آیین سحر خوانی در روستای سیاهکوچه آستانه اجرا شد
آیین سحر خوانی در روستای سیاهکوچه آستانه اجرا شد
ره نگار/آیین سحر خوانی با هدف اشاعه فرهنگ ماه مبارک رمضان در روستای سیاهکوچه آستانه اشرفیه استان گیلان اجرا شد.

ره نگار/آیین سحر خوانی با هدف اشاعه فرهنگ ماه مبارک رمضان در روستای سیاهکوچه آستانه اشرفیه استان گیلان اجرا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ _ نوشین کریمی، از آداب ویژه در ماه رمضان«سحری خوانی است که بر اساس برخی از روایات های موجود آیین سحر خوانی در ماه مبارک رمضان از همان اوایل اسلام مرسوم بوده است.

البته از آنجایی که در سال‌های دور وسایل ارتباطی به‌ ندرت در منازل شهری و روستایی یافت می‌شد، آیین سحر خوانی تقریبا یک ساعت قبل از اذان صبح، با خواندن دعاهای سحری در کوچه و خیابان ها اجرا میشد تا مردم را بیدار کند.

اکنون با گذشت زمان و با افزایش وسایل ارتباطی مثل رادیو، تلویزیون، تلفن و ساعت های زنگ دار «سحر خوانی» آنچنان که بنظر می آید منسوخ شده اما هنوز می توان برای پاسداشت و زنده نگاه داشتن چنین فرهنگ های غنی اجرای آنرا را گاهی در روستا و شهرهای کوچک تر دید و شنید.

مانند مراسم آئینی سحر خوانی که در روستای سیاه کوچه بخش مرکزی آستانه اشرفیه در سحرگاه امروز برگزارشد.

غلامرضا مجرد_ سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آئین سحر‌خوانی یکی از رسوم‌ کهن مردم ایران در ماه مبارک رمضان است گفت: آئین سحرخوانی همچون سایر استان ها از دیر باز در تمامی مناطق استان گیلان نیز برگزار می‌شد.

وی هدف از این آئین را دعوت اهالی محل جهت آماده شدن برای مراسم سحری، خواندن نماز صبح و روزه داری عنوان کرد و افزود: در حال حاضر هدف از برگزاری این آئین، اشاعه فرهنگ ماه مبارک رمضان است.

مجرد با بیان اینکه متاسفانه آئین سحر‌خوانی به مرور زمان و به دلیل وجود فراوانی وسایل ارتباط جمعی و الکترونیکی کمرنگ شده است، تصریح کرد: از این رو امور فرهنگی اداره میراث فرهنگی به منظور اشاعه فرهنگ ماه مبارک رمضان با همکاری هیات امنا مسجد جامع، دهیاری، شورای اسلامی، پایگاه مقاومت بسیج روستای سیاهکوچه آئین سحر خوانی را بازخوانی و بازآفرینی کرد.

وی اضافه کرد: در آیین سحر خوانی ماه مبارک رمضان، فرد سحرخوان به همراه یک نفر چراغ‌دار که مسئول تامین روشنایی و یک نفر طبالچی که مسئولیت نواختن طبل را بر عهده دارند ساعتی قبل از اذان صبح با حرکت در کوچه‌ها با خواندن مدح مردم را به آماده شدن برای مراسم سحری بیدار و هوشیار می‌کنند.

  • نویسنده : نوشین کریمی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران