کنیم.
در پایان در شب یلدا، یادتان نرود که پرستاران ما خسته اند و مدتهاست که دیگر توان رقصیدن ندارند، بیایید بابرگزاری دورهمی ها بصورت مجازی و تلفنی روزشان را تبریک بگوئیم  و به آنها ثابت کنیم قدردان زحمتشان هستیم.
  • نویسنده : سمیه رمضانی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران