بزرگداشت دکتر معین به صورت ملی برگزار شود
بزرگداشت دکتر معین به صورت ملی برگزار شود
ره نگار/نجفی خواستار پیش قدم شدن انجمن آثار برای بزرگداشت دکتر معین به صورت ملی شد و گفت: با توجه به جایگاه وزین دکتر معین انتظار این است که انجمن آثار و مفاخر برای احداث کتابخانه، موزه و آرامگاهی در خور شأن و مقام دکتر معین نیز اقدامات شایسته ای داشته باشد.

ره نگار/نجفی خواستار پیش قدم شدن انجمن آثار برای بزرگداشت دکتر معین به صورت ملی شد و گفت: با توجه به جایگاه وزین دکتر معین انتظار این است که انجمن آثار و مفاخر برای احداث کتابخانه، موزه و آرامگاهی در خور شأن و مقام دکتر معین نیز اقدامات شایسته ای داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ نوشین کریمی_ ابراهیم نجفی_ نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی در آیین بزرگداشت استاد معین، با بیان اینکه تجلیل و بزرگداشت از شخصیت های علمی و فرهنگی کشور وظیفه ذاتی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور است اظهار کرد: مراسم دکتر معین طی ۵۲ سال در این شهرستان برگزار می شود و مطالبه مردم آستانه از انجمن آثار این است که برای این برنامه نیز پیش قدم باشد.

وی گفت: سال ها این مراسم با همت فرمانداری و یا شهرداری برگزار میشد ولی در ۲ سال اخیر از سوی اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان و استان برگزار می شود.

نجفی خواستار پیش قدم شدن انجمن آثار برای بزرگداشت دکتر معین به صورت ملی شد و افزود: ما در شهرستان آستانه اشرفیه چهره های ادبی، علمی و فرهنگی بسیار زیادی داریم که نمونه اش مرحوم آیت الله امینیان است که سال ها به عنوان امام جمعه شهرستان و عضو خبرگان رهبری بودند و آثار فراوانی از ایشان بجا مانده که هنوز منتشر نشده است.

وی به مقام آیت الله وحید _ آیت الله ضیایی و سایر مفاخری در شهرستان آستانه اشرفیه اشاره کرد و گفت: انتظار ما این است که در خصوص نشر این بزرگان اقدامات شایسته ای انجام شود.

نجفی با بیان اینکه انجمن آثار بالغ بر ۳۰ آرامگاه برای مفاخری چون ابوالقاسم فردوسی، سعدی و خیام و… ساخته است، تصریح کرد: فضای کنونی آرامگاه دکتر معین به همت دانشگاه و شهرداری این شهر ساخته شده و تندیس دکتر معین را شهرداری در میدان معین نصب کرده است و هیچ اقدامی از سوی انجمن آثار برای این استاد فرهیخته ادبیات انجام نشده است.

وی اظهار کرد: با توجه به جایگاه وزین دکتر معین انتظار ما این است که انجمن ورود کرده و آرامگاهی در خور شأن و مقام دکتر معین بنا کند.

نجفی در ادامه در خصوص احداث کتابخانه نیز بیان کرد: انجمن آثار در شهرها و استان های دیگر در ساخت کتابخانه ورود کرده است در حالی که اکنون بیشتر کتاب های استاد معین خارج از شهرستان و در داخل دانشگاه گیلان حفظ و نگهداری می شود.

وی اظهار کرد: اگر موزه و کتابخانه ای در این شهر احداث شود این کتاب‌ها به اینجا منتقل شده و مردم شهر نیز می توانند بیشتر از این فضا استفاده کنند.

نجفی در ادامه با اشاره برنامه هفتم توسعه و مکلف شدن اداره امور مالیاتی برای هزینه کرد اشخاص حقوقی در حوزه های ورزشی، فرهنگی و ادبی و .. گفت: ساختمان ارشاد اسلامی در آستانه و بندر کیاشهر هر دو از زمانی که بنا شده اند هیچگونه تجهیز و تعمیری انجام نشده است، امیدواریم امسال بتوانیم از این ظرفیت پیش آمده با حضور سرمایه گذار در جهت بهره مندی از یک مکان مناسب تر استفاده کنیم.

گفتنی است، محمّد معین  زاده ۹ اردیبهشت ۱۲۹۳ در محلهٔ زرجوب رشت، یکی از محققان برجسته و پدیدآورندهٔ یکی از مهمترین واژه‌نامه‌های فارسی یعنی فرهنگ فارسی معین است.
معین در ۱۳ تیر ۱۳۵۰ در تهران درگذشت و آرامگاهش در آستانهٔ اشرفیه قرار دارد.

  • نویسنده : نوشین کریمی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران