آغاز احیاء معادن غیر فعال و راکد گیلان از طریق مزایده عمومی
آغاز احیاء معادن غیر فعال و راکد گیلان از طریق مزایده عمومی

ره نگار/ رئیس اداره معادن و اکتشافات معدنی سازمان صمت گیلان در نشست مشترک تعاملی با مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی کاسپین باختری استان گیلان با اعلام این خبر اظهارداشت: از سال گذشته معادن راکد و غیرفعال شناسایی و برای فعال سازی و تولید به افراد حقیقی و حقوقی دارای اهلیت و صلاحیت جهت […]

ره نگار/ رئیس اداره معادن و اکتشافات معدنی سازمان صمت گیلان در نشست مشترک تعاملی با مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی کاسپین باختری استان گیلان با اعلام این خبر اظهارداشت: از سال گذشته معادن راکد و غیرفعال شناسایی و برای فعال سازی و تولید به افراد حقیقی و حقوقی دارای اهلیت و صلاحیت جهت سرمایه گذاری جدید از طریق فرآیند مزایده عمومی همزمان در سراسر کشور واگذار خواهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ره نگاران؛ این نشست پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها و در راستای اجرای سیاست های ابلاغی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، با حضور معاون سازمان صمت، رئیس اداره حراست و نماینده خانه معدن و سرپرست مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی کاسپین باختری استان گیلان به همت اداره معادن و اکتشافات معدنی سازمان صمت گیلان برگزار گردید.
“امیرحسین رسام” در این نشست گفت: این معادن، سالها در دست افراد بلوکه شده بود و پس از شناسایی و مطالعات میدانی و فراهم آوردن شرایط واگذاری در شورای معادن استان طی خرداد ماه سالجاری به افراد واجد شرایط و دارای صلاحیت طی مزایده عمومی واگذار خواهد شد.
وی همچنین اعلام داشت: ویژگی های این معادن ، پروانه های اکتشافی و گواهینامه کشف مشخص و به شکل مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.
این مسئول از رفع ممنوعیت ثبت درخواست اکتشاف محدوده های معدنی گروه ۱ و۲ و ۳ در استانهای شمالی سخن گفت و ادامه داد: بنا به درخواست و پیگیری سازمان محیط زیست و منابع طبیعی کشور به جهت رعایت برخی از ملاحظات زیست محیطی از سال ۹۶ ثبت و درخواست محدوده های معدنی شن وماسه، سنگ لاشه در استانهای شمالی ممنوع و این امر سبب گردیده بود تا با توجه به نبود پتانسیل های رودخانه ای و فقر مصالح کوهی، بخش عمده نیاز استان از استانهای زنجان، قزوین و اردبیل با قیمت های بسیار بالا تأمین شود ولی اخیراً با رای شورایعالی معادن کشور این محدودیت به شرط رعایت چارچوب های مندرج در قانون مرتفع و به استان گیلان ابلاغ گردید.
“رسام” توسعه فعالیت های معدنی و اکتشاف ذخایر معدنی جدید در سال ۱۴۰۰ را با هدف افزایش تولید ، اشتغال و رونق اقتصادی استان، مستلزم رویکردی نوین در این حوزه دانست و گفت: تعامل و همکاری بیش از پیش مرکز زمین شناسی و سایر دستگاه های متولی نظیر؛ منابع طبیعی و محیط زیست در جهت اعتلای فعالیتهای معدنی استان در قالب کارگروه های تعاملی تعریف شده است.
وی ایجاد سایت معدنی برای جلوگیری از پراکندگی فعالیت های معدنی و متمرکز شدن واحد های دانه بندی به منظور نظارت مطلوب را، از برنامه های مهم سازمان صمت در سال جدید برشمرد و ابراز امیدواری کرد: با همکاری مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی و تعامل با دستگاههای اجرایی نظیر منابع طبیعی و محیط زیست و محوریت خانه معدن استان و سایر تشکل‌های معدنی این اقدام مهم تحقق یابد.
رییس اداره معادن و اکتشافات معدنی سازمان صمت گیلان بر علمی و قانونمند شدن هرچه بیشتر اقدامات معدنی تاکید کرد و گفت: از نظرات علمی و تخصصی همه دلسوزان و فعالان معدنی در پتانسیل یابی و شناسایی ذخایر جدید بالقوه بهره خواهیم برد تا بتوانیم فعالیت‌ها را شناسنامه‌دار نموده و با توجیه فنی و اقتصادی دقیق به فعالیت‌های معدنی نظم دهیم.
امیرحسین رسام از نهادها و تشکل‌های معدنی گیلان به عنوان بازوی توانمند سازمان صمت یاد کرد و گفت: ذات انجام فعالیت های معدنی با مقداری تخریب همراه است، لیکن نگاه و رویکرد فعلی نسبت به معادن به عنوان عامل مخرب باید تغییر کند چرا که مالکیت معادن با دولت بوده و حمایت و سرمایه گذاری در این بخش سبب افزایش درآمد های دولت، رونق و رشد اقتصادی و اشتغال پایدار خواهد شد ضمن اینکه معادن؛ پشتیبان پروژه‌های عمرانی و باعث آبادانی کشور و پس از نفت تکیه گاه مهم اقتصادی کشور هستند و این رویکرد منطقی و علمی ذخایر و اقدامات معدنی است.
در این نشست سرپرست مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان گیلان نیز ضمن تایید مطالب مطروحه توسط رئیس اداره معادن سازمان صمت گیلان بر ایجاد رویکرد علمی بر مقوله معدنکاری تصریح کرد: بسیاری از فعالیتهای صنعتی و صنایع معدنی ریشه در کانسارهای معدنی دارند و حیات و ممات برخی از صنایع فلزی بزرگ و کارخانجات معدنی به مواد اولیه معادن وابسته است بنابراین از رویکرد های سطحی باید پرهیز شود.
“مسلم امانی” ادامه داد: شناسایی پژوهش و اکتشافات کانی های غیرفلزی از جمله بوکسیت، کائولن سنگ‌آهک، بنتونیت و… از برنامه‌های سال ۱۴۰۰ این مرکز در گیلان می باشد.
وی تعامل بیشتر کارخانجات صنایع معدنی و فولادی را با مرکز زمین شناسی خواستار شد و گفت: نیازمند بانک اطلاعاتی جامعی از این صنایع موجود برای شناسایی پتانسیل ها و نیازمندی های مواد معدنی مرتبط به صنعت هستیم تا بتوانیم روند پژوهشی و اکتشافی خود را متناسب با نیازمندی صنایع برنامه ریزی نماییم.
دکتر امانی از پتانسیل های فلزی مطالعه و اکتشاف شده در خصوص “مس تالش و آهن آسلار شفت” سخن گفت و عنوان کرد: این معادن ذخایر خوبی دارند و پایش اکتشافات معدنی در سطح ۱۰۰هزارم و ۵۰ هزارم آن در دستور کار امسال می باشد.
سرپرست مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان به اهمیت اطلاع رسانی بیشتر به دهیاران و بخشداران و همچنین شوراهای مناطق مختلف از قانون معادن پرداخت و گفت: اگر مسئولین محلی به قوانین توجیه شوند در انجام رسالت های سازمانی در حوزه معدن اثر بخش و مفید خواهند بود و قطعاً اهالی بومی نیز به تدریج با چارچوب علمی و فنی فعالیت‌های معدنی آشنا خواهند شد.

  • منبع خبر : روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان