بازاریان رشت خواهان ساماندهی دستفروشان هستند
بازاریان رشت خواهان ساماندهی دستفروشان هستند
ره نگار/ جمعی از بازاریان رشت با حضور در شورای شهر و گلایه از شهرداری به دلیل عدم انجام طرح ساماندهی دستفروشان، خواهان اجرای هرچه سریعتر این طرح شدند.

ره نگار/ جمعی از بازاریان رشت با حضور در شورای شهر و گلایه از شهرداری به دلیل عدم انجام طرح ساماندهی دستفروشان، خواهان اجرای هرچه سریعتر این طرح شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ در دیدار جمعی از بازاریان با رئیس شورای شهر رشت از بی‌توجهی شهرداری رشت نسبت به ساماندهی دستفروشان انتقاد و به لزوم توجه بیشتر شهرداری رشت نسبت به رفع این مشکل تأکید شد.

یکی از بازاریان در این دیدار که در ساختمان شورای رشت برگزار شد، اظهار کرد: دستفروشان شارع عام را در اختیار گرفته و متأسفانه برخی از آنان با به کار بردن الفاظ نامناسب موجب گلایه کسبه و شهروندان شده‌اند.

این فرد که از بازاریان شناخته شده در بازار رشت است، افزود: حضور دستفروشان واقعاً به بازار رشت آسیب رسانده و اخیراً شاهد افزایش حضور دستفروشان از دیگر شهر‌های گیلان در بازار رشت هستیم و همه این‌ها در سایه بی‌توجهی شهرداری رشت، روز به روز در حال افزایش است و این افراد تاکنون بار‌ها با کسبه قدیمی و شناخته شده بازار رشت درگیر شده‌اند.

یکی از نمایندگان بازاریان رشت نیز در این دیدار با ابراز گلایه از عملکرد شهرداری رشت در موضوع ساماندهی دستفروشان اظهار کرد: یک فرد برای دریافت مجوز پروانه کسب باید از فیلتر‌های فراوانی عبور کند و عوارض و مالیات نیز پرداخت کند اما متأسفانه افراد دیگری بدون پرداخت هیچ گونه مالیاتی تمام سطح خیابان رشت را در اختیار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه برخی از این دستفروشان از سرناچاری و بیکاری به این شغل روی آورده‌اند، افزود: شهرداری باید مکانی برای آنان در نظر بگیرد تا حضورشان به کسبه و بازاریان ضرر و زیان وارد نکند و ما از بابت ساماندهی دستفروشان بالغ بر دویست نفر نامه‌ای تنظیم کرده‌ایم اما گویا در شهرداری رشت عزمی از این بابت مشاهده نمی‌شود.مداخله مشاور حقوقی عضو شورا در بازار رشت!

یکی دیگر از کسبه بازار رشت در این دیدار با انتقاد از بی‌توجهی شهرداری رشت نسبت به حضور گسترده دستفروشان در خیابان‌های رشت اظهار کرد: یک خانم که مدعی است اخیراً به عنوان مشاور حقوقی یکی از اعضای شورا مشغول به کار شده نیز به برخی از بازاریان مراجعه کرده و با به کار بردن الفاظ نامناسب اعلام کرد که نباید بابت حضور دستفروشان در بازار گلایه کنند و ما به عنوان کسبه بازار رشت می‌خواهیم بدانیم این خانم بر اساس کدام قانون اجازه دخالت در چنین مواردی را پیدا کرده است؟؟

مکاتبه و تذکر به شهردار رشت پیرامون ساماندهی دستفروشان

رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز در این دیدار با اشاره به اینکه بابت ساماندهی دستفروشان چندین مرحله با شهردار رشت مکاتبه و تذکر داده‌ام، اظهار کرد: زمانی که طرح پیاده‌راه خیابان علم‌الهدی اجرایی شد، بسیاری از بازاریان از این بابت ناراضی بودند و این در حالی بود که اجرای پروژه پیاده‌راه مصوبه ۱۰ سال پیش‌تر از زمان اجرا را توسط نهاد‌های ذیصلاح دریافت کرده بود.

محمدحسین واثق کارگرنیا با بیان اینکه با اجرای پیاده‌راه ارزش املاک افزایش پیدا کرد، افزود: در شورای چهارم بحث ساماندهی دستفروشان به طور جدی مطرح شد و بر اساس مصوبه آن سال قرار بود که دستفروشان از ساعت هشت شب به بعد نسبت به ایجاد بساط اقدام کنند و این موضوع توسط شهرداری در آن زمان با دقت نظارت می‌شد.

وی با ابراز گلایه از اینکه نباید نیرو‌های سدمعبر در اختیار مناطق قرار می‌گرفت، بیان کرد: پس از پخش نیرو‌های سدمعبر شاهد افزایش دستفروشان هستیم و علم‌الهدی از این بابت واقعاً شرایط نامناسبی پیدا کرده است.

رئیس شورای شهر رشت با بیان اینکه بازاریان در پرداخت مالیات و عوارض و غیره همواره همکاری کرده‌اند، گفت: هر شغلی که بنا به دلایلی موجب سد معبر می‌شود باید به نوعی ساماندهی شود.

کارگرنیا با اشاره به اینکه در گذشته شهرداری و نیروی انتظامی پیش از این قرار داد همکاری داشتند، افزود: نیرو‌های سد معبر شهرداری رشت در گذشته به همراه ماموران نیروی انتظامی نسبت به رفع مشکل سدمعبر اقدام می‌کردند اما در حال حاضر و در شرایط فعلی چنین همراهی وجود ندارد.

ترمیم کف پوش بازار رشت به زودی انجام می‌شود

وی با اشاره به اینکه ۲ هفته پیش در جلسه صحن شورا نیز به شهردار رشت پیرامون رفع مشکل بازاریان و ساماندهی دستفروشان و همچنین رفع مشکل کف پوش‌های بازار رشت تذکر دادم، تصریح کرد: پس از تأکیدات انجام شده، قرار است به زودی طی یک یا ۲ هفته آینده پیمانکار پیرامون رفع مشکل کف پوش بازار رشت وارد عمل شده که به زودی این گلایه بازاریان و شهروندان برطرف شود.

کارگرنیا با بیان اینکه بی‌توجهی شهرداری رشت در ساماندهی دستفروشان مشهود است، افزود: شهرداری باید برای رفع مشکل برنامه اجرایی خود را در اسرع وقت به شورا ارائه نماید و توسط کمیسیون بهداشت و خدمات شهری کارگروهی در این راستا تشکیل و پیگیری و نظارت لازم را داشته باشد ضمن اینکه به شهردار  منطقه ۲ اعلام شد تا تعیین تکلیف موضوع نسبت به استقرار گشت‌های خودرویی سد معبر در مکان‌های مورد اعتراض کسبه اقدام و هماهنگی بیشتری با عوامل انتظامی و مقامات قضایی داشته باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه در خیابان شیک به واسطه انبوه حضور دستفروشان شرایط برای تردد شهروندان بسیار نامناسب است، گفت: بی‌توجهی و سهل‌انگاری شهرداری رشت برای ما مشهود است و ورود افرادی تحت عنوان مشاور به چنین مباحثی نیز پذیرفتنی نیست و انتظار می‌رود همکار شورایی از این بابت تذکرات لازم را بدهند.

 

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران