با مدیریت در مصرف برق، خاموشی ها کاهش می یابد
با مدیریت در مصرف برق، خاموشی ها کاهش می یابد

ره نگار/ محمد اسماعیل هنرمند در جمع خبرنگاران با اشاره به خاموشی ها گفت: وزارت نیرو با اعمال خاموشی های ساعتی از نا پایداری سراسری جلوگیری کرده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان افزود: نیروگاه های برق کشور به هم پیوسته است و از مجموعه نیروگاهها […]

ره نگار/ محمد اسماعیل هنرمند در جمع خبرنگاران با اشاره به خاموشی ها گفت: وزارت نیرو با اعمال خاموشی های ساعتی از نا پایداری سراسری جلوگیری کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان افزود: نیروگاه های برق کشور به هم پیوسته است و از مجموعه نیروگاهها برق کل کشور تامین می‌شود اگر مشکلی در یک نقطه ای از کشور ایجاد شود برق کل کشور از مدار خارج و قطع می شود.

وی اضافه کرد: پایدار کردن برق سراسری ۷۲ ساعت زمان می برد تا کل کشور برق دار شوند

محمد اسماعیل هنرمند با برشمردن علل بروز مشکلات گفت: کم‌آبی وکاهش آب پشت سدها، رشد مصرف، کاهش میزان تولید برق در نیروگاه های برق آبی، استفاده غیر قانونی رمز ارزها، افزایش زودرس دمای هوا و بالا رفتن مصرف برق در کل کشور منجر به اعمال خاموشی های ساعتی شده است تابا راهکارهای لازم ازجمله تعمیرات نیروگاهها و مدیریت مصرف و… از پیک مصرف عبور کنیم و مردم دغدغه تامین برق نداشته باشند.

وی افزود: در اردیبهشت ماه امسال در استان گیلان با افزایش ۱۰ درصدی رشد مصرف رو به رو شدیم که در مقایسه با سال گذشته میزان این رشد در کشور ۲۰ درصد بود و در تیرماه سال گذشته درگیلان این رشد ۵ درصد بود

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان اظهار داشت: در استان گیلان بیش از ۳۰ مورد رمز ارزهای غیر مجاز و غیرقانونی با بیش از ۴ هزار و ۵۷۲ دستگاه کشد کشف شد که با۴ میلیون کیلووات ساعت مصرف غیر قانونی برق، رقمی بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان خسارت به وزارت نیرو وارد کردن با شناسایی رمز ارز های غیر مجاز و اعمال مدیریت مصرف و همراهی مردم می توانیم تابستان کم مشکلات یا بی مشکلی سپری کنیم.

وی اضافه کرد: سرقت تجهیزات یکی دیگر از مشکلات است سال گذشته علی رغم همکاری های بسیار خوب نیروی انتظامی, بسیج و مردم همیشه همراه ۸ میلیارد تومان از تجهیزات نیروی برق استان گیلان به سرقت رفت که جایگزینی این تجهیزات زمان بر و هزینه بر است لذا از مردم خوب استان گیلان می خواهم که هر گونه موارد مشکوک را اطلاع رسانی کنند تا شاهد کاهش مشکلات باشیم.

مدیر عامل توزیع نیروی برق در مورد تعرفه های برق امسال گفت: بر اساس مصوبه هیات وزیران تعرفه های برق سال ۱۴۰۰ افزایش یافت و از ابتدای سال جاری بر اساس مصوبه هیئت تعرفه های صنعتی، کشاورزی و خانگی ۷ درصد افزایش یافته است و مشترکین پرمصرف خانگی علاوه بر ۷ درصد ۱۶ درصد افزایش هزینه پر مصرفی خواهند داشت.

وی یادآور شد: از اول خرداد ماه سال جاری مشترکین پرمصرف با افزایش ۲۳ درصدی روبه رو خواهند شد.

وی در مورد اعمال تعرفه های گرمسیری ۴ در استان گیلان گفت: در استان گیلان دو نوع محاسبه صورتحساب وجود دارد در زمان‌های عادی و فصل گرمسیری ۴ که از پانزده خرداد ماه تا ۱۵ شهریور اعمال خواهد شد و در ماههای عادی سال بالای ۲۰۰ کیلو وات ساعت مصرف، به عنوان مشترک پرمصرف قلمداد می شود و در فصل گرم سیری ۴ بالای ۴۰۰ کیلو وات ساعت مشمول پر مصرف خواهد بود.

وی با اشاره به اجرای طرح بزرگ برق و امید گفت: وزارت نیرو به منظور ترویج مدیریت مصرف، مشترکین برق را به سه دسته مشترکین کم مصرف، مشترکین خوش مصرف و مشترکین پر مصرف تقسیم کرده است که مشترکین کم مصرف مشمول بخشودگی مصرف می شوند که ۱۶ درصد از مشترکین استان گیلان کم مصرف هستند.

وی افزود: در استان گیلان بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک داریم که ۱۶ درصد این مشترکین کم مصرف ,۴۵درصدخوش مصرف ، حدود ۲۹ درصد بد مصرف و حدود ۱۰ درصد مصرف صفر یعنی مصرفی ندارند.

محمد اسماعیل هنرمند مدیرعامل توزیع نیروی برق استان گیلان در بخش دیگری از گفت و گو با خبرنگاران گفت: با ۲۰ هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف، ۲۴۰۰ کیلومتر فشار متوسط یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مشترک به عنوان یکی از بزرگترین و پرتراکم ترین شرکت های توزیع نیرو برق در کشور  محسوب می شود که در سال گذشته با پیک بار ۱۸۰۰ مگاوات تابستان را به خوبی سپری کردیم.

محمد اسماعیل هنرمند به اجرای طرح بزرگ جهادی تاب آوری اشاره کرد و افزود: در سال گذشته با صرف هزینه ۱۸ میلیارد تومان با ۲۰۸۰ اکیپ عملیاتی در درطی ۴۰۰ مرحله یک هزار کیلومتراز شبکه سیمی فرسوده به کابل خودنگهدار تبدیل شد که این امر باعث پایداری برق در تابستان سال گذشته بود.

وی اضافه کرد: در استان گیلان ۲۴ هزار کیلومتر شبکه فرسوده سیمی وجود دارد که باید به کابل خودنگهدار تبدیل شود به حول و قوه الهی مقدمات لازم فراهم شده است تا در سال جاری ۲۰۰۰ کیلومتر شبکه فرسوده سیمی مسی به کابل خود در طی هزار مرحله مرحله عملیاتی به کابل خودنگهدار تبدیل شود.

وی یادآور شد: به منظور اجرای طرح ها نیاز به همراهی مردم در پرداخت مطالبات داریم در حال حاضر در استان استان گیلان بدهی مشترکین بالغ بر ۱۵۳ میلیارد تومان است که ۵۵ میلیارد تومان آن مربوط به مشترکین تجاری و خانگی است این مطالبات اگر به موقع وصول شود با توجه به روزهای کاری به دلیل شرایط جغرافیایی سال گذشته ۱۸۰ روز قادر به انجام کار بودیم قطعاً با افزایش اکیپ ها و تیم‌های عملیاتی اقدامات بیشتری را انجام خواهیم داد تا مردم دچار مشکل نشوند.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران