«افق قاف» به عنوان اثر ملی در حوزه دفاع مقدس شناخته شد
«افق قاف» به عنوان اثر ملی در حوزه دفاع مقدس شناخته شد
ره نگار/حبیبی با بیان اینکه کتاب «افق قاف» از میان 1200 اثر منتشرشده در سال 1400 در فهرست 16 اثر ملی دفاع مقدس کشور قرار گرفته است گفت: نگارش و تدوین این کتاب را «اسماعیل محمدپور» نویسنده، پژوهشگر و شاعر گیلانی انجام داده است.

ره نگار/حبیبی با بیان اینکه کتاب «افق قاف» از میان ۱۲۰۰ اثر منتشرشده در سال ۱۴۰۰ در فهرست ۱۶ اثر ملی دفاع مقدس کشور قرار گرفته است گفت: نگارش و تدوین این کتاب را «اسماعیل محمدپور» نویسنده، پژوهشگر و شاعر گیلانی انجام داده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛نوشین کریمی_ حسن حبیبی امروز(یکشنبه، ۲ بهمن) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کتاب «تذکره شاعران پایداری استان گیلان» به نام «افق قاف» با نگارش و تدوین نویسنده، پژوهشگر و شاعر گیلانی «اسماعیل محمدپور» به عنوان اثر ملی در حوزه دفاع مقدس معرفی شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با بیان اینکه این کتاب از میان ۱۲۰۰ اثر منتشرشده در سال ۱۴۰۰ با موضوع دفاع مقدس در فهرست ۱۶ اثر ملی دفاع مقدس کشور قرار گرفته است افزود: از میان کتب منتشر شده در گیلان، تنها همین یک اثر به عنوان کتاب ملی شناخته شد.

وی،«افق قاف» را دربرگیرنده زیست‌نامه و اشاره‌ای به سروده‌های ۱۳۵ شاعر گیلانی با موضوع پایداری، مقاومت وطنی و جهان وطنی دانست و اضافه کرد: این اثر با حمایت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان و توسط انتشارات رج به چاپ رسیده است.

حبیبی اذعان کرد: «افق قاف» به عنوان یک کتاب مرجع می‌تواند مورد توجه پژوهشگران، محققان، دانشجویان رشته ادبیات و حتی رشته‌های دیگر علوم انسانی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه اصولاً تذکره‌ها بعد از گذشت دهه‌هایی از زمان تولید و انتشارشان می‌توانند به لحاظ جامعه شناختی مورد توجه پژوهشگران قرار بگیرند تصریح کرد: پژوهشگران با خواندن تذکره‌ها می‌توانند تحلیل‌های جامعه شناسی از روند زندگی شاعران و رخدادهایی که در دوران حیات این شاعران اتفاق افتاده بحث و بررسی انجام دهند.

حبینی با بیان اینکه در این تذکره فقط شعر شاعران گیلانی مورد توجه قرار گرفته است که به نوع خود می‌تواند یک کار منحصربه‌فرد باشد افزود: این نوع تذکره‌نویسی موضوعی می‌تواند الگویی برای سایر استان‌ها باشد تا از این رهگذر در سالیان بعد تذکره جامع ملی در حوزه شعر پایداری تألیف شود.

  • نویسنده : نوشین کریمی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران