باید به فکر تجارت آسان باشیم / بخش خصوصی در سال رشد تولید و مهار تورم با سیاست های نظام و دولت همراهی خواهد کرد
باید به فکر تجارت آسان باشیم / بخش خصوصی در سال رشد تولید و مهار تورم با سیاست های نظام و دولت همراهی خواهد کرد
ره نگار/  معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی گفت: باید به فکر تجارت آسان باشیم. 

ره نگار/  معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی گفت: باید به فکر تجارت آسان باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران – مریم لطیفی: معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در سفر به گیلان و طی نشست با مدیرعامل منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: بخش خصوصی در سال رشد تولید و مهار تورم با سیاست های نظام و دولت همراهی خواهد کرد.

محمد مهدی برادران با اشاره به نقطه نظرات مطرح شده در این نشست مبنی بر کاهش مشوقها برای سرمایه گذاران مناطق آزاد انزلی خواستار حفظ ماهیت شروط مناطق آزاد در قبال فعالان اقتصادی شد.
وی گفت: بخش خصوصی در سال رشد تولید و مهار تورم با سیاست کشور همراهی کند و مناطق آزاد اگر شروطی در قبال فعالان اقتصادی دارد باید ماهیت خود را حفظ کند.

وی افزود: ما نیز از ظرفیت های موجود برای حمایت از واحدهایی تولیدی واجد شرایط بهره خواهیم گرفت. همچنین باید در تصمیم گیری ها از بخش خصوصی نیز نظر سنجی کرد و با هماهنگی این بخش تصمیم سازی نمود.
برادران اضافه کرد: باید به فکر تجارت آسان باشیم شاید این امر در سیاست کلان که ایران با تحریم های ظالمانه و دشمنان متعددی روبرو است با دشواریهای بیشتری همراه باشد اما در صنایع عمومی این امکان وظرفیت وجود دارد که نیازهای ارزی خود را تامین کنیم.

در این نشست وحید طالب پور معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز با ارائه گزارشی از ظرفیت های تولیدی، صادراتی و بندری منطقه آزاد انزلی عنوان نمود که تنها صادر کننده نمونه کشوری استان گیلان در سالجاری از منطقه ازاد انزلی انتخاب شده است و هم اکنون ۱۶۴ واحد تولیدی در منطقه مشغول فعالیت هستند که تعداد قابل توجه ای از انان کالاهای تولیدی خود را به کشورهای همسایه صادر می نمایند.

وی با برشمردن مزیتهای منطقه ازاد انزلی در حوزه واردات و صادرات و نقش بنادر انزلی و کاسپین در تامین کالای اساسی کشور از امادگی سازمان منطقه ازاد انزلی در جهت کمک به واحدهای تولیدی کشور برای استفاده از ظرفیت های لجستیکی بنادر منطقه در بخش تسهیل واردات مواد اولیه و صادرات محصولات تولیدی انان خبر داد و عنوان کرد با اتصال خط ریل سراسری به منطقه ازاد انزلی توان رقابتی منطقه در این بخش افزایش خواهد یافت.

صادق برزگر ناظر گمرکات استان گیلان و مدیرکل بندر انزلی نیز در این جلسه ضمن برشمردن شرایط ویژه جغرافیایی منطقه و نقش پیمانهای منطقه ای خصوصا موافقتنامه اوراسیا در کارکرد منطقه آزاد انزلی از امادگی و همراهی گمرک جمهوری اسلامی ایران در جهت رشد تولیدات منطقه و استان خبر داد.

تیمور پورحیدری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز در این نشست عنوان کرد: برخی مشکلات سرمایه گذاران استان گیلان که در جلسات مختلف احصاء شده در حوزه تخصیص ارز و تهیه مواد اولیه می باشد و افزود: مستمرا پیگیر رفع مشکلات فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان هستیم و در جلسات کارگروههای رفع موانع، تسهیل و رشد تولید و همچنین دیگر کارگروههای تخصصی در داخل منطقه و یا استان با همراهی سازمان منطقه ازاد انزلی موضوعات و مشکلات تولید کنندگان منطقه را تاحصول نتیجه دنبال می کنیم.

مدیرکل صمت گیلان گفت: در این شرایط سخت اقتصادی تجار و صنعتگران تحریم ها مشتاقانه و عاشقانه دنبال تولید هستند باید بتوانیم برای رفع مشکلات تلاش کنیم و خوشبختانه تعامل خوبی بین سازمان منطقه، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی منطقه و اداره کل صمت برقرار است.

گفتنی است، معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر خود به منطقه آزاد انزلی از زیرساختهای بندر کاسپین نیز بازدید کرد.

  • نویسنده : مریم لطیفی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران