اجرای طرح های توسعه ای با هدف افزایش صادرات و ترانزیت کالا در بنادر انزلی و کاسپین
اجرای طرح های توسعه ای با هدف افزایش صادرات و ترانزیت کالا در بنادر انزلی و کاسپین
ره نگار/ عبدالملکی گفت: با تکمیل زنجیره حمل و نقل ترکیبی و ساخت اسکله‌های رو رو ریلی و خودرویی منافع بسیار عالی در اقتصاد کشور اتفاق خواهد افتاد.

ره نگار/ عبدالملکی گفت: با تکمیل زنجیره حمل و نقل ترکیبی و ساخت اسکله‌های رو رو ریلی و خودرویی منافع بسیار عالی در اقتصاد کشور اتفاق خواهد افتاد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ – مریم عباسی زاده لاله: مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منطقه آزاد انزلی را از پرظرفیت‌ترین مناطق آزاد کشور دانست و گفت: بنادر انزلی و کاسپین از ظرفیت‌های این منطقه در صادرات و ترانزیت کالا هستند که با اجرای طرح‌های توسعه این ظرفیت تا ۲۰ میلیون تن قابل افزایش است.

حجت الله عبدالملکی با بیان اینکه در چارچوب اقتصاد مقاومتی مسئولیت برون گرایی اقتصاد کشور بر عهده مناطق آزاد است، افزود: بخش قابل ملاحظه‌ای از ترانزیت کشور از بنادر انزلی و کاسپین انجام می‌شود و به زودی با تکمیل خطوط ریلی رشت – کاسپین که خواستار کشور روسیه هم هست بخشی از ترانزیت کشور از این مسیر حمل شود.

وی با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل برای توسعه ظرفییت‌های زیر ساختی برنامه‌های خوبی داریم. گفت با تکمیل زنجیره حمل و نقل ترکیبی و ساخت اسکله‌های رو رو ریلی و خودرویی منافع بسیار عالی در اقتصاد کشور اتفاق خواهد افتاد.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منطقه آزاد انزلی گفت: هم اکنون تفاهمی بین مناطق آزاد ایرانی انزلی و چابهار و مناطق روسی لوتوس و مسکو در حال انجام است که اتفاقی کم سابقه را در ماه‌های آتی رقم خواهد خورد.

حجت الله عبدالملکی همچنین با تاکید بر ضرورت حمایت هر چه بیشتر از سرمایه گذاری در مناطق آزاد به ویژه منطقه‌ی ازاد انزلی گفت: برای الحاق طرح توسعه سرزمینی منطقه آزاد انزلی نیز اعلام آمادگی کردیم تا از ظرفیت سرمایه گذاران خارجی به خصوص آن‌ها که دغدغه صادراتی دارند در اولویت قرار گیرد.

وی یکی از شاخص‌های خوب مناطق آزاد را ارزش تولیدات آن به ازای یک متر مربع در مناطق آزاد دانست که از میانگین کشور بالاتر است و گفت: در این مناطق محصولات با ارزش افزوده بالاتر تولید می‌شود و تعداد قابل ملاحظه‌ای شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها در این منطقه مستقر هستند و مزیت ویژه در این بخش محسوب می‌شود.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منطقه آزاد انزلی با شااره به اینکه این منطقه به لحاظ سکونتگاهی جای مطلوبی برای جامعه علمی و نوآور است و قابلیت جذب شرکت‌های دانش بنیان بیشتری را دارد گفت: مسئولان باید از امکانات و فرصت‌های این منطقه برای تقویت اقتصاد دانش بنیان و استقرار واحد‌های نوآور استفاده کنند.

  • نویسنده : مریم عباسی زاده لاله
  • منبع خبر : پایگاه خبری ره نگاران