آمادگی بنیاد مستضعفان و جانبازان کشور برای کمک به عمران و آبادانی مناطق محروم
آمادگی بنیاد مستضعفان و جانبازان کشور برای کمک به عمران و آبادانی مناطق محروم
ره نگار/ فتاح، رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان کشور گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمک‌های حمایتی بهزیستی و کمیته‌ امداد گیلان تخصیص یافته است.

ره نگار/ فتاح، رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان کشور گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمک‌های حمایتی بهزیستی و کمیته‌ امداد گیلان تخصیص یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران – مریم عباسی زاده لاله: رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان کشور در سفر به گیلان و در نشست پیگیری مصوبات سفر قبلی به گیلان، از آمادگی این بنیاد برای کمک به روند محرومیت زدایی و عمران و آبادانی مناطق محروم خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۸۳ هزار بسته‌ی معیشتی میان نیازمندان گیلانی توزیع شده و ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیز برای کمک‌های حمایتی بهزیستی و کمیته‌ی امداد استان گیلان تخصیص یافته است.

پرویز فتاح همچنین افزود: اختصاص ۱۰ میلیارد تومان برای کمک به اقشار محروم مناطق دیلمان و املش، تخصیص ۶۰ میلیارد تومان برای بهسازی جاده دیلمان به سیاهکل و دیلمان به شوک املش، اعطای ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت ساخت مسکن در مناطق محروم و همچنین قبول تعهد ساخت هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی برای افزاد تحت پوشش بهزیستی، کمیته‌ی امداد و همچنین خانوار‌های کم برخوردار استان تنها بخشی از تعهداتی است که در ۲ سفر اخیر به گیلان نهایی شده است.

رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان کشور تصریح کرد: علاوه بر ۱۸ هکتار زمینی که ازسوی بنیاد برای نهضت ملی مسکن در گیلان اختصاص یافته، اگر مسئولان استانی هر زمین دیگری از بنیاد را برای ساخت مسکن مناسب تشخیص دادند، این بنیاد آمادگی دارد به این طرح ملی در گیلان اختصاص دهد.

استاندار گیلان نیز امروز امروز در نشست پیگیری مصوبات رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان کشور به گیلان که علاوه بر امروز ، حدود دو ماه پیش نیز انجام شده بود، از نهایی شدن اختصاص ۱۸ هکتار از اراضی این بنیاد برای ساخت نهضت ملی مسکن در مناطق مختلف استان خبر داد و افزود: با این ۱۸ هکتار حداقل می‌توان بین ۳ هزار تا ۳ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی در قالب مسکن ملی احداث کرد که بدین ترتیب مرحله نخست اجرای طرح نهضت ملی مسکن در گیلان با ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی تکمیل می‌شود.

اسدالله عباسی افزود: در حال حاضر زمین ۲۷ هزار واحد مسکونی برای مرحله نخست نهضت ملی مسکن در گیلان تامین شده و ۱۸ هکتار زمین بنیاد مستضعفان، زمینه‌ی تامین بیش از ۳ هزار واحد باقیمانده را فراهم و مرحله‌ی نخست تعهدات استان در حوزه‌ی نهضت ملی مسکن در گیلان را با ظرفیت ۳۰ هزار واحد تکمیل می‌کند.

استاندار گیلان همچنین مصوبات امروز نشست با رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان کشور را در حوزه‌ی محرومیت زدایی، مسکن محرومان، رونق اقتصاد و اشتغال روستایی، عمران راه‌های روستایی و دیگر خدمات عام المنفعه برای تسریع در روند توسعه و محرومیت زدایی در گیلان اثرگذار و مغتنم دانست و افزود: پیگیری مجدانه برای تسریع در روند عملیاتی ساختن مجموع مصوبات امروز، اولویتی ست که باید به طور جد از سوی مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط دنبال شود.

آیت الله فلاحتی، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه‌ی رشت هم که میهمان ویژه‌ی این نشست بود، مصوبات این نشست را گامی ارزنده برای مقابله با فقر و محرومیت در مناطق کم برخوردار روستایی و حتی شهر‌های کمتر توسعه یافته‌ی استان دانست و به مدیران اجرایی توصیه کرد از این فرصت برای جبران عقب ماندگی‌ها و خدمت به مردم محروم بهره گیری کنند.

محمدرضا احمدی، رییس مجمع نمایندگان گیلان نیز در این نشست از آمادگی مجموع نمایندگان برای کمک به پیگیری مصوبات این نشست برای تسریع در روند توسعه و مقابله با فقر و محرومیت خبر داد و افزود: تعامل و وحدت رویه بین مدیران اجرایی و نمایندگان مردم، می‌تواند روند بهره گیری از فرصت‌ها را تسریع کند.
در پایان این نشست، سید علی آقازاده و جبار کوچکی نژاد از نمایندگان مردم رشت و خمام، حسن محمدیاری نماینده‌ تالش، ماسال و رضوانشهر، ابراهیم نجفی، نماینده‌ مردم آستانه اشرفیه و کیاشهر و همچنین رسول فرخی نماینده‌ مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی هر یک نظرات خود را در خصوص اولویت بندی حمایت‌های بنیاد مستضعفان و جانبازان در حوزه‌ی تخصیص زمین برای ساخت مسکن، احیای اراضی و طرح‌های کشاورزی بویژه در کیاشهر و بندر انزلی، تخصیص زمین برای ساخت مراکز آموزشی و کلاس‌های درس بویژه در مرکز و غرب استان و همچنین تدوام حمایت‌های مالی برای کمک به ساخت مسکن محرومان و طرح‌های روستایی اشتغالزا ارایه کردند.

هر یک از معاونان استانداری و مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط نیز در این نشست با ارایه‌ گزارشی، به تبیین اولویت‌ها و ضرورت‌های استان در حوزه‌ی مسکن و مدرسه سازی، شناسایی خانوار‌های مستحق و نیازمند به مسکن و تسریع در روند اعطای تسهیلات پرداختند و بر لزوم تامین ۳ دستگاه آمبولانس برای مناطق محروم استان بر اساس تعهدات سفر پیشین رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان تاکید کردند که مورد توافق فتاح قرار گرفت.

  • نویسنده : مریم عباسی زاده لاله
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران