“با مردم بودن و در مردم بودن” اساس کار دادگستری گیلان است
“با مردم بودن و در مردم بودن” اساس کار دادگستری گیلان است
ره نگاران/ حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی با تاکید بر اینکه "با مردم بودن و در مردم بودن" اساس کار دادگستری گیلان است گفت: برخورد با زمین خواری و مبارزه با فساد از شعارهای اصلی ماست.

ره نگاران/ حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی با تاکید بر اینکه “با مردم بودن و در مردم بودن” اساس کار دادگستری گیلان است گفت: برخورد با زمین خواری و مبارزه با فساد از شعارهای اصلی ماست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران -فاطمه لطیفی: رییس کل دادگستری گیلان به مناسبت هفته قوه قضائیه طی یک نشست خبری با جمعی از اصحاب رسانه استان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت و همه شهدای ایران اسلامی گفت: در هفته قوه قضاییه اجرای ۲۹۰ برنامه در دستور کار دادگستری گیلان قرار دارد.

حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی افزود: حضور در مزار شهیدان و تجدید میثاق با شهدا، دیدار با ۳۵ ائمه جمعه و نماینده ولایت فقیه در گیلان در قالب برگزاری یک همایش از جمله برنامه های نخستین روز از هفته قوه قضائیه بود.

وی ادامه داد: در این هفته ضمن برگزاری نشست خبری با اصحاب رسانه استان، بازدید از واحدهای صنعتی، برگزاری میز خدمت در مصلی ها و مساجد، دیدار با خانواده های معزز شهدا و ایثارگران، حضور تمامی قضات در ۱۲ زندان و دیدار چهره به چهره با زندانیان جهت شنیدن مسائل آنان، دیدار مدیرکل سازمان زندان ها با خانواده های زندانیان، دیدار با نخبگان وکلا و کارشناسان، گردهمایی بزرگ همکاران قضایی و اداری، دیدار با اعضای مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف، حضور مسئولین قضایی در ۱۳ برنامه صدا و سیما، برگزاری مسابقات ورزشی، شرکت در همایش قوه قضائیه و دیدار با مقام معظم رهبری، محوری ترین برنامه های دادگستری استان می باشد.

حجت الاسلام صادقی با بیان اینکه دادگستری استان ۲۶ حوزه قضائی دارد اظهار داشت: در استان ۳۷۳ شعبه رسیدگی، ۱۷۵ شعبه شورای حل اختلاف و ۴۱۴ قاضی و یک و هزار و ۸۱۸ دادیار عهده دار مسئولیت در حوزه قضایی هستند.

رئیس کل دادگستری گیلان ادامه داد: طی سال ۱۴۰۱ در دادگستری گیلان ۸۱۹ هزار و ۷۴۲ پرونده رسیدگی شد که نشان دهنده حجم بالای پرونده ها است که توسط همکاران ما در استان مختومه شد.

وی افزود: با وجود این میزان پرونده، کیفیت رسیدگی به پرونده ها نکته مهمی است که ما با سازوکارهایی اقدام به این امر نموده ایم و در حقیقت رسیدگی به این حجم از پرونده ها به معنای واقعی جهاد است.

حجت الاسلام صادقی همچنین استفاده از برخی نهادها در راستای کاهش نقض و رسیدگی به پرونده ها را از دیگر مصادیق مهم و مفید به حال جامعه هدف عنوان کرد و گفت: با اجرای مجازات های جایگزین حبس نسبت به مدت مشابه ۲۷ درصد رشد داشتیم که در واقع این سازوکار به نوعی هدفمند کردن محکومیت ها است.

وی همچنین به پرونده های رسوبی و معوق اشاره کرد و گفت: در این مرحله نیز اقدامات بسیار مبارکی انجام گرفت که توانستیم تعداد پرونده های معوق ۱۲ درصدی را به ۸ درصد کاهش دهیم.

رییس کل دادگستری گیلان اضافه کرد: کاهش متوسط زمان رسیدگی به پرونده ها مهمترین دغدغه همه ما است که برای این موضوع نیز چاره ای اندیشیده شد که پرونده های معوق بیش از یکسال را به چرخه اقدامات فوری و مطالعه جدی مدیریت و پیگیری مرتب در استان با کمک یکی از معاونین پرتلاش قضایی صورت می‌گیرد که با انجام این اقدام متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها از ۲۳۸ روز به ۲۱۵ رسید که نشان دهنده کاهش ۱۰ درصدی است.

