برگزاری بیستمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی در مجتمع زیبا کنار رشت 
برگزاری بیستمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی در مجتمع زیبا کنار رشت 
ره نگار/ بیستمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی با حضور ۵۰۰ مداح و پیرغلام از ۸ کشور، در مجتمع فرهنگی، رفاهی صدا وسیما در زیبا کنار رشت آغاز شد.

ره نگار/ بیستمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی با حضور ۵۰۰ مداح و پیرغلام از ۸ کشور، در مجتمع فرهنگی، رفاهی صدا وسیما در زیبا کنار رشت آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران – مریم عباسی زاده لاله: زنگ بیستمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی با اجرای ضرب مرشد نظامعلی از گیلان نواخته شد.

پیام آیت الله سبحانی از مراجع عالیقدر شیعیان نیز در مراسم افتتاحیه این اجلاس قرائت شد.

آیت الله جعفر سبحانی در پیامش به بیستمین اجلاس پیرغلامان حسینی (ع) تاکید کرد: حسین (ع) رهبر آزادگان و سرسلسله شهدای راه خداست که شخصیتش جاودان و جهانی‌ست، زیرا ستیز حق و باطل مخصوص قوم و ملت و زمان و مکان معینی نیست.

در ادامه این پیام، با تاکید بر نهضت انبیاء به‌خصوص پیامبران اولوالعزم آمده است: مراسم عاشورا و نهضت حسینی (ع) بی‌شک فراموش نشدنی‌ترین حرکتی‌ست که هر سال گسترده‌تر از سال قبل می‌شود و این از عجایب تاریخ کربلاست.

این مرجع عالیقدر، کوبیدن ارتجاع، احیای اصول حق وعدالت، و نیز قطع کردن شجره خبیثه سلطه بنی امیه را از اهداف قیام امام حسین (ع) برشمرد که با فداکاری و به قیمت خون آن حضرت، فرزندان و یارانش به دست آمد.

آیت الله جعفر سبحانی، عشق به حسین (ع) را الهام بخش برای بشریت دانست و در بخش دیگری از این پیام تصریح کرد: نهضت حسینی، مکتبی است برای بشریت که در مقابل نظام‌های فاسد و مستبد دست روی دست نگذارند و به مبارزه عدالت‌طلبانه برخیزند.

نماینده، ولی فقیه در گیلان هم در این مراسم با بیان اینکه اهل بیت عصمت و طهارت بر بشریت حق عظیمی دارند گفت: هر چه نیکی و خوبی در دنیا وجود دارد منبعث از پیام‌های انبیای الهی بویژه پیامبر ختمی مرتبت و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام است.

آیت الله فلاحتی افزود: حیات طیبه انسانی به برکت کلمات نورانی اولیای ربانی است که به ما رسیده و اگر ما از این میدان بزرگ معرفت فاصله بگیریم آثار منفی آن در جامعه ظهور پیدا می‌کند.

وی اجلال و تکریم نام اهل بیت را نمون‌های از ادای حقوق اهل بیت علیهم السلام دانست و افزود: مراسم امروز که پاسداشت ذکر و نام امام حسین علیه السلام است حقیقتا روز خداست و ما باید شکرگذار آن باشیم.

نماینده، ولی فقیه در گیلان تاکید کرد: برپایی چنین مجالسی در راستای احیای شعائر الهی است و با وجود تلاش‌های دشمنان در طول تاریخ برای کمرنگ کردن آثار این شعائر، ما همچنان شاهد گسترش آن در دنیا هستیم.

استاندار گیلان نیز در آیین افتتاحیه این اجلاس گفت: گیلان به میزبانی پیرغلامان حسینی افتخار می‌کند.

اسدالله عباسی با بیان اینکه گیلان سرزمین مردمانی ولایتمدار، متدین و انقلابی است که در طول تاریخ همواره مقابل ظلم و ستم ایستاده است گفت: مردم این خطه در زمان خلفای بنی امیه و خلفای عباسی که قصد تصرف مناطق شمالی کشور را داشتند مقاومت کردند و در قرن‌های گذشته همواره خواستگاه شیعیان بودند.

وی حکومت آل بویه، مبارزات سردار نهضت جنگل روحانی شهید میرزاکوچک خان جنگلی علیه استعمار خارجی و استبداد داخلی و وجود علمای بزرگی همچون آیت الله بهجت را نمونه‌ای بارزی از ایستادگی گیلانیان مقابل ستمگران دانست و تاکید کرد: مردم این خطه قهرمان در جریان فتنه ۸۸ نیز با خلق حماسه ۸ دی در تاریخ انقلاب اسلامی، در مقابله با فتنه گران پیشگام بودند.

استاندار در ادامه با بیان اینکه گیلان نماد وحدت و همدلی اقوام است افزود: شیعه و سنی در این استان با همدلی در کنار هم شرافتمندانه زندگی کرده و مبانی دینی گیلان برگرفته از نهضت امام حسین (ع) است.

عباسی با قدردانی از رییس سازمان صداوسیما و بسیج این سازمان برای سپردن میزبانی بیستمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی به گیلان افزود: مردم این استان ۱۹ سال منتظر این روز بودند و ما قدردان حضور پیرغلامان و مداحان اهل بیت در این مراسم هستیم.

وی در پایان خدمت به مردم و توسعه اقتصادی کشور را مهمترین اولویت دولت دانست و افزود: تلاش مجموعه دستگاه‌های اجرایی حل مشکلات کشور در همه بخش هاست.

در ادامه، صابر خراسانی شاعر آیینی در مدح اهل بیت علیهم السلام به شعرخوانی پرداخت.

حجت السلام مدنی از اساتید حوزه و دانشگاه نیز در این مراسم، به بیان مطالبی در خصوص جایگاه ائمه اطهار علیهم السلام در جامعه پرداخت.

همچنین، سید حسن گل ختمی، از مداحان اهل بیت علیهم السلام در این مراسم دقایقی در رثای امام حسین (ع) مدیحه سرایی کرد.

تجلیل از خادمان، مداحان و پیرغلامان حسینی گیلان، پایان بخش این مراسم بود.

گفتنی است، اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی از ۱۱ تا ۱۳ مهرماه ۱۴۰۲ به مدت ۳ روز در گیلان در حال برگزاری است.

مهمترین هدف برگزاری این اجلاس بین المللی معرفی الگو‌های اسلامی و خادمان مکتب اهل بیت علیهم السلام به جامعه است.

در این اجلاس ۱۵۰ بانوی ستایشگر (مداح)، سخنران و تبیین گر مکتب اهل بیت علیهم السلام نیز حضور دارند.

برپایی محفل شعر آئینی، رونمایی از کتاب‌های آئینی، برپایی یادواره شهدای مداح و تجلیل از خانواده معظم شهدا و دیدار عیدانه پیرغلامان به مناسب میلاد حضرت رسول (ص) بخشی از برنامه‌های محوری این اجلاس ۳ روزه است.

اختتامیه اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی نیز قراراست روز پنج شنبه ۱۳ مهر بعد از اقامه نماز مغرب و عشا در مصلای امام خمینی رشت با حضور ۵۰۰ ستایشگر (مداح)، میهمانان کشوری و لشکری برگزار می‌شود.

در نوزدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی در کرمانشاه پرچم میزبانی بیستمین اجلاس پیرغلامان اباعبدالله الحسین (ع) در سال ۱۴۰۲ به گیلان رسیده بود.

  • نویسنده : مریم عباسی زاده لاله
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران