افتتاح طرح همیار مادر و کودک به مناسب دهه مبارک فجر
افتتاح طرح همیار مادر و کودک به مناسب دهه مبارک فجر

ره نگار/ مدیرکل بهزیستی گیلان گفت: طرح همیار مادر و کودک ویژه مادران باردار با هدف توانمندسازی مادران باردار در حیطه های نقش مادرانه، تشکیل گروه های همیاری مادر و کودک از اهداف اجرای این طرح است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ همزمان با آغاز دهه فجر، مراسم افتتاحیه طرح همیار مادر و […]

ره نگار/ مدیرکل بهزیستی گیلان گفت: طرح همیار مادر و کودک ویژه مادران باردار با هدف توانمندسازی مادران باردار در حیطه های نقش مادرانه، تشکیل گروه های همیاری مادر و کودک از اهداف اجرای این طرح است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ همزمان با آغاز دهه فجر، مراسم افتتاحیه طرح همیار مادر و کودک برای مادران باردار در روز یکشنبه دوازدهم بهمن ماه با حضور مدیرکل بهزیستی گیلان دکتر حسین نحوی نژاد و نمایندگان کمیسیون امور بانوان استانداری، مرکز بهداشت شهرستان رشت، آموزش و پرورش، ریاست اداره بهزیستی شهرستان رشت، کارشناسان ستادی پیشگیری از آسیب های اجتماعی، کارشناسان پیشگیری شهرستان، تعداد ۲۰ نفر از مادران باردار، اعضای جمعیت همیاران سلامت روانی استان سبز و تسهیلگران برنامه در سالن باغچه بان بهزیستی گیلان برگزار شد.

در این افتتاحیه آریا طوفانی معاون توسعه وپیشگیری ضمن خوش آمدگویی به مادران باردار توضیحاتی در خصوص طرح دادند، هدف از طرح همیارمادر وکودک توانمندسازی مادران است ودرآن رابطه والد و کودک از مهمترین و اصلی ترین مولفه به شمار میرود.

وی افزود: در حال حاضر این طرح برای اولین بار در شهررشت وبرای تعداد ۸۱ نفر از مادران باردار در محلات آسیب خیز اجرا میگردد، در این طرح مرکز بهداشت شهرستان رشت همکاری خوبی با این اداره کل داشته ومادران باردار را از این محلات به اداره بهزیستی معرفی نموده است. همچنین به دلیل بیماری کووید ۱۹ آموزش های در ۱۲ جلسه یکساعته توسط مدرسین دوره دیده طرح مذکور از طریق تیم سازی در فضای مجازی به مادران ارایه خواهد شد.

دراین طرح آموزش ها با رویکرد پیشگیرانه ودر سه مرحله ودر مرحله اول برای مادران باردار، مرحله دوم از تولد کودک تا سن یکسالگی ومرحله سوم از پایان یکسالگی تا پایان سه سالگی برای مادر وفرزند آنان ادامه دارد.

دکتر حسین نحوی نژاد مدیرکل بهزیستی استان ضمن عرض خوش آمدگویی به مادران به ضرورت انجام چنین طرح های در حفظ سلامت مادران باردار وفرزندان آنان اشار ه نمودند وتاکید نمودند که تجربیات سال های اولیه کودکی زیربنای زندگی آینده هرانسانی خواهد بود واین دوران مهم ترین سال های حیات است در طرح همیارمادروکودک با ارایه این آموزش ها به مادران وتوانمند نمودن آنان در پاسخ دهی درست وبه موقع  به نیازهای کودکان ، میتوان به رشد مناسب آنان کمک نمود.

مدیرکل بهزیستی گیلان گفت : طرح همیار مادر و کودک ویژه مادران باردار با هدف توانمندسازی مادران باردار در حیطه های نقش مادرانه، تشکیل گروه های همیاری مادر و کودک از اهداف اجرای این طرح است.

دکتر حسین نحوی نژاد اظهار داشت: طرح همیار مادر و کودک در سه مرحله برای مادران باردار شامل دوران بارداری، یک سالگی و سه سالگی  فرزند برگزار می شود.

وی مکان اجرای طرح همیار مادر و کودک را در شهرستان رشت عنوان و خاطرنشان کرد: جلسات آموزشی برای مادران در هر مرحله ۱۰ جلسه در فضای مجازی در نظر گرفته شده است.

وی خاطر نشان کرد: بهزیستی گیلان با کمک مراکز بهداشت استان با توجه به در اختیار بودن شماره های تلفن مادران باردار “در مراکز بهداشت” نسبت به فراخوان مادران برای شرکت در این طرح اقدام می کند.

نماینده کمیسیون امور بانوان استانداری به ضرورت آموزش هایی که در زمینه توانمند نمودن مادران می باشد پرداختند همچنین نمایندگان مرکز بهداشت وآموزش و پرورش استقبال خود را از انجام این طرح وآمادگی آن اداره را جهت انجام همکاری اعلام نمودند.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران