برگزاری کارگاه ترویجی “چای و سنت‌های دم‌آوری” در رشت
برگزاری کارگاه ترویجی “چای و سنت‌های دم‌آوری” در رشت
ره نگار/ همزمان با روز جهانی گردشگری کارگاه ترویجی "چای و سنت های دم‌آوری" در شهر خلاق رشت برگزار شد.

ره نگار/ همزمان با روز جهانی گردشگری کارگاه ترویجی “چای و سنت های دم‌آوری” در شهر خلاق رشت برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان در این کارگاه که با حضور جمعی از مسئولین استان، مدیران کافه ها و چایخانه های برتر رشت برگزار شد اظهار داشت: چای از نوشیدنی هایی است که محبوبیت جهانی پیدا کرده و هر کشور چای سنتی مختص به خود را دارد.

ولی جهانی با بیان اینکه مراسم چای دارای ویژگی‌های بسیاری است که مستقیماً به جغرافیا بستگی دارد افزود: باید سعی کنیم بفهمیم نوشیدنی مورد علاقه میلیون‌ها نفر، بسته به اینکه در کدام قسمت از جهان تهیه می شود، متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه سابقه چای در استان به ۱۱۰ سال قبل بر می‌گردد، گفت: چای گیلان کاملا سالم و ارگانیک است و بر اساس تحقیقات صورت گرفته آفتی در این محصول مشاهده نشده است.

وی چای را از نوشیدنی‌های محبوب ایران و جهان دانست و افزود: گیلان در حوزه  تولید و بسته‌بندی چای رتبه اول ایران را داراست و شهرستان لاهیجان نیز سال گذشته به عنوان پایتخت چای ایران ثبت جهانی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان با بیان اینکه چای، محصول راهبردی استان است، خاطر نشان کرد: به دلیل اهمیت این محصول فوق العاده در گیلان و ایران، سازمانی با عنوان سازمان چای در کشور ایجاد شد که به مرکزیت گیلان و شهر لاهیجان فعالیت دارد.

جهانی یاد آور شد: برای ما مهم است که بتوانیم از ابزارهایی برای افزایش میزان تولید از نظر کمیت و کیفیت چای استفاده کنیم.

گفتنی است، این کارگاه با تقدیر مدیران کافه ها و چایخانه های برتر رشت پایان یافت.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران