بزرگترین کتابخانه شمال کشور در گیلان افتتاح شد
بزرگترین کتابخانه شمال کشور در گیلان افتتاح شد

ره نگار/ کتابخانه مرکزی شهر رشت صبح امروز جمعه با حضور محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان بزرگ ترین کتابخانه عمومی شمال کشور افتتاح شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ سرانه فضای مطالعاتی در استان گیلان هم اکنون ۲۷ هزارو ۵۰۰ متر مربع است که […]

ره نگار/ کتابخانه مرکزی شهر رشت صبح امروز جمعه با حضور محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان بزرگ ترین کتابخانه عمومی شمال کشور افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ سرانه فضای مطالعاتی در استان گیلان هم اکنون ۲۷ هزارو ۵۰۰ متر مربع است که با افتتاح کتابخانه مرکزی رشت به مساحت هشت هزار و ۲۰۰ متر مربع با ۲۷درصد افزایش به ۳۵هزار و ۷۰۰متر مربع خواهد رسید.

در این کتابخانه مرکزی ۵۰خدمت مطالعاتی به عموم مردم و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی ارائه می شود.
کتابخانه مرکزی شهر رشت به عنوان بزرگ ترین کتابخانه عمومی شمال کشور با اسکلت بتنی در ۶ طبقه با مساحت ۸ هزار و ۲۰۰مترمربع، دارای بخش های مختلفی چون سالن آمفی تاتر، سالن های جلسات، مخزن کتاب، سالن های مطالعه مجزا ویژه آقایان و خانم ها، بخش ویژه گویا و بریل ویژه نابینایان، بخش کتب مرجع، بخش امانت، بخش ویژه و مستقل مادر و کودک، بخش ویژه سالمندان، بخش نگهداری نسخ خطی و چاپ سنگی، بخش دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی، گالری نمایشگاهی، بخش نجوم (آسمان نما)، بخش ویژه مطالعه محققان (vip)، بخش اداری کتابخانه و مرمت و آماده سازی و بازسازی کتابها و کافه کتاب و نمازخانه است.
عملیات احداث این پروژه در سال ۱۳۸۳ آغاز شده و اکنون عملیات ساخت آن به اتمام رسید. این کتابخانه بزرگ تاکنون با هزینه ای بیش از ۵۴۵ میلیارد ریال به۹۰درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است و برای بهره برداری کامل از سازه این پروژه به ۱۵میلیارد اعتبار دیگر نیز نیاز می باشد.
بهره برداری کامل از این پروژه بزرگ فرهنگی شمال کشور پس از تحویل کامل از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان به اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان به عنوان بهره بردار و پس از تجهیز امکانات کتابخانه ای و تأمین منابع (کتاب) از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ به انجام می‌رسد.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران