آشنایی با گلباغ گیلان؛ گیلاس مجلسی “تاجریزی زینتی”
آشنایی با گلباغ گیلان؛ گیلاس مجلسی “تاجریزی زینتی”
ره نگار/ فهیمه لطیفی:  گیلان از جمله استان های سر سبز کشور است که به اقتضای اقلیم و آب و هوایی که دارد درختان و گلها و گیاهان نادر را هم می توان در آن یافت. طبق علاقه و تخصص در زمینه گیاهان و کشاورزی به شناسایی و معرفی این گیاهان زیبا و نادر پرداختیم.

ره نگار- فهیمه لطیفی:  گیلان از جمله استان های سر سبز کشور است که به اقتضای اقلیم و آب و هوایی که دارد درختان و گلها و گیاهان نادر را هم می توان در آن یافت. طبق علاقه و تخصص در زمینه گیاهان و کشاورزی به شناسایی و معرفی این گیاهان زیبا و نادر پرداختیم.

“تاجریزی زینتی” از گیاهان همیشه سبز مناطق گرمسیری و بومی آفریقا است و از گیاهان زینتی میوه‌دار است و به خاطر میوه‌های زیبایی که دارد، مورد توجه است. این گیاه چند ساله بوده و می‌توان چندین سال آن را در گلدان نگهداری کرد؛ ولی چون به راحتی با بذر قابل افزایش است به صورت یک ساله استفاده می‌شود.

برگ‌های آن بیضوی یا نیزه‌ای شکل با حاشیه موجدار است. میوه‌های آن گرد و بسته به رقم در رنگ‌های مختلف قرمز – زرد – نارنجی و سفید مشاهده می‌شود.

لازم به ذکر است گونه‌ای از این تاجریزی به صورت خودرو در حیاط خانه‌های قدیمی مخصوصاً مناطق روستایی می‌روید که هم می‌توان در گلدان پرورش داد و هم در فضای آزاد. باغچه این گونه تقریباً در گیلان بومی شده و سازگاری کامل با اقلیم گیاهان دارد و سرمای زمستان گیلان هم برایش قابل تحمل است. چند سال به راحتی دوام و به گل‌دهی و میوه می‌رسد. ناگفته نماند تمام قسمت‌های این گیاه به ویژه میوه آن سمی است.

گل‌های کوچک و سفید رنگ تاجریزی در تابستان ظاهر شده و در پاییز به میوه تبدیل می‌شود. این گیاه نیاز به نور کامل دارد و دمای ۲۲-۱۸ درجه سانتیگراد بهترین برای آن محسوب می‌شود.

ازدیاد این گیاه به دو طریق بذر و قلمه زدن است. اما از آنجا که میوه این گیاه پر از بذر است و در صورت کاشت اکثر بذرها به راحتی تبدیل به نهال می‌شوند. ساده‌ترین و آسان‌ترین راه ازدیاد این گیاه از طریق بذر است. بذرها در اسفند در گلخانه کاشته و پس از گرم شدن هوا نهال آن را در هوای آزاد کشت نمود که این روش در گیلان به دلیل شرایط اقلیمی آن می‌تواند در فضای آزاد نیز صورت پذیرد.

با توجه به ویژگی‌هایی که از این گیاه برشمردیم تاجریزی همیشه سبز و میوه‌دار در فصل خزان گیلان می‌تواند انتخاب خوبی برای فضای سبز یک باغچه باشد.

  • نویسنده : فهیمه لطیفی
  • منبع خبر : پایگاه خبری ره نگاران