وی در بخش ورودی زندان ها گفت: هدفمند کردن مجازات ها در دستور کار امروز قوه قضاییه است. در سال ۱۳۹۸ میزان آمار ورودی زندانی ها ۱۸ هزار نفر بود اما در سال ۱۴۰۲ این عدد به ۱۶ هزار نفر تقلیل پیدا کرده است.

وی به برگزاری جشن گلریزیان زندانیان اشاره داشت و خاطر نشان ‌کرد: در سال ۱۴۰۲ مشارکت مردم در این جشن حدود ۱۱ میلیارد تومان بود که آزادی نزدیک ۳۰۰ نفر را در پی داشت.

رییس کل دادگستری استان همچنین گفت: آزادی زندانیان در سال ۱۴۰۳ که همزمان با ماه رمضان شروع گردیده ۳۶ میلیارد تومان توسط خیرین و مردم انجام شده و همچنان تا پایان سال ادامه خواهد داشت که جای بسی تقدیر دارد.

وی در ادامه ارتباط با مردم را از نکات مهم دیگر عنوان کرد و گفت: “با مردم و در مردم بودن” اساس کار ماست؛ در ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۲ در ۲۱۵ مسجد با ۱۵۰۵ نفر ملاقات انجام گرفت. معاضدت و مشاوره با مردم نیز از دیگر برنامه های ما برای رفاه حال مراجعان و کاهش هزینه هاست که خوشبختانه ۵۰ هزار نفر در این مورد خدمات گرفتند.

وی گفت: در بحث حقوق عامه نیر مانند محیط زیست، سواحل و پسماند سراوان و شهرهای مختلف ورود پررنگی داشتیم و در همین زمینه با افراد مختلفی تشکیل پرونده دادیم که این پیگیری ها در این راستا منتهی به بازداشت یکی از مدیران هم شد‌.

✔️ برخورد با زمین خواری و مبارزه با فساد از شعارهای اصلی ماست

حجت الاسلام صادقی تاکید کرد: برخورد با زمین خواری و مبارزه با فساد جزو شعارهای اصلی ماست که هم قاطعانه و هم منصفانه و هدفمند صورت می‌گیرد که بعنوان نمونه می‌توان به تخریب ۱۴ هتل آپارتمان در بستر ساحل که آماده بهره‌برداری بود اشاره کرد که با این عمل از ورود خسارت هنگفت به سرمایه ملی جلوگیری شد.

✔️ دادگستری استان پیگیر جدی پرونده آتش سوزی بیمارستان قائم است

رئیس کل دادگستری گیلان همچنین به آتش‌سوزی بیمارستان قائم رشت نیز اشاره کرد و گفت: ابعاد این اتفاق باید توسط کارشناسان مورد بررسی دقیق قرار گیرد و در این راستا دادگستری گیلان به جد پیگیر این پرونده است و در خصوص سهل انگاری و بی مبالاتی صورت گرفته نیز ورود کرده است.

وی افزود: از همان ساعات نخست آتش سوزی ۳ نفر بازداشت شدند و تا به امروز این تعداد به ۵ نفر افزایش پیدا کرد.

حجت الاسلام صادقی نیارکی تعداد فوت شدگان این حادثه‌ را ۸ نفر عنوان کرد و گفت: در این آتش سوزی  ۸ نفر براثر خفگی و یک نفر هم به علت دیگر جان خود را از دست داده‌اند و در بخش نوزادان هم خوشبختانه فوتی نداشتیم که ۵ نوزاد تازه متولد شده بستری در بیمارستان قائم توسط نیروهای امدادی سریعا به بیمارستان های دیگر منتقل شدند.

رئیس کل دادگستری گیلان در پایان ضمن تقدیر از عملکرد خوب آتش نشانان و امدادگران در این حادثه تاکید کرد: دادگستری به طور جدی پیگیر این موضوع می باشد.

  • نویسنده : فاطمه لطیفی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران