اقداماتی که در زمان مواجهه با طوفان و رعد و برق باید انجام داد!
اقداماتی که در زمان مواجهه با طوفان و رعد و برق باید انجام داد!

ره نگار/ اگر گرفتار طوفان و رعد و برقی شدید چه اقداماتی باید انجام دهید؟ ۱- هیچ گاه نزدیک درختان (چه کوتاه و چه بلند) و همچنین خطوط انتقال برق قرار نگیرید. ۲- از حصار و یا پرچین هایی که ممکن است سر راهتان باشد، به شدت دوری کنید ۳- چنانچه امکان دسترسی به خانه […]

ره نگار/ اگر گرفتار طوفان و رعد و برقی شدید چه اقداماتی باید انجام دهید؟

۱- هیچ گاه نزدیک درختان (چه کوتاه و چه بلند) و همچنین خطوط انتقال برق قرار نگیرید.
۲- از حصار و یا پرچین هایی که ممکن است سر راهتان باشد، به شدت دوری کنید
۳- چنانچه امکان دسترسی به خانه وجود نداشته باشد، می توانید با رعایت نکات ایمنی از ساختمان های متروکه استفاده کنید. تنها کافیست در محدوده ای پناه بگیرید که مسقف باشد و حداقل توسط یک دیوار از شما محافظت کند.
۴- اگر پناهگیری در موقعیت قبلی نیز میسر نشد، خودرو گزینه بعدی خواهد بود. بدنه فلزی خودرو جریان الکتریسته را در اطراف خود متمرکز می کند، اما اجازه هدایت آن از طریق بدن شما را نخواهد داد. اطمینان حاصل کنید که هیچ شیشه ای پایین نباشد و درب ها نیز به درستی بسته شده باشند. همچنین استفاده از رادیو به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اگر در خودرو پناه گرفته اید، به بخش های فلزی و یا شیشه های اتوموبیل دست نزنید.
۵- از ایستادن مقابل هر پنجره ای خودداری کنید
۶- به اجسام و لوازم الکتریکی یا فلزی دست نزنید
۷- استفاده از تلفن ثابت اصلی ترین علت جراحت های مرتبط با صاعقه زدگی در آمریکا محسوب می شود. انرژی حاصل از رعد و برق می تواند به واسطه هر جسمی که هادی جریان الکتریکی باشد، به داخل خانه نفوذ کند. این موضوع شامل خطوط ثابت تلفن، کابل های برق و همچنین سیستم های لوله کشی خواهد شد.
۸- اگر در حالت ماهیگیری و یا شنا هستید، به سرعت از آب خارج شده و از مرکز آن دور شوید. قرارگیری نزدیک فضاهای آبی و به خصوص داخل آن حین وقوع صاعقه، می تواند بسیار خطرناک باشد.
۹- اگر گروهی چندین نفره هستید و گرفتار صاعقه شده اید، همگی در یک محل تمرکز نیابید.
۱۰- روی پنجه پاهای خود بنشینید، سر را به سمت قفسه سینه و یا فاصله میان زانوها نزدیک کنید و با دستان خود گوشهایتان را بگیرید. هیچ گاه روی زمین نخوابید، زیرا از این طریق تبدیل به هدفی بزرگتر برای اصابت صاعقه خواهید شد
۱۱- بهترین راه به منظور جلوگیری از آسیب های احتمالی رعد و برق، عدم مواجهه با آن خواهد بود پیش از آن که برای انجام کاری برنامه ریزی کنید، اطلاع دقیقی از وضعیت آب و هوایی روز مورد نظر و همچنین روزهای آتی داشته باشید.
۱۲- برای آن که به یکی از مصدومین رعد و برق کمک کنید، خود را در معرض خطر مستقیم قرار ندهید. بهتر است تا زمانی که احتمال خطر جدی وجود دارد صبر کنید و یا مصدوم را به محلی ایمن انتقال دهید.

  • منبع خبر : روابط عمومی فوریت های پزشکی اورژانس گیلان